29.01.2021

by

Zimny, styczniowy jeszcze poranek pod znakiem  śliskich dróg, wczoraj wieczorem spadł śnieg, część się roztopiła a w nocy zamarzła. W efekcie czego mamy lód na drogach i chodnikach. Jest niebezpiecznie.  Dziś 29 dzień stycznia, słońce wstanie 22 minuty po 7:00, zajdzie natomiast o 16:15, będzie z nami łącznie 8 godzin i 53 minuty. To 29 dzień roku, do końca 337 dni. Do końca astronomicznej zimy zostało nam 50 dni. Poranna wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

Dla porównania, o tej samej godzinie (5:00), w tym samym miejscu, ale w lipcu 2019 roku, poranek przedstawiał się tak:

Imieniny:

 • Aniela, Bolesława, Franciszek, Józef, Maur

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Składanki i Łamigłówki

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1919 – Polsko-Czechosłowacka wojna graniczna – rozpoczyna się bitwa pod Skoczowem. Dzień wcześniej po wyczerpującej walce obronnej Polacy wycofali się z Drogomyśla oraz Ustronia i okolic Goleszowa. 30 stycznia wojska czechosłowackie zdobyły północny fragment linii obronnej pod Strumieniem.
 • 1945 – Armia czerwona zdobywa Kuźnię Raciborską.
 • 2020 – Jest dotacja, będą remonty! Nieco ponad 2 miliony złotych otrzyma Bielsko na remont miejskich budynków. Kamienice przejdą proces termomodernizacji. Zadanie będzie się odbywać w ramach walki ze smogiem w mieście.
 • 2020 – Pijany maszynista w Imielinie. Prawie 3 promile w wydychanym powietrzu miał 51 letni maszynista który zwrócił na siebie uwagę pracownika nastawni. Mężczyzna przez dłuższą chwilę poruszał się od jednej do drugiej stacji. Po skontrolowaniu przez policję nietypowe zachowanie znalazło swoje uzasadnienie.
 • 2020 – W Bielsku rozpoczyna się proces studenta oskarżonego o wysadzenie budynku na Sarnim Stoku. Na szczęście budynek nie był jeszcze oddany do użytku i nikomu nic się nie stało. Straty oszacowano na ponad milion złotych.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1955 – W Częstochowie urodził się Jan Pospieszalski, muzyk, aranżer i kompozytor, publicysta, członek grupy Voo Voo. W 1976 zastąpił Ryszarda Kaczmarka w zespole Czerwone Gitary (gitara basowa), wraz z którym koncertował w Polsce, USA, ZSRR, Kanadzie, Austrii, Kubie i NRD. Od 2004 do lutego 2011 prowadził w TVP program publicystyczny Warto rozmawiać.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Ze szpitala w Chorzowie skradziono 90 dawek szczepionki na koronawirusa. Preparat był przechowywany w magazynie, w sumie zniknęło 15 ampułek. Sprawą zajmuje się policja.
 • Od 1 lutego koniec z godzinami dla seniorów. Rząd przychylił się do apelu handlowców. Godziny dla seniorów faktycznie znikną zatem już jutro, w sobotę. Część osób twierdziła, że seniorzy nie stosowali się do wyznaczonych godzin i w konsekwencji i tak robili zakupy wcześniej i później a między 10:00 a 12:00 sklepy były puste.
 • Do godziny 9:00 obowiązuje ostrzeżenie meteo o oblodzeniach. Ostrzeżenie obowiązuje niemal wszędzie na Śląsku. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach śniegu.

POGODA:

W pierwszej części dnia wyglądające słońce, później chmury. Temperatura maksymalna to okolice 0 stopni celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *