24.02.2020

Ostatni poniedziałek lutego 2020 roku, powoli kończy się ten zimowy, przynajmniej z kalendarza miesiąc. Słońce wstanie dziś o godzinie 6:34 i będzie z nami do 17:03, dzień jest już dłuższy od najkrótszego w roku o 2 godziny i 47 minut. Do końca roku 311 dni, do końca astronomicznej zimy jedynie 24 dni. Po wietrznej nocy, wiatr w wielu miejscach w Polsce wyrządził wiele szkód, dziś powinno w ciagu dnia wyjrzeć do nas słońce. Poranek za oknami o godzinie 5:00 prezentuje się tak:

Porównując ten widok do poprzednich miesięcy, szybko można wysnuć wniosek, że do najdłuższego dnia w roku jeszcze nam daleko. Tak wygląda wizytówka dnia z 24.07.2019, to samo miejsce, o tej samej godzinie (5:00) wyglądało tak:

IMIENINY:

Maciej, Piotr, Bogusz, Marek

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Dzień Niespodziewanego Całusa

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 24.02.1272 -- Miasto Żory otrzymuje prawa miejskie. Co ciekawe prawa te nadał książe opolsko-raciborski, podpisując w tym dniu umowę zawierającą przejęcie wsi oraz jednoczesne ustanowienie na prawie magdeburskim miasta. Wedle planów układ był owalny z prostokątnym rynkiem. Do tego wyodrębnione zostały dwie bramy -- krakowska oraz cieszyńska. Niecałe 300 lat później Żory stały się częścią państwa Habsburgów. W lutym 1919 roku podczas konferencji paryskiej, Czechosłowacja upomniała się o prawa terytorialne do miasta, dwa lata później odbył się plebiscyt na Śląsku, mieszkańcy Żor opowiedzieli się za pozostaniem w granicach państwa niemieckiego. Po drugiej wojnie światowej następowała stopniowa odbudowa miasta, mieszkańców z roku na rok przybywało, miało to oczywiście bezpośredni związek z gwałtownym rozwojem górnictwa. Budowane w tym czasie bloki z tak zwanej wielkiej płyty, stoją do dziś. Niestety po roku 1989, gdy górnictwo przechodziło proces restrukturyzacji, w mieście stale rosło bezrobocie. W ramach działań zmierzających do ustabilizowania sytuacji postanowiono stworzyć na terenie miasta Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dziś znajduje się tu wiele firm, a miasto zmieniło swój pierwotny charakter z przemysłowego na handlowo usługowe. Przez Żory przebiega jedna z ważniejszych dróg w regionie (DK81) wiodąca z Katowic do Wisły i Ustronia. Według ostatnich danych miasto liczy sobie nieco ponad 60 tysięcy mieszkańców.
  • 24.02.1998 -- Tragedia w kopalni „Niwka -- Modrzejów” w Sosnowcu. W wyniku niezgodnej z przepisami eksploatacji nieużywanego wyrobiska zginęło 6 górników. Tak zwana cicha akcja miała na celu zbadanie starego wyrobiska. 3 lata później zakład został oficjalnie zlikwidowany.
  • 24.02.2017 -- Rusza program „Zielone Podwórka” w Tychach. Mieszkańcy mogą składać projekty do projektu, który startuje 1 marca. Za milion złotych będzie można zmienić osiedlowe podwórka i skwery.  Koszt realizacji zadania nie może przekroczyć 150 000 zł, przy czym minimum 60 proc. kosztów projektu musi być przeznaczone właśnie na zieleń. Projekty można było zgłaszać od 1 do 15 marca. Informacja o tym, które zostaną zrealizowane została ogłoszona 8 maja.
  • 24.02.2017 -- PKP publikuje filmy z wypadku w Czerwionce -- Leszczynach! W tył przejeżdżającego przez przejazd kolejowy samochodu marki Renault wjeżdża rozpędzony pociąg. Auto wjechało na tory przy zamkniętych rogatkach. Policja informuje, że kierowcą renault był 59-leni tyszanin. W stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala. Podróżującym pociągiem i maszyniście nic się nie stało. Badanie stanu trzeźwości maszynisty wykazało, że był trzeźwy.
  • 24.02.2018 -- Dziewięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar, do którego doszło w sobotni poranek na plebanii kościoła pw. Dobrego Pasterza przy ul. Popiełuszki w Bytomiu-Karbiu. Nikt nie ucierpiał. Nikt nie został poszkodowany. Zniszczeniu uległo 20 m kw. pomieszczenia. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zapalenie się podłogi plebanii od komina.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1955 -- W Krakowie urodziła się Martyna Jakubowicz, wokalistka. Największy przebój to „W domach z betonu nie ma wolnej miłości” z roku 1983. Polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Są skutki niszczycielskiej siły wiatru na Śląsku. Od wczoraj od godziny 16:00 strażacy w sumie interweniowali ponad 100 razy. Wezwania dotyczą powalonych drzew, uszkodzonych bądź zniszczonych dachów. W Beskidach wiatr może osiągać siłę nawet 140 km/h. Utrudnień można się spodziewać również na lotnisku w Pyrzowicach.
  • Dziś rusza remont ul. Rudzkiej w Rybniku. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami przez najbliższych 8 miesięcy. Droga zostanie zamknięta od Bulwarów nad Nacyną do ronda Elektrowni Rybnik.

POGODA:

Do południa jeszcze możemy się spodziewać silnych porywów wiatru, wiać będzie od Częstochowy po Żywiec. Na termometrach maksymalnie zobaczymy 5-6 stopni na plusie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *