Śląsk – dopłaty do fotowoltaiki

Coraz więcej osób prywatnych, nie tylko firm decyduje się na ekologiczną i ekonomiczną energię ze słońca. Panele fotowoltaiczne coraz częściej instalowane są na dachach domów, czy firm. W Radostowicach powstał nawet projekt domu, który nie tylko jest samowystarczalny jeśli chodzi o energię elektryczną, ale także z powodzeniem ładuje akumulatory samochodu elektrycznego. Politycy stawiają kolejny krok i planują program 5000+, czyli mój prąd.

5 tysięcy dopłaty do instalacji fotowoltaicznych!

O co chodzi? Posiadając potwierdzenie specjalnego licznika do obsługi instalacji fotowoltaicznej, możemy starać się o specjalna dopłatę. Kwota? Osoba fizyczna ma uzyskać zwrot połowy kosztów, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych. W praktyce oznacza to, że większość osób otrzyma maksymalną kwotę. To i tak spora oszczędność biorąc pod uwagę średni koszt instalacji na poziomie 20 tysięcy złotych. To kolejny dowód na to, że fotowoltaika na Śląsku będzie się stale rozwijać.

2 Responses to "Śląsk – dopłaty do fotowoltaiki"
  1. Fotowoltaika ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy kasę żeby wyłożyć na wstępie na instalację. Jeśli robimy to na krechę to będziemy dosyć długo spłacać i płacić odsetki, które są niepotrzebnym kosztem. Zdecydowanie lepiej odłożyć sobie kasę na montaż i od razu korzystać z oszczędności wygenerowanych przez panele słoneczne. Polecam firmę Bioran – fotowoltaika, u mnie zamontowali jakieś pół roku temu do dziś cieszę się z dodatkowej kasy.

  2. Zwrot z podatku, mój prąd i kilka jeszcze innych pomysłów na to jak obniżyć sobie koszt fotowoltaniki. Na mojej ulicy jest już w sumie 5 takich instalacji i generalnie po rozmowach z sąsiadami wnioskuję, że skoro po 8 latach całość się zwróci to chyba rzeczywiście warto. Skoro jednak rząd tak intensywnie walczy z karami za emisję zanieczyszczeń to dlaczego nie dokłada do takiego systemu więcej? Na przykład realną połowę całej tej fotowoltanicznej inwestycji. Jeśli u mnie wyjdzie średnio 30 tysięcy za instalację, to dopłata powinna sięgać 15 tysięcy + odliczenie reszty od podatku jako ulga. Wtedy nawet bym się nie zastanawiał. Ale z drugiej strony jeśli wszyscy założymy w Katowicach panele słoneczne, to na czym będzie zarabiał zakład energetyczny, co z elektrowniami? I tu bym szukał problemu chyba. Problem polega na tym tylko, że stanie w rozkroku nad problemem źle się na ogół kończy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *