29.10.2019

Ostatni poniedziałek tego miesiąca za nami, rozpoczynamy kolejny dzień, jak zwykle z uśmiechem na twarzy. Pomimo porannych przymrozków słońca dziś nie może brakować. Powód? Ten tydzień kończy się w czwartek, w piątek bowiem mamy święto i przez to weekend będzie dłuższy. To 29 dzień października 2019 roku. Do końca astronomicznej jesieni zaledwie 53 dni i oficjalnie rozpocznie się kolejna pora roku. Do końca roku pozostało nam zaledwie 42 dni robocze i 22 dni wolne od pracy. Jak prezentuje się dzień za oknami, po zmianie czasu?

A jeszcze kilka miesięcy temu, w lipcu, to samo miejsce, o tej samej porze (5:00) wyglądało tak:

Być może trudno w to uwierzyć, ale tak wpływają na nasze codzienne życie skracające się dni. Dziś dzień jest krótszy od najdłuższego o prawie 7 godzin.

IMIENINY:

Narcyz, Teodor, Wioletta, Dalia, Donat, Felicjan, Franciszek, Maksymilian, Walenty, Zenobiusz

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Międzynarodowy Dzień Łuszczycy

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1956 -- Premiera filmu Nikodem Dyzma w reżyserii Jana Rybkowskiego. Nikodem Dyzma jako bezrobotny urzędnik pocztowy z prowincji, wyrusza do stolicy w poszukiwaniu pracy. Przypadkowo znalezione na ulicy zaproszenie na rządowy raut rozpoczyna lawinę przypadków, które wykorzystuje do zawarcia kolejnych cennych znajomości. Staje się to początkiem jego zawrotnej kariery. Pnie się po stopniach kariery, a jego ignorancja polityczna i gospodarcza długo pozostaje niezauważona przez otoczenie. Postać ta stała się symbolem cwaniactwa i karierowiczostwa. Na podstawie tego samego scenariusza powstał w 1980 roku również serial „Kariera Nikodema Dyzmy”. Siedmioodcinkowy serial był emitowany w Telewizji Polskiej od 6 kwietnia 1980 roku:

  • 1977 -- Stadion Śląski w Chorzowie -- Polska remisuje z Portugalią 1:1 i tym samym awansuje do turnieju finałowego XI Mistrzostw Świata w Argentynie. W turnieju wzięło udział 16 drużyn, w sumie rozegrano 38 spotkań. W finale zwyciężyła Argentyna, pokonując Holandię. Polacy uplasowali się ostatecznie na 5 miejscu.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1946 -- W Londynie urodził się Peter Green, przez wielu uważany za najlepszego białego gitarzystę bluesowego w historii. Był współzałożycielem Fleetwood Mac. W 2003 został sklasyfikowany na 38. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  •  Port Lotniczy w Pyrzowicach wprowadza nowy rozkład lotów! W sumie mamy do dyspozycji 64 trasy do 22 państw. Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Ukraina, Norwegia, Hiszpania, Irlandia, Cypr, Holandia, Islandia, Grecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gruzja, Izrael. Jest również połączenie do Warszawy.
  • Wypadek w Sosnowcu -- autobus zderzył się z osobówką. W efekcie troje pasażerów oraz kierowca auta trafili do szpitala.
  • W Katowicach 77 latek jadący na hulajnodze zderzył się z tramwajem, nieprzytomny trafił do szpitala. Do wypadku doszło na ul. Św. Jana.
  • Wiadomo już kiedy dojdzie do wyborów prezydenckich w Gliwicach. Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę 5 stycznia 2020 roku. Wybory zostaną przeprowadzone ponieważ były prezydent Zygmunt Frankiewicz został senatorem.
  • Ewakuacja zespołu szkolno-przedszkolnego w Żorach. Na terenie placówki znaleziony został niewybuch. W sumie ewakuowano 80 dzieci.

POGODA:

W ciągu dnia będzie słońce ale dopiero w drugiej części dnia. O poranku spodziewajmy się sporej ilości chmur. Temperatura wcześnie rano na poziomie 2-3 stopni celsjusza, przy gruncie może być zimniej, zwłaszcza poza miastem czeka nas poranne skrobanie szyb w samochodzie. W ciągu dnia mamy zobaczyć na termometrach na Śląsku maksymalni 9 stopni na plusie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *