31.03.2020

Całkiem niedawno, w weekend jeszcze organizowaliśmy wiosenne porządki w ogródku a dziś musimy mierzyć się z zimową aurą. Wtorek, ostatni dzień marca to przy okazji 91 dzień roku, do końca jeszcze 275. Astronomiczna wiosna kończy się za 80 dni. Znak zodiaku to Baran. Poranek za oknami prezentuje się dziś tak:

Tymczasem jeszcze kilka miesięcy temu, dokładnie 31.07.2019 w tym samym miejscu, o tej samej porze (5:00), obrazek wyglądał tak:

Imieniny:

Balbina, Beniamin, Kornelia, Gwidon

Dziś Świętujemy:

 • Światowy Dzień Backupu
 • Światowy Dzień Budyniu

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 31.03.1924 -- Rusza strajk 150 tysięcy górników z Zagłębia oraz Górnego Śląska.
 • 31.03.1945 -- Armia Czerwona zajęła Racibórz.
 • 31.03.2000 -- W całej Polsce, w tym także na Śląsku wprowadzone zostały nowe tablice rejestracyjne. Jedna, dwie lub trzy pierwsze litery tworzą wyróżnik miejsca. Pierwsza litera oznacza województwo, (S -- Śląskie) a jedna lub dwie następne – powiat (SG -Gliwice, SGL Powiat Gliwicki). Jeżeli jest to jedna litera, jest to miasto na prawach powiatu, jeżeli dwie – powiat ziemski, ale istnieją odstępstwa od tej reguły. Po wyróżniku powiatu (a w przypadku tablic samochodowych zmniejszonych – województwa) następuje wyróżnik pojazdu. Nie można w nim jednak stosować liter B, D, I, O, Z,  zbyt podobnych do cyfr 8, 0, 1, 0, 2. Według rozporządzenia z 22 lipca 2002, litery M i W mają nieco inne kształty niż poprzednio. Numery są zapisywane krojem pisma podobnym do DIN 1451. Pod koniec 2003 roku nowe tablice miała już ponad połowa pojazdów poruszających się po polskich drogach. Tablice wz. 1976 tracą ważność po zmianie właściciela pojazdu wyposażonego w takie tablice, zmianie miejsca zamieszkania właściciela lub sprzedaży pojazdu do innego powiatu. Nie ma jednak terminu ani obowiązku zmiany tablic na białe.
 • 31.03.2017 -- Śląskie Wesołe Miasteczko zmienia nazwę ale nie tylko. Nazwa brzmi tak samo czyli Śląskie Wesołe Miasteczko, bo absolutnie nie chcemy się odcinać od 58-letniej tradycji tego miejsca. Dodaliśmy jednak człon „Legendia”, ponieważ nawiązuje do zachodzących zmian w duchu świata legend i baśni z różnych stron Polski i świata. Nowy człon ma zaakcentować nową wizję – tłumaczyli wtedy przedstawiciele parku. Wszystkie dotychczasowe urządzenia zyskały też nowy wygląd. Szczególnie pięknie ma prezentować się dotychczasowy Diabelski Młyn, który zmienił nazwę na Legendia Flower.
 • 31.03.2018 -- W Beskidach wciąż można pojeździć na nartach! Otwarty jest między innymi Szczyrk Mountain Resort (dawny Szczyrkowski Ośrodek Narciarski). Czynne są tu trasy nr 3, 4 i 7. Warunki miejscami są trudne. Ośrodek jest czynny w weekendy od godz. 9.30 do 16, a w tygodniu od godz. 8.30 do 16. Na sobotę, niedzielę i poniedziałek zaplanowano także jazdę wieczorną w godz. 18-21. Na narciarzy czeka także ośrodek COS na Skrzycznem, gdzie czynne są trasy Kaskada Skrzyczne – Jaworzyna oraz FIS Skrzyczne – Grzebień – Kaskada – Jaworzyna. Z nartami możemy także wybrać się na Pilsko w Korbielowie.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 31.03.2009 -- Sąd Rejonowy w Gdańsku ukarał naganą wokalistę zespołu Lady Pank, Janusza Panasewicza, za to, że podczas koncertu, który odbył się w czerwcu 2007 roku w Pruszczu Gdańskim, wulgarnie odzywał się do publiczności. Sąd zdecydował również, że wokalista ma zapłacić 100 zł zryczałtowanych kosztów postępowania sądowego.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • 6 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w naszym regionie. Zmarła także 73 letnia mieszkanka Mysłowic. W sumie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 71 nowych przypadkach zakażenia w Polsce.
 • W Gliwicach trwają intensywne prace nad walką z koronawirusem. Z powodu epidemii dawny dom dziecka przekształcono na potrzeby szpitala i ewentualnych zachorowań. Chodzi o budynek przy ul. Zygmunta Starego. Prace przygotowawcze trwały niecały tydzień i kosztowały miasto blisko 300 tysięcy złotych.
 • W tych trudnych warunkach i zupełnie nowej sytuacji Ósmoklasiści zdawali wczoraj próbny egzamin. Początkowo było trudno bo strona internetowa CKE nie wytrzymała tak dużego naporu uczniowskiego. Uczniowie musieli sobie wysyłać arkusze poprzez chmury, serwisy społecznościowe itp. itd. W sumie egzaminu nie zdała organizacja i technika.

POGODA:

W ciągu dnia na początku możliwe opady śniegu później słońce z chmurami i w końcówce dnia jeśli już to przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna w ciągu dnia to okolice 5 kreski na plusie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *