25.03.2020

Środa, 25 dzień marca 2020 roku. Za oknami dominuje błękit i słońce od kilku dni. Jesteśmy pod wpływem rozległego wyżu, co ma swoje plusy i minusy. Jest pogodnie, ale cały czas chłodno. Dzień coraz dłuższy powoduje, że słońce wstaje wcześnie. Dziś przywitamy się z pierwszymi promieniami słońca o godzinie 5:26, zachód planowany jest na 17:57. W sumie dzień będzie trwać 12 godzin i 30 minut. Znak zodiaku to Baran. Poranna wizytówka prezentuje się dziś tak:

Porównując to samo miejsce ale z okresu letniego 2019 (25.07.2019) widać od razu, że do ideału jeszcze nam daleko:

IMIENINY:

Ireneusz, Maria, Mariola

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Czytania Tolkiena
 • Międzynarodowy Dzień Gofra

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 25.03.2007 -- W Katowicach, po ciężkiej chorobie, zmarł Jacek Lech, były wokalista grupy Czerwono-Czarni. Miał 59 lat. Naprawdę nazywał się Leszek Zerhau. Urodził się w 1947 roku w Mikuszowicach k. Bielska-Białej. Z zespołem Czerwono-Czarni wylansował takie przeboje, jak „Cygańska wróżba”, „Trochę dobrze, trochę źle”, „Warszawa jest smutna bez ciebie”, Dwadzieścia lat, a może mniej” i „Partyzancka ballada”. Zmarł w katowickim szpitalu. Pogrzeb piosenkarza odbył się w Bielsku-Białej 28 marca 2007 po mszy w kościele pw. św. Barbary

 • 25.03.2016 -- Święta na stoku -- w Beskidach w dalszym ciągu są dobre warunki narciarskie. Wyciągi były czynne między innymi w Wiśle -- Klepki, Soszów i Stożek. Na trasach w ośrodku Klepki leżało ok. 40 cm śniegu. W ośrodku Soszów otwarta była trasa nr 1 (15-35 cm śniegu) i nr 5 (10-25 cm śniegu). Wyciąg czynny był w godzinach od 7:30 do 20. Na Stożku czynna była trasa czerwona, na której leżało 30-40 cm śniegu. Dziś warunków już praktycznie nie ma, a korzystanie z uroków wyciągów i tak utrudniałby koronawirus.
 • 25.03.2017 -- Ewakuacja na dworcu PKP w Katowicach! Powodem był bagaż pozostawiony bez opieki na jednym z dworcowych peronów. 10 pociągów odjechało z opóźnieniem. Na miejsce skierowano pluton saperski. Saperzy przez około godzinę sprawdzali, czy znalezisko to rzeczywiście jedynie bagaż, o którym ktoś zapomniał.
 • 25.02.2018 -- Tłumy na Rynku w Katowicach, wszystko przez „Odę do Radości”! Ok. 150 osób zgromadziło się aby wspólnie odśpiewać „Odę do radości”, hymn Unii Europejskiej. Uczcili w ten sposób 61. rocznicą podpisania traktatu rzymskiego, na mocy którego powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza, która była podstawą dzisiejszej Unii Europejskiej. Wiele z osób przyniosło ze sobą flagi Unii Europejskiej, ale także polskie i śląskie. Większość uczestników happeningu była ubrana na niebiesko.
 • 25.03.2019 -- Niezwykłe zjawisko na na lotnisku w Pyrzowicach! Taka sytuacja ma miejsce zaledwie dwa razy do roku, bo tylko 2 razy słońce zachodzi w osi pasa, jak zwykle w tym czasie na miejscu pojawia się ogromna ilość spotterów, którzy za wszelką cenę chcą uchwycić samoloty lądujące na tle zachodzącego słońca.
 • 25.03.2019 -- Najpierw był wybuch, potem zapadła cisza, którą po paru minutach przerwały syreny nadjeżdżających karetek. Matka z dwójką synów z Bełku w ciągu paru sekund straciła wszystko. Eksplozja niemal doszczętnie zniszczyła budynek. Gruzowisko odwiedza inspektor budowlany. Potwierdza, że piętrowy ceglany budynek nadaje się tylko i wyłącznie do rozbiórki. Matka 16-latka i jego młodszy o pięć lat brat trafili do mieszkania zastępczego.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • W całej Polsce, również na Śląsku rząd wprowadził zaostrzony zakaz wychodzenia z domów. Od północy można wyjść  z domu jedynie w sprawach niezbędnych dla życia codziennego. Zakupy, przejazd do i z pracy, spacer z psem. Dopuszczalne są zgromadzenia jedynie dwuosobowe. Ograniczona została również ilość osób w komunikacji publicznej. W autobusach i tramwajach może przebywać tylko połowa osób, które mogą na co dzień w normalnych warunkach się przemieszczać. Jeśli pojazd przygotowany jest na 100 osób, to teraz może poruszać się tam 50 osób!
 • Nieodpowiedzialny pacjent w szpitalu w Rybniku! W nocy trafił tu starszy mężczyzna. Niestety z wywiadu telefonicznego nie wynikało w żaden sposób, że ma objawy koronawirusa, zataił też, że miał kontakt z osobą, która wróciła z zagranicy. Zmienił zdanie dopiero wtedy, gdy jego stan się pogorszył. W efekcie SOR został zamknięty.
 • Problemy ma lotnisko w Pyrzowicach. Wizz Air zamyka bazy, Ryanair do maja odwołuje loty. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie lotniska bez samolotów.
 • Tymczasem jedna z Gliwickich firm z powodu koronawirusa zwiększa produkcję o kilkaset procent! W fabryce powstaje deficytowy na skalę całego kraju towar czyli baterie do respiratorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *