30.09.2019

Kończy się wrzesień 2019 roku, dziś ostatni dzień. Jutro o tej porze będziemy się już witać w październikowych nastrojach. Poranek pod znakiem bardzo silnych porywów wiatru i odczucia, że zima przed nami. Czy będzie to zima stulecia, jak donosili jeszcze niedawno Amerykanie, czy też zima będzie bardzo łagodna, jak sugerują górale? Na dziś jedno jest pewne, do końca roku zostały nam 92 dni, zima rozpocznie się za 82. Słońce oficjalnie pojawi się na Śląskim horyzoncie o 6:34 i zajdzie o 18:18. Znak zodiaku to Waga. Jak prezentuje się dzisiejsza poranna wizytówka dnia?

A jeszcze 30.07.2019, również w tym samym miejscu, o tej samej porze wyglądało to tak:

Nieco ciemniej ale jeszcze z budzącym się słońcem było w sierpniu:

 

IMIENINY:

Grzegorz, Zofia, Felicja, Wiktor, Ursus

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Chłopaka

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1890 -- Zaczyna działalność Teatr Polski w Bielsku-Białej -- Teatr mieszczący się w gmachu na Dolnym Przedmieściu przy ul. 1 maja, w centrum miasta. W latach 1904 -- 1905 -- budynek był przebudowywany przez biuro projektowe z Wiednia. Z ciekawostek -- przed budynkiem znajduje się replika zabytkowej fontanny z 1895 roku. Fontanna to prezent od budowniczych bielskich wodociągów.
  • 1986 -- Emisja premierowego odcinka serialu Alternatywy 4, w reżyserii Stanisława Barei. Serial powstał w 1983 roku, ale ze względu na cenzurę emisja premierowego odcinka odbyła się dopiero 3 lata później. Przypomnijmy, że kultowy serial został po 30 latach poddany cyfrowej rekonstrukcji i oczywiście uzupełniony o sceny, które nie mogły się pojawić ze względu na cenzurę. Dla tych którzy nie mieli okazji oglądać -- serial przedstawia warunki życia społecznego w czasach PRL w latach 80. Na rynku pojawiła się nawet gra planszowa Alternatywy 4 -- Towarzyska gra planszowa oparta na fabule popularnego serialu TVP o perypetiach mieszkańców bloku na warszawskim Ursynowie, zabarwiona zjadliwą ironią i kpiną z peerelowskiej rzeczywistości.

  • 1997 -- FSO rozpoczyna produkcję samochodu Daewoo Lanos. Samochód przez wiele lat cieszył się sporym zainteresowaniem, między innymi za legendarną wręcz niezawodność. Samochód był prosty i chyba stąd wynikała jego bezawaryjność.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1954 -- W Jaworznie urodziła się Basia Trzetrzelewska -- piosenkarka jazzowa, jedyny polski wykonawca, któremu udało się umieścić swoją piosenkę w US Top 40. Jej album „London Warsaw New York” zdobył status platynowej płyty w USA. Warto również wspomnieć, że miała ona swój udział w tworzeniu piosenek w Alibabkach oraz w zespole Perfect.

  • 1984 -- W Londynie urodziła się Keisha Buchanan, wokalistka brytyjskiego zespołu Sugababes.

Grupa została utworzona w 1998. Od tego czasu wydała na rynek dwadzieścia jeden singli oraz sześć albumów, które znalazły się w TOP 40 światowej listy przebojów, włączając w to sześć piosenek i dwie płyty na pierwszym miejscu brytyjskiego odpowiednika zestawienia.

POGODA:

Pomimo silnych porywów wiatru noc była ciepła, o poranku o godzinie 5:00 nawet 18 stopni notowaliśmy na termometrach Ślaskich. W ciągu dnia spodziewamy się silnych porywów wiatru i przelotnych opadów deszczu. Maksymalnie 20 stopni zobaczymy na termometrach. Biomet nie najlepszy. Zdjęcie nieba wykonane o godzinie 7:30:

I dla potwierdzenia tezy o silnych porywach wiatru, zdjęcie zrobione dosłownie 30 minut później:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *