30.10.2019

Przedostatni dzień października 2019 roku, za dwa dni przywitamy już listopad. Pogoda stara się nadrobić i wcześnie o poranku serwuje nam 1-2 stopnie celsjusza, zwłaszcza poza miastem trzeba liczyć się ze skrobaniem szyb w samochodzie. Pamiętajmy jednak, że i tak jesteśmy na uprzywilejowanej pozycji, ponieważ w środkowej Polsce termometry o poranku (5:00) wskazują nawet -3 stopnie. Chmur niewiele a w powietrzu czuć zanieczyszczenie powietrza. Są miasta w których norma zanieczyszczenia jest przekroczona nawet o 300% (Łaziska Górne, Rybnik). Dziś 303 dzień roku i do końca zostały nam 62 dni. Jak wygląda poranek po zmianie czasu?

Tymczasem tego samego dnia miesiąca (30) ale w sierpniu było tak:

I jeszcze wizytówka z tego samego dnia, wykonana o tej samej porze, ale w lipcu:

Z niecierpliwością wszyscy czekamy na wiosnę 2020 roku!

IMIENINY:

Edmund, Przemysław, Julian, Makary, Marceli, Zenobia.

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Święto Napojów Wyskokowych
 • Dzień Spódnicy

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1955 -- Poświęcenie Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Budynek powstawał w latach 1927-1955. Budowa została przerwana przez II wojnę światową, wznowiono operację zakończenia dopiero w 1947 roku, pojawił się pomysł, by obniżyć kopułę katedry o 40 metrów, by nie dominowała w pejzażu Katowic. Mury świątyni wzniesiono w większości z żelazobetonu, ściany zewnętrzne z dolomitu, wydobywanego w Imielinie. Do dziś to właśnie tu wręczana jest każdego roku nagroda Lux ex Silesia.
 • 1979 -- W pożarze KWK Silesia w Czechowicach Dziedzicach zginęło 22 górników.
 • 1998 -- Kończy wydobycie kopalnia „Morcinek” w Kaczycach na Śląsku Cieszyńskim. Kopalnia należała do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W trakcie wydobywania węgla na terenie około 6 kilometrów kwadratowych występowały szkody górnicze, to tereny Kaczyc, Pogwizdowa, na szczęście nie spowodowały większych szkód.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1949 -- W Łodzi urodził się piosenkarz, gitarzysta i kompozytor -- Andrzej Rybiński. Na początku lat 70. Był członkiem zespołu 2 plus 1. Później, wraz z żoną Elizą Grochowiecką i Zbigniewem Hołdysem założył zespół Andrzej i Eliza. Po rozpadzie grupy w roku 1981 rozpoczął karierę solową. Poza krajem koncertował w Austrii, ZSRR, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Bułgarii i RFN.

 • 1968 -- W North York w Ontario urodził się kanadyjski raper Darrin O’Brien, występujący pod pseudonimem Snow.  Nagrał utwory „Informer” oraz „Everybody Wants to Be Like You”.  Zwłaszcza Informer był wielkim przebojem lat 90. Dzo dziś część artystów wzoruje się właśnie na tym numerze:

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice, ranny został 47 letni górnik. Do wypadku doszło wczoraj (29.10.2019) nad ranem.
 • Sąd Najwyższy uznał, że protest wyborczy PiS dotyczący wyborów do Senatu, w okręgu Tyskim nie będzie rozpatrywany. Przypomnijmy, że senatorem została Gabriela Morawska-Stanecka wiceprzewodnicząca Wiosny.
 • Pierwsze miasto na Śląsku chce pójść w ślady Krakowa. Racibórz zapowiada wprowadzenie zakazu palenia węglem. Docelowo zakaz ma obowiązywać po 2026 roku. Rekomendację w tej sprawie dla prezydenta Raciborza przygotowali miejscy radni.
 • Ubywa nas na potęgę! Z najnowszego raportu GUS-u wynika wprost, że na Śląsku jest więcej zgonów niż urodzeń.

POGODA:

W ciągu dnia słońca nie zabraknie nigdzie, ale temperatura maksymalna to 6-7 stopni celsjusza. Bez opadów, biomet obojętny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *