Rybnik stawia na fotowoltaikę?

Coraz więcej firm i domów prywatnych na Śląsku, oprócz solarów na dachach, błyszczy niebieskimi panelami. To nic innego jak fotowoltaika! Również w Rybniku panele fotowoltaiczne coraz częściej stają się alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii.

Istnieje w Rybniku realna alternatywa dla coraz droższego prądu z elektrowni. Instalacja własnej mikro elektrowni fotowoltaicznej!

Z rozmowy z właścicielem jednego z domów wnioskujemy, że naprawdę się opłaca. Realna korzyść to nawet 70-80 procent oszczędności na rachunkach za prąd. Przypuśćmy, że posiadamy dom o powierzchni około 130 metrów kwadratowych. Nasze rachunki za prąd wynoszą średnio miesięcznie około 400zł, z dnia na dzień średnio możemy obniżyć płatność do 80zł, oszczędzamy zatem 320 złotych miesięcznie, w skali roku to średnio około 3500 złotych!! ? Czy warto instalować?

„Od mniej więcej 1,5 roku posiadam instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu. Realnie w zimie korzyści było mniej, ale za to od kilku miesięcy fotowoltaika pracuje na prawie pełnych obrotach. To co wynika z nadprodukcji wędruje do sieci i gdy potrzebujemy z sieci pobieramy. Jeszcze kiedyś były potrzebne akumulatory i instalacja była dużo droższa przy instalacji, dziś jest dużo taniej i szybciej całość się zwraca. Pomijam już fakt ekologii, bo w Rybniku z czystością powietrza nie jest najlepiej.

Proszę mi wierzyć, bo sąsiedzi nie potrafią, jeśli w zimie mamy słoneczny, mroźny dzień to fotowoltaika też pracuje na pełnych obrotach. My wykorzystujemy prąd z paneli słonecznych między innymi do pompy ciepła – całość działa wyśmienicie. Moim zdaniem Urząd Miasta powinien juź dziś wziąć się za solidne dopłaty do fotowoltaiki w Rybniku, to przecież realna korzyść dla wszystkich.” 

Pan Mirek z Rybnika

Jeśli można nie tylko zaoszczędzić ale również ograniczyć SMOG w Rybniku, to dlaczego nie ma realnych dopłat do montażu fotowoltaiki? Okazuje się, że to dla nas i dla samorządowców, polityków w dalszym ciągu jeszcze zbyt nowoczesne rozwiązanie, jak się dowiedziałem w rybnickim magistracie póki co będą dopłaty do wymiany pieców na bardziej ekologiczne, doprowadzany jest gaz do kolejnych dzielnic, w tym Kamienia.

Okazuje się, że do nowoczesnych rozwiązań po prostu musimy jeszcze dorosnąć. Pomimo tego faktu mieszkańcy i właściciele firm coraz częściej na własną rękę montują panele, a firm tego typu nie tylko w Rybniku stale przybywa.

Dla tych, którzy mimo wszystko na własną rękę chcą instalować panele fotowoltaiczne polecam:

Fotowoltaika, montaż i obsługa – Rybnik

Całkiem ciekawy blog dotyczący montażu paneli fotowoltaicznych w Rybniku, na Śląsku. Ciekawostki, podpowiedzi, wiadomości ze świata fotowoltaiki.

2 Responses to "Rybnik stawia na fotowoltaikę?"
  1. Mieszkam w Rybniku od 1980 roku, czyli od momentu urodzenia. Nie pamiętam by taki był tu kiedyś syf, jak teraz. Pieca na węgiel nie mamy już mniej więcej od 2000 roku. Używamy gazu, od jakiegośc czasu również paneli solarnych do podgrzewania wody. Też myślę o fotowoltaice, ale dlaczego miasto nie stara się w żaden sposób nagradzać tych, którzy myślą jak ja? Sąsiad od momentu gdy my zmieniliśmy piec na gazowy nadal pali węglem i smród niesie się po całym naszym placu, żona okna myje i myje a gość jak palił tak pali kto wie czym. Uważam, że miasto nie powinno się angażować w pomysły typu wielki odkurzacz powietrza na jednym z rond, a powinno stawiać na fotowoltaikę. Dlaczego w czerwionce leszczynach dostali 22 miliony na fotowoltaikę i oze, a Rybnik tylko 4 miliony? Za słabo się staramy w urzędzie czy jak?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *