23.09.2019

Doczekaliśmy wreszcie ostatniego przedostatniego poniedziałku wrześniowego, za tydzień o tej porze będziemy już żegnali wrzesień. Pomimo ponurych miesięcy pogoda póki co daje radę i słońce odpowiednio nas dogrzewa. Ciemności o poranku są niestety coraz badrziej dotkliwe. Trudno się dziwić ponieważ słońce oficjalnie wstaje dopiero 22 minuty po 6:00, zachód spodziewany jest o 18:34. Dzień w sumie trwa 12 godzin i 12 minut. Jest już krótszy od najdłuższego o 4 godziny i 34 minuty i mniej więcej o tyle samo jest też jeszcze dłuższy. Znak zodiaku to WAGA. Jak prezentuje się wizytówka dnia?

A jeszcze miesiąc temu, dosłownie o tej samej godzinie, w tym samym miejscu było tak:

I jeszcze dla porównania zdjęcie wykonane w tym samym miejscu o tej samej godzinie, ale w lipcu:

No cóż chyba nikt już nie ma wątpliwości, że dzień jest znacznie krótszy. To co również ważne od dziś mamy już astronomiczną jesień.

IMIENINY:

Bogusław, Tekla, Andrzej, Antoni, Krzysztof, Piotr

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Spadającego Liścia

  • Międzynarodowy Dzień Języków Migowych

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1940 -- Początek akcji wysiedlenia Polaków z powiatu Żywieckiego na tereny Generalnego Gubernatorstwa, sprowadzenia ich w miejsce osadników niemieckich. To operacja przeprowadzona przez niemieckie wojska i hitlerowską policję w czasie okupacji Polski. W sumie do 12 listopada 1940 roku wysiedlono w ten sposób blisko 17,500 osób. W to miejsce sprowadzono ok. 600 rodzin górników niemieckich.
  • 2000 -- Zakończyła się produkcja Fiata 126p
  • 2014 -- Prezydent Komorowski powołał rząd Ewy Kopacz.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1953 -- Urodził się Grzegorz Markowski, od 1980 roku wokalista zespołu Perfect, wcześniej śpiewał m.in. w Teatrze Na Targówku i warszawskich hotelach Victoria i Europejski. Swoją karierę zaczynał od śpiewania w amatorskiej grupie Watabah, następnie jako wokalista w Studio Piosenki ZAKR.

  • 1949 -- We Freehold w stanie New Jersey urodził się Bruce Springsteen czyli „Boss”. Obecny jest na rockowej scenie od ponad 30 lat. Osiągnął niewiarygodny sukces komercyjny albumami „Born To Run” i przede wszystkim „Born in the USA”. Za piosenkę „Streets of Philadelphia” (z filmu „Filadelfia”) otrzymał Oskara w 1994 roku i nagrodę Grammy w 1995 roku.W 1999 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Bruce Springsteen brał udział w wielu koncertach charytatywnych upamiętniających tragedię z 11 września 2001. Wiele jego utworów powstało bezpośrednio po zamachu terrorystycznym.

POGODA:

Poniedziałek pod znakiem zachmurzenia zmiennego i temperatury na poziomie maksymalnie 21 stopni celsjusza. Noce znacznie chłodniejsze, ta dzisiejsza z temperaturą na poziomie 8-9 stopni celsjusza. Dziś bez opadów i z umiarkowanym wiatrem z południa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *