25.02.2021

by

Kolejny dzień lutego 2020 roku i piękna wiosna za oknami. Wczoraj na termometrach nawet 17 stopni celsjusza na plusie.  Słońce obudzi się na Śląsku o 6:32, zajdzie natomiast o 17:05. Do końca astronomicznej zimy jeszcze 23 dni. Znak zodiaku to Ryby. Dziś zapowiada się kolejny dzień pod znakiem słońca i wysokich temperatur. Ruszają w związku z tym prace w przydomowych ogródkach. Większość z nas zimy ma zwyczajnie już dość.

W czasie gdy dzień był zdecydowanie dłuższy, o tej samej godzinie (5:00), w tym samym miejscu ale w lipcu (25.07.2019) było tak:

IMIENINY:

Cezary, Just, Adam, Antonina, Donat

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień tosta

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 25.02.1919 – Ciąg dalszy konfliktu na linii Polska – Czechosłowacja. Wojsko Polskie wkracza do Cieszyna. Konflikt trwa w sumie od 1918 roku a dotyczy terenów Śląska Cieszyńskiego, Orawy, Spiszu. Wraz z zakończeniem II wojny światowej także ziemi raciborskiej. Ostatecznie konflikt zakończyły naciski Moskwy w 1947 roku, doszło wtedy do podpisania układu przyjaźni między Polską a Czechosłowacją, 10 lat później zostało podpisane wiążące porozumienie wedle którego na Śląsku Cieszyńskim przebiegała granica z 1920 roku, Spisz i Orawa otrzymały granice z 1924.
 • 25.02.1990 – Rekordowo wysokie temperatury jak na luty. Na Śląsku termometry wskazywały najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Było to 20,6 stopnia.
 • 25.02.1994 – W miejscowości Starzyny, w gminie Szczekociny w wyniku zderzenia pociągów pasażerskich zginęła jedna osoba, a 7 odniosło obrażenia. Do podobnej katastrofy doszło również w gminie Szczekociny 3 marca 2012 roku tu zginęło w sumie 16 osób a 57 zostało rannych.
 • 25.02.2017 – Jest „LeX Szyszko” pod topór idą kolejne drzewa. Właścicielka zabytkowej wieży na Giszowcu skorzystała z ustawy i rozpoczęła wycinkę drzew. Wycinka została jednak wstrzymana przez urzędników, bo drwale tak się zapędzili, że zaczęli wycinać również drzewa rosnące na sąsiedniej, miejskiej działce. Są również wątpliwości, czy na prywatnej działce drzewa zostały wycięte legalnie. Zmiana przepisów co prawda pozwala wyciąć drzewa, jest jednak warunek – cel wycinki nie może być związany z działalnością gospodarczą. W teorii miało to wyeliminować bezkarne wycinki prowadzone przez deweloperów, żeby potem postawić markety, biurowce lub osiedla mieszkaniowe. Przepis jest jednak na tyle nieprecyzyjny, że jego obejście może być bardzo proste. Wystarczy, że osoba fizyczna sprzeda wykarczowany i gotowy pod inwestycję teren deweloperowi, który będzie mógł potem wybudować w tym miejscu np. market. W efekcie skorzystało z tej luki wiele firm, również w Rybniku.
 • 25.02.2019 – Smutna wiadomość z Gliwic, nie żyje Piotr Wieczorek. Wiceprezydent zmarł w wieku 55 lat. W 2002 roku został wiceprezydentem Gliwic i był nim do lutego 2019 roku. Wcześniej był radnym z listy Akcji Wyborczej Solidarność, potem związał się z PO. Został wyrzucony z partii, gdy postanowił w 2010 roku kandydować do rady miasta z listy Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Jako pierwszy wiceprezydent, Piotr Wieczorek miał największy zakres obowiązków ze wszystkich zastępców Zygmunta Frankiewicza. Nadzorował m.in. sprawy dróg, spółek miejskich i architektury.
 • 25.02.2020 –  Koronawirus w bielskim szpitalu? Do placówki zgłosiła się kobieta, która przyjechała z Włoch, u której lekarze wykryli podejrzenie wirusa. Póki co wiadomo, że ma przejść specjalne badania, została odizolowana od innych pacjentów.
 • 25.02.2020 –  Czy spalone familoki w Czerwionce – Leszczynach czeka odbudowa? Póki co wiadomo, że chcę tego mieszkańcy. Ogień na zabytkowym osiedlu podłożył podpalacz, który pozbawił dachu nad głową 50 osób, straty zostały wycenione na 2 miliony złotych. Do pożaru doszło 18 lutego.
 • 25.02.2020 –  Pijany kierowca spał w samochodzie na stacji benzynowej w Żorach. O niecodziennym zachowaniu kierowcy, policjantów powiadomił pracownik stacji benzynowej. Kierowca miał spać oparty o koło kierownicy, samochód był włączony. Gdy w końcu mundurowym udało  się go obudzić okazało się że miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1971 – W kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej urodził się wokalista popowy Daniel Powter. Urodził się w muzycznej rodzinie – jego matka jest pianistką, a on sam od dzieciństwa uczył się grać na skrzypcach. Później był fortepian, zajmował się również komponowaniem piosenek.  W sierpniu 2005 roku ukazał się jego debiutancki album długogrający piosenkarza, zatytułowany po prostu Daniel Powter. Pochodzący z niego singiel „Bad Day” został wykorzystany w europejskiej kampanii reklamowej jednej ze światowych marek.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Nauczycielki w przedszkolach zakażają się koronawirusem częściej niż w szkołach (klasy 1-3). Tak wynika z przeprowadzonych niedawno badań przesiewowych.
 • Nocowanie w lesie na dziko będzie legalne? Póki co wiadomo że plany są takie by wyznaczyć specjalne obszary dla miłośników survivalu. Lasy Państwowe mają wyznaczyć takie miejsca w każdym z 429 nadleśnictw.

POGODA:

W ciągu dnia dużo słońca i błękitu. Temperatura na poziomie 16-17 stopni celsjusza na plusie. Bez opadów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *