28.01.2021

by

Kończy się powoli styczeń, w poniedziałek powitamy najkrótszy miesiąc roku. Poranek mroźny, na termometrach na Śląsku okolice -5,-6 kreski, trzeba skrobać szyby w samochodach zaparkowanych „pod chmurką”. Za to mamy prawdziwie bezchmurne niebo i gwiazdy. Pocieszający jest fakt iż z każdą chwilą dnia nam przybywa. Dziś dzień jest już dłuższy o 1 godzinę i 7 minut od najkrótszego. Słońce będzie z nami do 16:13, wstanie natomiast 24 minuty po 7:00. Znak zodiaku to Wodnik. Jak prezentuje się poranek za oknami?

Tymczasem jeszcze w sierpniu (28.08.2019), w tym samym miejscu, o tej samej godzinie (5:00) poranek prezentował się tak:

IMIENINY:

Karol, Tomasz, Agnieszka, Augustyn, Jakub, Maria, Olimpia

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych
 • Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciwko Wojnie Nuklearnej
 • Dzień Piszczałek i Fujarek

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1945 – Armia Czerwona zajęła Chorzów, Mysłowice, Tychy
 • 1960 Zdzisław Hryniewiecki został cieżko ranny po upadku na skoczni w Wiśle. Pan Zdzisław był najlepszym sportowcem w Polsce w 1960 roku, rekordzista w długości skoku. Według wielu sportowców, w tym również Wojciecha Fortuny był również najlepszym skoczkiem między Stanisłąwem Marusarzem a Adamem Małyszem. W wyniku wypadku w Wiśle został sparaliżowany i już do końca życia poruszał się na wózku inwalidzkim.
 • 2003 – W efekcie zejścia lawiny śnieżnej pod Rysami zginęło 8 z 13 osób, członków UKS „Pion”, funkcjonującego przy Liceum Ogólnokształcącym w Tychach. Dziś 18. rocznica tego tragicznego w skutkach wydarzenia.
 • 2006 – Podczas wystawy gołębi pocztowych, pod naporem ciężkiego śniegu zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów w Katowicach. Zginęło 65 osób, 170 odniosło obrażenia. W sumie w tym czasie wewnątrz znajdowało się 700 osób. Dla naszego kraju była to największa tego typu katastrofa budowlana we współczesnych dziejach Polski.
 • 2020 –  Pociągi z Bielska do Krakowa mają poruszać się szybciej! PKP realizują przebudowy na odcinku między Andrychowem a Wadowicami, w efekcie pociągi mają zwiększyć prędkość przejazdu na tym odcinku z 40 do 80 kilometrów na godzinę!
 • 2020 –   Wybuch gazu w domu w Radlinie, niedaleko Rybnika. Rannego mężczyznę wyniósł sąsiad z listonoszem. Na szczęście nikogo więcej nie było w środku.
 • 2020 –  Utrudnienia na torach miedzy Gliwicami a Katowicami. Pociągi poruszały się ze sporymi opóźnieniami, wszystko kradzież sieci trakcyjnej na tym odcinku.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1980 – W Jamestown w stanie Nowy Jork urodził się Nick Carter, wokalista boysbandu Backstreet Boys.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Na terenach pogórniczych na Śląsku powstanie olbrzymia fabryka ogniw fotowoltaicznych. Pracę tutaj ma znaleźć nawet 1000 osób. Koszty budowy mają być ogromne, ale część wydatków mają pokryć pieniądze z pomocy publicznej. Fotowoltaika na Śląsku cieszy się niesłabnącą popularnością.
 • Dziś rząd ma ogłosić zmiany i ewentualne obostrzenia. W tym trudnym czasie restauratorzy, hotelarze, branża fitness – wszyscy liczą na luzowanie obostrzeń i otwarcie.
 • 49 policjantów i 12 radiowozów zaangażowano w interwencję w restauracji „U Trzech Braci” w Cieszynie. Ci wszyscy policjanci na miejscu wylegitymowali 11 osób, w tym 4 klientów lokalu.

POGODA

Początek dni jeszcze pod znakiem sporej ilości słońca, ale później dotrą do nas chmury. Maksymalne wartości na termometrach w ciągu dnia to okolice 0 stopni celsjusza. Poranne drogi są już suche.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *