27.01.2021

by

Kolejny dzień zmagania z opadami śniegu, tej nocy przybyło nam około 2-3 centymetrów białego puchu. Budzimy się o poranku i stricte zimowa aura za oknami. Przed wyjazdem do pracy trzeba odśnieżyć samochód. Na szczęście temperatura w okolicach – 2 stopnia celsjusza.  Słońce obudzi się za oknami o godzinie 7:24, zachód natomiast planowany jest na godzinę 16:24. W sumie jest już dłuższy od najkrótszego w roku o 1 godzinę i 7 minut. 27 dzień roku, do końca astronomicznej zimy 51 dni. Poranna wizytówka prezentuje się dziś tak:

Tymczasem w zeszłym roku o tej porze poranek prezentował się tak:

Imieniny świętują:

Jerzy, Witalian, Henryk, Julian, Przemysław, Rozalia, Angelika

Dziś Świętujemy:

  • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
  • Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

Kalendarium Śląskie:

  • 1945 – Rozpoczyna się bitwa żorska. W sumie trwała od 27 stycznia do 24 marca. Przyczyną było rozbicie wojsk niemieckich wycofujących się z Katowic i Chorzowa w kierunku Żor. To bitwa między radziecką 38. armią a Korpusem Armijnym Wehrmachtu.
  • 1957 – Pierwsze losowanie Toto-Lotka
  • 1972 – Premiera filmu Perła w Koronie – reżyserem był Kazimierz Kutz. Reżyser filmowy, teatralny, telewizyjny oraz polityk. Urodzony w Katowicach – Szopienicach.
  • 2005 – W wypadku samochodowym na autostradzie A4 w Jaworznie zginął Paweł Berger – klawiszowiec i założyciel zespołu Dżem. Zespół wracał z koncertu w Rzeszowie.
  • 2006 – W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się specjalny koncert poświęcony pamięci Pawłą Bergera. Fragmenty później zostały wydane na płycie.

Czym żyje Śląsk:

  • Bramkarz Górnika Zabrze oskarżony o gwałt. Za przestępstwo grozi mu nawet 12 lat więzienia. Prokuratura zakońćzyła właśnie śledztwo w tej sprawie.
  • Jest pomysł by jedno z rond w Bielsku-Białej nosiło nazwę im. Marii Koterbskiej. Wedle pomysłu jednego z radnych oraz prezydenta miasta miałoby to być rondo przy zbiegu ulic Stefanii Sempołowskiej i PCK.

Pogoda:

W ciągu dnia sporo chmur i niewielkie ilości wyglądającego słońca. Temperatura w okolicach 0, -1 kreski. Zwłąszcza o poranku może jeszcze poprószyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *