Rybnik stawia na fotowoltaikę?

by

Coraz więcej firm i domów prywatnych na Śląsku, oprócz solarów na dachach, błyszczy niebieskimi panelami. To nic innego jak fotowoltaika! Również w Rybniku panele fotowoltaiczne coraz częściej stają się alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii.

Istnieje w Rybniku realna alternatywa dla coraz droższego prądu z elektrowni. Instalacja własnej mikro elektrowni fotowoltaicznej!

Z rozmowy z właścicielem jednego z domów wnioskujemy, że naprawdę się opłaca. Realna korzyść to nawet 70-80 procent oszczędności na rachunkach za prąd. Przypuśćmy, że posiadamy dom o powierzchni około 130 metrów kwadratowych. Nasze rachunki za prąd wynoszą średnio miesięcznie około 400zł, z dnia na dzień średnio możemy obniżyć płatność do 80zł, oszczędzamy zatem 320 złotych miesięcznie, w skali roku to średnio około 3500 złotych!! ? Czy warto instalować?

„Od mniej więcej 1,5 roku posiadam instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu. Realnie w zimie korzyści było mniej, ale za to od kilku miesięcy fotowoltaika pracuje na prawie pełnych obrotach. To co wynika z nadprodukcji wędruje do sieci i gdy potrzebujemy z sieci pobieramy. Jeszcze kiedyś były potrzebne akumulatory i instalacja była dużo droższa przy instalacji, dziś jest dużo taniej i szybciej całość się zwraca. Pomijam już fakt ekologii, bo w Rybniku z czystością powietrza nie jest najlepiej.

Proszę mi wierzyć, bo sąsiedzi nie potrafią, jeśli w zimie mamy słoneczny, mroźny dzień to fotowoltaika też pracuje na pełnych obrotach. My wykorzystujemy prąd z paneli słonecznych między innymi do pompy ciepła – całość działa wyśmienicie. Moim zdaniem Urząd Miasta powinien juź dziś wziąć się za solidne dopłaty do fotowoltaiki w Rybniku, to przecież realna korzyść dla wszystkich.” 

Pan Mirek z Rybnika

Jeśli można nie tylko zaoszczędzić ale również ograniczyć SMOG w Rybniku, to dlaczego nie ma realnych dopłat do montażu fotowoltaiki? Okazuje się, że to dla nas i dla samorządowców, polityków w dalszym ciągu jeszcze zbyt nowoczesne rozwiązanie, jak się dowiedziałem w rybnickim magistracie póki co będą dopłaty do wymiany pieców na bardziej ekologiczne, doprowadzany jest gaz do kolejnych dzielnic, w tym Kamienia.

Okazuje się, że do nowoczesnych rozwiązań po prostu musimy jeszcze dorosnąć. Pomimo tego faktu mieszkańcy i właściciele firm coraz częściej na własną rękę montują panele, a firm tego typu nie tylko w Rybniku stale przybywa.

Dla tych, którzy mimo wszystko na własną rękę chcą instalować panele fotowoltaiczne polecam:

Fotowoltaika, montaż i obsługa – Rybnik

Całkiem ciekawy blog dotyczący montażu paneli fotowoltaicznych w Rybniku, na Śląsku. Ciekawostki, podpowiedzi, wiadomości ze świata fotowoltaiki.

8 Responses to "Rybnik stawia na fotowoltaikę?"
  1. Mieszkam w Rybniku od 1980 roku, czyli od momentu urodzenia. Nie pamiętam by taki był tu kiedyś syf, jak teraz. Pieca na węgiel nie mamy już mniej więcej od 2000 roku. Używamy gazu, od jakiegośc czasu również paneli solarnych do podgrzewania wody. Też myślę o fotowoltaice, ale dlaczego miasto nie stara się w żaden sposób nagradzać tych, którzy myślą jak ja? Sąsiad od momentu gdy my zmieniliśmy piec na gazowy nadal pali węglem i smród niesie się po całym naszym placu, żona okna myje i myje a gość jak palił tak pali kto wie czym. Uważam, że miasto nie powinno się angażować w pomysły typu wielki odkurzacz powietrza na jednym z rond, a powinno stawiać na fotowoltaikę. Dlaczego w czerwionce leszczynach dostali 22 miliony na fotowoltaikę i oze, a Rybnik tylko 4 miliony? Za słabo się staramy w urzędzie czy jak?

  2. To ja się pochwalę. System fotowoltaniki zamontowaliśmy na współę z dziećmi. Mieszkamy w jednym domu, który dwa razy był podnoszony ze względu na kolejne piętra, w których mieszka córka z mężem, na samej górze syn z synową. Cały dom potrzebował ogromnej energii. Dziś po roku nasz rachunek wynosi około 37 złotych, rachunek za prąd. Syn na samej górze korzysta z pompy ciepła. Całą instalację zamontowaliśmy dzieląc się kosztami na 3 części. Wyszło nas około 23 tysięcy na rodzinę. Nie korzystaliśmy z dofinansowania, zrobiliśmy wszystko na włąsny koszt. Oczywiście gdyby się wtedy dało dopłacić to byśmy skorzystali. Jednak powiem tym, którzy jeszcze się wahają. Nie warto się zastanawiać czas mija szybko a w naszym przypadku 1/10 kosztów montażu już się zwróciła. Panele mamy z gwarancją na 25 lat, im wcześniej się zdecydujecie, tym szybciej całość się Wam zwróci. Gdyby nie upór żony to ja bym juz kilka razy rozbudował instalację, bo jest taka możliwość. Pompa ciepła + fotowoltaika to najlepsze rozwiązanie!

  3. W mieście, w którym tak często przekroczone są normy jakościowe powietrza powinno się inwestować w odnawialne źródła energii zdecydowanie więcej środków. Tymczasem słyszałem, że w Czerwionce wynegocjowali zdecydowanie więcej na panele słoneczne. Czy ktoś może to wytłumaczyć?

  4. Wszystko ok z tą fotowoltaniką, tylko ile to na start kosztuje? Czy potencjalnego Kowalskiego stać żeby wybulić na dzień dobry 20-30 kafli na panele słoneczne?

    • Jak sobie policzysz 5 koła dofinansowania i 18% ulgi termomodernizacyjnej to możesz nawet 10 tysiaków odliczyć od całości. Sama sobie odpowiedz czy się opłaca jeśli instalacja zwraca się po 4 latach użytkowania. Wszystko to przy założeniu że prąd nie zdrożeje a w to bym nie wierzył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *