24.01.2020

Serdecznie witamy w piątek 24 dzień stycznia 2020 roku, to ostatni piętek ferii na Śląsku. Od poniedziałku dzieciaki wracają do obowiązków szkolnych a na drogach znów zaroi się od samochodów o poranku. Początek dnia pogodny ale i mroźny, w wielu miejscach termometry wskazują nawet -6 stopni celsjusza. Wyjeżdżając do pracy samochodem, trzeba się nastawić na skrobanie szyb w samochodach zaparkowanych „pod chmurką”. Wschód słońca planowany jest na godzinę 7:29, zachód natomiast 16:06. Do końca astronomicznej zimy pozostało 55 dni. Poranna wizytówka dnia prezentuje się tak:

Porównajmy zatem jak wyglądał poranek jeszcze kilka miesięcy temu o tej samej porze (godzina 5:00), w tym samym miejscu ale w lipcu (24.07.2019):

IMIENINY:

Felicjan, Rafał, Tymoteusz, Ksenia, Wera

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu
  • Międzynarodowy Dzień Edukacji

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1945 – II Wojna Światowa. Armia Czerwona zajęła Gliwice, Chrzanów i część Opola. Gliwice były pierwszym z dużych miast niemieckiego wtedy Górnego Śląska zajętych przez Armię Czerwoną. Mieszkańcy obawiali się nadejścia frontu, ale w dalszym ciągu była wiara, że front zatrzyma się na Wiśle. Trzeba pamiętać, że był styczeń, srogi mróz i zalegała spora warstwa śniegu. To wszystko utrudniało sprawną ucieczkę mieszkańców.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 2003 – w wypadku samochodowym koło Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie) zginął Waldemar Goszcz – popularny aktor i wokalista. Miał 29 lat. W 1997 rozpoczął karierę muzyczną w boysbandzie Hi Street, który założył wraz z Markiem Sośnickim.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Śląscy policjanci będą dziś kontrolować drogi pod kątem poruszania się po drogach. Od samego rana rusza akcja „Trzymaj się prawego pasa”. Patrole będą zwracać uwagę czy nie tamujemy ruchu poruszając się lewym pasem pasem. Pamiętajmy zatem – w Polsce poruszamy się po prawej stronie!
  • Mieszkańcy Imielina zapowiadają kolejne protesty przeciw budowie kopalni. Pytają jaki sens ma budowa kolejnego obiektu, skoro tak duże ilości węgla zalegają na kopalnianych zwałowiskach, a węgiel sprowadzany jest z Rosji. Chodzi o wydobycie węgla ze złoża Imielin – Północ.
  • Strażnicy Miejscy z Katowic zawieszają protest. Od dziś będą wypisywać mandaty. To oczywiście nie oznacza końca problemów, ponieważ jak twierdzą związkowcy chodzi o pokazanie dobrej woli, by zacząć rozmowy z miastem. Co będzie dalej? Czas pokaże. Strażnicy Miejscy domagają się przede wszystkim podwyżek.

POGODA:

W ciągu dnia sporo słońca, o poranku zaledwie 5 stopni na minusie pokazują termometry na Śląsku. Chłodniej w Żywcu, Bielsku, czy Cieszynie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *