30.12.2019

Dobrnęliśmy prawie do końca 2019 roku, jeszcze kilkadziesiąt godzin starego roku i powitamy nowy 2020. To poniedziałek 30 dzień grudnia 2019 roku. Dzień jest krótszy od najdłuższego w roku o 9 godzin i 11 minut, zmierzamy jednak w dobrym kierunku ponieważ z każdym dniem tych minut nam przybywa. Dziś dzień jest też dłuższy od najkrótszego o 3 minuty, teoretycznie niewiele, ale z każdym dniem tych minut, później godzin będzie więcej! Znak zodiaku to koziorożec. Do końca astronomicznej zimy jeszcze tylko i aż 80 dni. Jak prezentuje się grudniowa wizytówka dnia?

IMIENINY:

Eugeniusz, Małgorzata, Sewer

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Dzień serka wiejskiego

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1988 -- premiera telenoweli „W labiryncie” w reżyserii Pawła Karpińskiego. To była pierwsza rodzima produkcja zawierająca cechy amerykańskiej opery mydlanej. W sumie przez 3 lata powstało 120 odcinków mieszczących się w dwóch seriach. Oglądalność sięgała 16 milionów widzów, warto zaznaczyć, że twórcy serialu byli również autorami serialu Klan.

  • 1994 -- Imielin, Miasteczko Śląskie, Pszów uzyskały prawa miejskie. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, to w Imielinie według ostatnich danych mieszka blisko 9 tysięcy mieszkańców, Miasteczku Śląskim 7,5 tysiąca mieszkańców a w Pszowie 14 tysięcy osób.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1969 -- W Stretford urodził się Jason Cheetham, znany jako Jason Kay oraz Jay Kay -- angielski muzyk funkowy, lider, kompozytor i wokalista grupy Jamiroquai. Angielski zespół muzyczny. Został założony w 1992 roku w Londynie. Do 2010 roku nagrania formacji znalazły na świecie 20 mln nabywców

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Trudne warunki na szlakach górskich w Beskidach. Szlaki są dostępne obecnie tylko dla doświadczonych turystów. Jak twierdzą mieszkańcy w śniegu w górach można się „zakopać po pas”.
  • Miasto Katowice zerwało właśnie umowę na budowę nowego systemu informatycznego. Wartość inwestycji opiewała na kwotę 24 milionów złotych. 17 milionów miało popłynąć z kasy unijnej. System miał docelowo pomóc w zarządzaniu wieloma sprawami w urzedzie miasta i miejskich instytucjach. Projekt zakładał również stworzenie strony internetowej ze strefą dla mieszkańców i ewentualnych turystów.

POGODA:

Poranek mroźny z ostrzeżeniami synoptyków o marznących opadach deszczu. W ciągu dnia do 3 stopni na plusie, dokuczać bedą nam silne porywy wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *