30.03.2020

Śnieżny poranek za oknami, jesteśmy już po zmianie czasu z zimowego na letni, w kalendarzu wiosna a za oknami poranna niespodzianka -- opady śniegu, zamarznięte szyby w samochodach i „solniczki” na drogach. Pomimo koronawirusowego zamieszania nadal niestety dokucza nam również pogoda. To 30 dzień marca 2020 roku, do końca 276 dni i 194 dni robocze. Słońce wstało o 6:14, zajdzie natomiast o 19:05. W sumie dzień będzie trwać 12 godzin i 51 minut. Poranna wizytówka dnia, ze względu na przesunięcie czasu, niestety pod znakiem ciemności:

Tak wyglądał poranek o tej samej porze (5:00), w tym samym miejscu ale przed zmianą czasu:

Dla porównania jeszcze zdjęcie wykonane również w tym samym miejscu ale w lipcu 2019 (30.07.2019), godzina 5:00:

IMIENINY:

Amadeusz, Mamertyn, Amelia, Aniela, Jan

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy dzień Muffinka
  • Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 30.03.1931 -- Powstają Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach. Poświęcenia gmachu dokonał ordynariusz Diecezji Katowickiej ks. biskup Stanisław Adamski, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego, wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego oraz marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego. Przy pierwszym naborze na 180 wolnych miejsc zgłosiło się 560 kandydatów. Przed wojną w murach szkoły w ciągu 4 lat kształcili się technicy mechanicy, elektrotechnicy, technicy budowlani, drogowi i chemicy. Znajdowała tutaj również czteroletnia szkoła administracji kolejowej i przemysłowej, dwu- i trzyletnia szkoła mistrzów maszynowych, elektrotechnicznych, budowlanych, drogowych, koksowniczych, gazowniczych, hutniczych i laborantów chemicznych. To wszystko dawało możliwość obrania jednolitego kierunku wychowawczego, pełnego doboru grona nauczycielskiego oraz lepszego wyposażenia sal, pracowni i warsztatów, które mogły służyć z powodzeniem kilku wydziałom. Tu warto zaznaczyć iż w tamtych czasach nauka na Śląsku była płatna, zaś cena ustalana była przez rozporządzenie wojewody śląskiego. Dla techników mechaników i elektryków opłata administracyjna wynosiła 96 zł, zaś dla techników chemików 106 zł. Opłata była półroczna. Mimo znacznych kosztów młodzież przybywała tutaj licznie, nawet spoza województwa, dlatego też zaistniała konieczność stworzenia bursy dla uczniów, której budowę przerwał wybuch II wojny światowej. Dziś szkoła składa się z trzech budynków -- jednostka główna, schronisko młodzieżowe „Ślązaczek” oraz warsztaty szkolne. Roczne wydatki sięgają nawet 5,5 miliona złotych.
  • 30.03.1971 -- Po katastrofie z 23 marca w kopalni „Rokitnica” w Zabrzu uratowano górnika Alojzego Piontka. Do zawału chodnika doszło 780 metrów pod ziemią, 8 osób uratowano tuż po zawale, z pozostałych przeżył tylko Piontek. W zasypanym na długości 72 metrów chodniku został przyciśnięty fragmentem łopaty, przepiłował je blaszką od lampki górniczej na kasku i przeczołgał się do nieprzysypanego fragmentu niszy w której udało mu się przetrwać 6 i pół doby. Uratowanie górnika nazwano cudem w „Zabrzu”. Od tego momentu nazwisko ocalałego górnika podawane jest jako przykład iż akcję ratowniczą trzeba prowadzić do samego końca w nadziei, że uda się wydobyć górników. W krótkim czasie o górniku został nawet nakręcony film dokumentalny „Czarne Słońce”. Po tych wydarzeniach w Polskim górnictwie mieliśmy podobne przypadki -- jeden z nich po wypadku w „Halembie”, gdy to uratowano górnika Zbigniewa Nowaka, który samotnie przetrwał w zawale 111 godzin.
  • 30.03.2007 -- Sąd Okręgowy w Bielsku skazał na 25 lat pozbawienia wolności Ryszarda Niemczyka oskarżonego o współudział w zabójstwie Andrzeja Kolikowskiego pseudonim „Pershing”.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 30.03.1968 -- W mieścinie Charlemagne w kanadyjskiej prowincji Quebec urodziła się Celine Dion. Dzięki swemu talentowi i ciężkiej pracy stała się jedną z największych gwiazd muzyki pop. Jej płyty sprzedały się na świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. Wychowała się w biednej, katolickiej rodzinie, w której ojciec pracował jako rzeźnik. Jak przyznał w jednym z wywiadów: pięcioro dzieci dzieliło jedno łóżko, wszyscy dzielili jedną łazienkę. Nie mieli zmywarki do naczyń, dlatego aby mieć na czym zjeść deser, odwracali swoje talerze po obiedzie. Sama Dion wspomina, że pamięta czasy, kiedy matka ogrzewała im skarpetki, używając opiekacza. Pomimo problemów finansowych, muzyka zawsze była częścią całej rodziny.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Rośnie liczba zakażonych koronawirusem na Śląsku. Potwierdzono jak dotąd 195 przypadków, mamy też 5 ofiar. Zakażeni przebywają w szpitalach w Tychach, Chorzowie, Zawierciu, Częstochowie i Raciborzu.
  • Z powodu zakażenia pracownika szpitala w Tarnowskich Górach 36 osób z tamtejszej placówki musiało się poddać kwarantannie.
  • Z powodu koronawirusa na trasy nie wyruszą póki co rowery miejskie w Sosnowcu. Stacje są co prawda gotowe, ale jak zdecydowali samorządowcy póki co zostaną w magazynie. Tymczasem na przykład w Rybniku rowery czekają na ewentualnych podróżnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *