26.09.2019

Ktoś kiedyś powiedział, że czwartek to taki mały piątek, albo przed piątek i chyba coś w tym jest. Nawet o poranku w powietrzu można poczuć już weekend. 26 dzień września 2019 roku i z każdym dniem coraz bliżej nam do października. Dziś słońce wstanie dokładnie o 6:27 i zajdzie o 18:27. Do końca roku pozostało 96 dni i powitamy 2020 rok. Dzisiejsza wizytówka dnia wygląda tak:

A przecież jeszcze miesiąc temu o tej samej porze i w tym samym miejscu mieliśmy dosłownie inne obrazki poranne:

To zdjęcie zostało wykonane dokładnie 26.08.2019. Różnicę widać gołym okiem.

IMIENINY:

Cyprian, Damian, Justyna, Lena, Teresa

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Światowy Dzień Morza

 • Ogólnopolski Dzień Aptekarza
 • Światowy Dzień Królika

 • Europejski Dzień Języków Obcych

Jak my Polacy staramy się czasem przetłumaczyć słynne powiedzenia na język na przykład angielski:

A feel the train to you -- czuję pociąg do Ciebie
Thank you from the mountain -- dziękuję z góry
Don’t make a village -- nie rób wiochy
Don`t turn my guitar -- nie zawracaj mi gitary
A shit is going around me -- gówno mnie obchodzi
Go out on people -- wyjść na ludzi
It`s after birds -- już po ptakach
Rail on you! -- kolej na ciebie!
Do something without corpse -- zrobić coś bez zwłoki
Feet of metals -- stopy metali
Without pictures -- bez obrazy
Without a little garden -- bez ogródek

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1973 -- Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej -- na Stadionie Śląskim w Chorzowie wygrywamy z Walią 3:0.
 • 1997 -- Premiera filmu „Szczęśliwego Nowego Jorku” -- reżyseria Janusz Zaorski. Głównymi bohaterami filmu jest sześcioro polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku, wywodzących się z różnych środowisk w ojczyźnie. Oderwanie od tradycji i kulturowych korzeni, nieznajomość języka i realiów nowojorskiego życia powodują postępującą izolację przybyszów z Polski. Muzyka z filmu, też do dziś dobrze znana:

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1945 -- W Anglii urodził się Bryan Ferry, wokalista grupy Roxy Music, znany także z kariery solowej.  Bryan ma w sumie koncie aż 11 solowych albumów, w tym najnowszy („Dylanesque”), który ukazał się w roku 2007. Artysta po raz ostatni był w Polsce 3 czerwca 2019 r. w Narodowym Centrum Muzyki we Wrocławiu. Jedna z najbardziej znanych piosenek:

 • 1948 -- W Cambridge w Wielkiej Brytanii urodziła się Olivia Newton-John, popularna na przełomie lat 70. i 80. Dużą popularność zdobyła dzięki głównej roli w musicalu Grease (zaśpiewała m.in. przebojowy numer „Summer Nights”), w którym zagrała obok Johna Travolty. Innym ważnym filmem muzycznym w jej karierze jest Xanadu.

 • 1981 -- W Jersey City w stanie New Jersey urodziła się amerykańska wokalistka, aktorka, autorka tekstów i producentka Christina Milian (naprawdę nazywa się Christine Flores). W 2001 roku wydała solowe single, „AM To PM” i „When You Look at Me”, które dotarły do pierwszego miejsca notowania Hot 100 amerykańskiego magazynu „Billboard”. W tym samym roku piosenkarka wydała debiutancki album studyjny zatytułowany po prostu Christina Milian. Na przełomie 2001 i 2002 roku odbyła międzynarodową trasę koncertową.

CZYM ŻYJE POLSKA:

 • Prokuratura wydała oficjalną przyczynę śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Jest wynik sekcji zwłok. Była to ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, będąca następstwem masywnego urazu czaszkowo mózgowego. Obrażenia te powstały najprawdopodobniej od uderzenia śruby napędowej łodzi motorowej.
 • Kłopoty turystów biura podróży Neckermann. Spore problemy mają miedzy innymi turyści na Majorce.
 • Rusza nowa Polska kopalnia -- to pierwsza wybudowana kopalnia od 1994 roku. W złożach Bzie-Dębina w Jastrzębiu znajduje się według prognoz ponad 180 milionów ton węgla koksowego. Gdy w Europie zastanawiają się jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, u nas otwierana jest nowa kopalnia.

POGODA:

W ciągu dnia chmury na przemian ze słońcem, to typowa Polska jesień. Na termometrach okolice 18 stopnia, wiatr z zachodu umiarkowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *