26.02.2021

by

Ciepło coraz cieplej! O poranku na termometrach nawet 5 stopni na plusie. To będzie kolejny piękny dzień, z każdą chwilą coraz bliżej nam do wiosny kalendarzowej, tylko patrzeć jak przyroda wybuchnie wręcz kolorami wiosny. Słońce budzi się na szczęście coraz wcześniej i dziś powita nas dokładnie o 6:30, będzie z nami w sumie 10 godzin i 37 minut. Dzień jest już dłuższy od najkrótszego o 2 godziny i 54 minuty. Znak zodiaku to Ryby. Poranna wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

Dla porównania w lipcu 2019 roku, w tym samym miejscu o tej samej godzinie (5:00) obrazek przedstawiał się tak:

IMIENINY:

Aleksander, Mirosław, Bogumił

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY

 • Dzień Dinozaura
 • Dzień Pozdrawiania Blondynek
 • Światowy Dzień Pistacji

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 26.02.2016 – Upadek fabryki kolektorów w Sosnowcu. Fabryka została wybudowana w 2010 roku, docelowo miała zatrudniać nawet 500 osób, niestety nie udało się osiągnąć tej liczby, teraz to syndyk ma zająć się majątkiem firmowym. Według informacji wprost ze strony internetowej budowa kompleksu pochłonęła blisko 60 milionów złotych z czego 1/3 wyłożył Europejski Fundusz Rozwoju. Był to jeden z największych producentów tego typu urządzeń w Europie. Głośno o fabryce zrobiło się kilka lat temu kiedy to przedstawiciele zakładu uznali za niesprawiedliwe zasady, na jakich Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznawał dotacje na zakup kolektorów słonecznych. Na stronie sosnowieckiego zakładu można było wprost przeczytać o „nabijaniu kabzy chińskim producentom?, których produkty były tańsze, ale jednocześnie mniej wydajne od polskich”. Do dziś trudno w to uwierzyć, że zakład nie podołał prawom rynkowym, skoro zapotrzebowanie na kolektory słoneczne stale rosło. Dziś zamiast kolektorów słonecznych w Sosnowcu dominuje fotowoltaika, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
 • 26.02.2018 – Rusza drugi sezon roweru miejskiego w Gliwicach. W pierwszym sezonie skorzystano z niego blisko 60 tys. razy, a w systemie zarejestrowanych zostało nieco ponad 6,5 tys. osób. Z systemu skorzystało również 1,6 tys. osób, które wcześniej zarejestrowały się w innych systemach Nextbike, operatora GRM. Również w tym roku Władze Gliwic zdecydowały, że uruchomionych zostanie pięć kolejnych punktów, w których będzie można wypożyczyć rower. Powstaną one w Łabędach przy ul. Przyszowskiej (przy Centrum Kulturalno-Sportowym Łabędź), w Sośnicy przy ul. Sikorskiego (w rejonie skrzyżowania z ul. Reymonta), w Szobiszowicach przy ul. Lublinieckiej (w rejonie Radiostacji), obok Hali Gliwice przy ul. Akademickiej (w rejonie OSiR, kortów tenisowych, lodowiska i parku Chrobrego) oraz na Osiedlu Obrońców Pokoju (w rejonie szkoły i skweru). Dziś wiemy, że 2020 rok może okazać się krokiem wstecz, ponieważ ze względu na brak podpisanej umowy Gliwicki Rower Miejski może wystartować z poślizgiem.
 • 26.02.2018  – Bójka po meczu Śląska Wrocław z Górnikiem Zabrze! Policjanci zatrzymali kilku kiboli oraz … trzeciego bramkarza drużyny z Zabrza, jak się później okazało był nietrzeźwy. Zawodnik spędził noc w izbie wytrzeźwień, po wytrzeźwieniu ma zostać przesłuchany, następnie zostaną mu przedstawione zarzuty. Niestety na tym etapie nie było żadnej reakcji ze strony klubu z Zabrza.
 • 26.02.2019 – Ośrodki narciarskie w Beskidach obniżają ceny karnetów narciarskich. W górach wciąż panują dobre warunki narciarskie, grubość pokrywy śnieżnej przekracza 100cm. W tym dniu dla narciarzy pojawiła się jeszcze jedna zachęta do szusowania. W niektórych ośrodkach rozpoczął się tzw. niski sezon, co oznacza, że goście płacą w nich mniej za karnety. Tak jest m.in. w największym w Beskidach ośrodku Szczyrk Mountain Resort. Za całodzienny karnet trzeba tutaj zapłacić już nie 119, ale 99 zł. Co więcej, jeśli kupimy go w internetowym systemie, zapłacimy tylko 79 zł. Czy podobne obniżki zostaną wprowadzone i w tym sezonie czas pokaże.
 • 26.02.2020 –  Koronawirus w Mazańcowicach? W szkole w tej miejscowości odwołane zostały zajęcia, powód to podejrzenie wirusa u jednej z nauczycielek, która prowadziła zajęcia. Lekcje zostały odwołane po dokładnej analizie sytuacji przez zespół kryzysowy. Dziś tj. 26.02.2020 dzieci nie idą do szkoły a Sanepid ma analizować próbki.
 • 26.02.2020 –  Niezauważona kradzież i nowe auto w Radzionkowie. Dziewiętnastolatka zatrzymali policjanci, mężczyzna poruszał się samochodem marki BMW. Szybko okazało się, że wcześniej stracił prawo jazdy. W aucie znaleziona została również kasetka ze sporą sumą. Pieniądze pochodziły z jednego z warsztatów samochodowych, właściciel u którego pracował nastolatek nawet nie wiedział, że wyparowała tak pokaźna suma.
 • Coraz bliżej porozumienia w szpitalu w Rybniku. Dziś kolejne rozmowy w sprawie podwyżek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 3. Załoga od jakiegoś czasu prowadzi w placówce strajk ostrzegawczy, w sumie to nieco ponad 700 osób.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1973 – W mieście Freiberg przyszedł na świat niemiecki DJ i producent André Oliver Tanneberger, znany jako ATB. W roku 2006 zagrał już w Silver Clubie w Bielsku-Białej, w Poznaniu oraz podczas festiwalu Soundtropolis w Podzamczu.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Od kwietnia tego roku ruszają tzw. Metrolinie. To 7 szybkich linii autobusowych, które mają się przemieszczać i wozić pasażerów po Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.
 • W Beskidach prawdziwie wiosenne temperatury. Szczyrk i Wisła nawet 15 stopni celsjusza. Ośrodki narciarskie są nadal czynne, na nartach można poszusować.

POGODA:

Piękny słoneczny dzień, nawet 16 stopni na termometrach ale wieczorem wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *