26.03.2020

Czwartek w kalendarzu, kolejny dzień walki z koronawirusem w Polsce. Wiemy już, że obowiązuje zakaz wychodzenia z domów, zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, tylko teraz czekamy na spadek liczby zarażonych, wszyscy w nadziei, że epidemia skończy się w miarę szybko. To 26 dzień marca 2020 roku, słońce wstaje o 2:54 i będzie z nami na Śląsku przez 13 godzin i 34 minuty, dzień jest już dłuższy od najkrótszego w roku o 4 godziny i 52 minuty. Do końca roku 280 dni. Poranne niebo pod znakiem chmur, co widać także na porannej wizytówce dnia:

Dla porównania przedstawiamy również fotografię z dnia 26.02.2020:

To samo miejsce, o tej samej porze (5:00) ale w dniu 26.07.2019 wyglądało tak:

Jak widać do pełni szczęścia jeszcze trochę nam zostało ale zmierzamy w dobrym kierunku. W ten weekend zmiana czasu na letni więc słońca o poranku będzie zdecydowanie więcej.

IMIENINY:

 • Larysa, Teodor, Bazyli, Ola

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Janosika
 • Dzień Niedźwiedzia Grizzly
 • Międzynarodowy Dzień Szpinaku

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 26.03.1945 – Armia Czerwona wkracza do Rybnika i Wodzisławia Śląskiego. Wszystko działo się oczywiście w ramach II wojny światowej. Rybnik został zniszczony w tym czasie w 25%. W przygotowaniach do obrony niedaleko rybnickiej Bazyliki powstała nawet specjalna barykada, wiele obiektów w mieście zostało zaminowanych. Rosyjskie uderzenie zaczęło się 11 marca, ale początkowo żadna ze stron nie mogła uzyskać przewagi. Źródła podają, że dopiero 26 marca późnym wieczorem (był to Wielki Poniedziałek) Niemcy zostali wyparci z Rybnika. Nikt jednak nie cieszył się z tego, bo mieszkańcy już dużo wcześniej dostali nakaz ewakuacji. Linia frontu przebiegała wzdłuż ulicy Stawowej i Rudy, aż do Orzepowic, a część Nowin przechodziła z rąk do rąk. Jednocześnie Rosjanie organizowali administrację, władze powiatu rybnickiego osadzając w Knurowie.
 • 26.03.2017 – Pożar w Bytomiu! Cztery zastępy straży pożarnej gasiły pożar, który wybuchł w mieszkaniu na poddaszu kamienicy przy ul. Nawrota w Bytomiu. Strażacy znaleźli w nim zwłoki mężczyzny. Zgłoszenie o pożarze strażacy otrzymali tuż po godz. 6.30. Lokatorzy budynku zauważyli dym rozprzestrzeniający się po klatce schodowej. Wychodził z mieszkania na poddaszu. Konieczna była ewakuacja dwóch osób z sąsiedniego lokalu. Pożar na poddaszu kamienicy został opanowany w dziesięć minut, ale w trakcie działań gaśniczych strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny. Przyczyną pożaru prawdopodobnie było zaprószenie ognia.
 • 26.03.2018 – Na lotnisku w Pyrzowicach rusza letni rozkład lotów! W jego ramach dostępne będę rekordowe 123 kierunki regularne i czarterowe na 105 lotnisk w 31 państwach na czterech kontynentach. Najwięcej kierunków (8) dostępnych jest do Włoch i Wielkiej Brytanii. Na siedmiu trasach polecieć będzie można do Niemiec, a na czterech do Grecji. Po trzy połączenia dostępne są do Hiszpanii, Norwegii, Portugalii i na Ukrainę. Oprócz tego są również trasy do Holandii, Szwecji, Bułgarii Chorwacji, na Cypr, do Czarnogóry, Gruzji, Irlandii, Islandii, Izraela, na Maltę i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nadal dynamicznie rozwijać się ma Wizz Air, który na stałe powiększył swoją bazę o siódmy samolot, a w szczycie rozkładu doda do bazy ósmą maszynę. Rozwój bazy wiąże się oczywiście z rozwojem siatki połączeń Wizz Air z Pyrzowic dodają przedstawiciele lotniska. Dziś sytuacja ze względu na koronawirusa wystuacja wygląda zgoła inaczej.
 • 26.03.2019 – Pożar w fabryce przypraw w Jastrzębiu. Ogień w jednej z zakładowych hal pojawił się około 15.30, na miejsce pojechało prawie 30 strażaków. Płomienie objęły niewielkie pomieszczenie z filtrem. Ponad 160 pracowników zakładu ewakuowano jeszcze przed przybyciem ratowników. W pożarze nikt nie ucierpiał. Jego przyczyny do dziś nie są znane.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 26.03.1949 – W Warszawie urodził się autor tekstów, Marek Dutkiewicz. Jest autorem kilkuset tekstów piosenek, z których wiele stało się wielkimi przebojami. Współpracował z takimi zespołami jak: Dwa Plus Jeden, Budka Suflera, Kombi, Urszula, Lombard, Varius Manx, Majka Jeżowska, Klincz.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Były zapowiedzi, finał jest jednak inny! 5 kwietnia miały się odbyć wybory uzupełniające do rady gminy Wielowieś. Wojewoda zdecydował jednak inaczej uzasadniając iż zakaz przemieszczania się obejmuje także wyjście do lokalu wyborczego.
 • Szpital miejski w Gliwicach zaopatrzył się w urządzenie, które ma zapewnić szybsze diagnozowanie chorych z podejrzeniem koronawirusa. Zakup zostanie sfinansowany przez miasto z budżetu przeznaczonego na działania kryzysowe. Inwestycja kosztowała 200 tys. zł.
 • W trudnych czasach coraz trudniej o optymizm. Tymczasem jeden z mieszkańców wpadł na niecodzienny pomysł, wywiesił w oknie uśmiechniętą emotikonę z podpisem „będzie dobrze”, pomysł został podchwycony przez innych mieszkańców. Podobno temat został przechwycony nawet przez część amerykanów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *