28.09.2019

Długo wyczekiwany weekend w końcu się rozpoczął! 28 dzień września za oknami, pod znakiem dużej ilości wilgoci. Nocne opady spowodowały, że na drogach w wielu miejscach zrobiło się naprawdę ślisko. To zdecydowanie pogoda dla miłośników ciepłego koca, kominka oraz dobrej książki i herbaty z miodem. W końcu od kilku ładnych dni mamy już na Śląsku jesień. Jak wygląda poranek za oknami? Godzina 5:00 i tradycyjnie w tym samym miejscu, mamy dziś taki obrazek:

Dla porównania jeszcze miesiąc temu, o tej samej porze, to samo miejsce wyglądało tak:

To jeszcze dla ekstremalnego porównania, to samo miejsce, o tej samej porze ale w maju 2019 roku:

To kolejny dowód na to, że dnia nam ubywa i ubywać niestety będzie. Słońce wstanie dopiero 30 minut po godzinie 6:00 i będzie nam weekendowo towarzyszyć do 18:22. Dzień jest krótszy od najdłuższego o 4 godziny i 54 minuty. Do końca roku zaledwie 94 dni.

Dni na Śląsku coraz krótsze

IMIENINY:

Marek, Wacław, Myślibor, Sylwina

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy dzień Wścieklizny
  • Międzynarodowy Dzień Tajniaka

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1929 -- Swoją działalność rozpoczyna Państwowe Konserwatorium Muzyczne w Katowicach -- dziś to Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczelnia mieści się w sumie w pięciu budynkach.
  • 1991 -- W Polsce, a w tym również na Śląsku wchodzi w życie ustawa „o lasach” oraz o „Urzędzie Kontroli Skarbowej”.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1987 -- W Houston urodziła się amerykańska wokalistka pop oraz aktorka, Hilary Duff. Większość pierwszych ról, grała w miniserii westernów, gdzie rola była tak mała, że nie uwzględniono jej w napisach końcowych. Służyła również jako statystka, ponownie bez uwzględnienia, w wyreżyserowanej i napisanej przez Willarda Carrolla komedii romantycznej Gra w serca (1998).  Później było już tylko lepiej. Duff to również gwiazda piosenki:

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Radni z Rybnika protestują przeciw specustawie górniczej. Owy wytwór ma docelowo pozwolić kopalniom na wydobycie bez pytania mieszkańców o zdanie. Nic do powiedzenia nie mieliby również samorządowcy. Prawo ustanawiania obszaru specjalnego przeznaczenia, bez uwzględnienia planów zagospodarowania przestrzennego miałby Minister Środowiska. Problem dotyczy również naprawiania szkód górniczych -- trudno bowiem szybko i sprawnie je naprawiać, gdy decyzje mają zapadać w Warszawie, a nie na poziomie samorządu i kopalni.
  • Pijany oficer jechał pod prąd, miał 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. 44 latek został zatrzymany na drodze w Jastrzębiu Zdroju.
  • Wybuch gazu w Katowicach -- jedna osoba została ciężko poparzona.
  • Policjanci rozbili gang specjalizujący się w oszustwach przy zawieraniu umów kredytowych, leasingów na samochody. Decyzją Będzińskiego sądu zatrzymani trafili do aresztu. Mózgiem gangu był mieszkaniec województwa Małopolskiego. Grozi im nawet 8 lat więzienia. Sprawa zdaniem śledczych jest rozwojowa.

POGODA NA ŚLĄSKU:

W ciągu dnia przewaga chmur na niebie, ale będą też przejaśnienia i chwile ze słońcem. Na termometrach o poranku nawet 14 stopni celsjusza, w ciągu dnia maksymalnie 20 kresek.

Tak prezentuje się Śląskie niebo w okolicach południa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *