23.04.2020

by

Wreszcie doczekaliśmy tych poranków pod znakiem różnobarwnego nieba. Godzina 5:00 i już widać pierwsze oznaki dnia. Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień robi się dzień coraz wcześniej, to znak, że coraz bliżej nam do ukochanego polskiego lata. 23 dzień kwietnia 2020 roku to 114 dzień, do końca 252 dni. Astronomiczna wiosna zakończy się dokładnie za 57 dni. Tych pracujących dni do końca roku zostało nam 177, 76 planowo to dni wolne od obowiązków zawodowych. Poranna wizytówka dni prezentuje się dziś tak:

Jeszcze kilka miesięcy temu, w styczniu (23.01.2020), to samo miejsce, o tej samej porze (5:00), wyglądało zupełnie inaczej o poranku:

My zmierzamy jednak w kierunku jeszcze wcześniejszych poranków, dlatego marzymy o takich obrazkach:

To zdjęcie zostało wykonane w tym samym miejscu, o tej samej porze (5:00), ale 23.07.2019.

IMIENINY:

Jerzy, Wojciech, Gabriela, Ilona

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Języka Hiszpańskiego
  • Dzień Języka Angielskiego
  • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 23.04.1561 – Miasteczko Śląskie zyskuje prawa miejskie. Pierwsze wzmianki na temat osady sięgają XVIw. właśnie. Ma to związek z odkryciem złóż rudy i innych kruszców. Wtedy osada nazywana była Żyglińskimi Górami. Właścicielem ziemi był wtedy jednoczesny  właściciel ziemi bytomskiej – Jerzy Fryderyk von Ansbach, który to  nadał nowej osadzie prawa miejskie, pieczęć oraz herb z wizerunkiem św. Jerzego zabijającego smoka. Od tego momentu osada nosiła nazwę Georgenberg. Zdaniem historyków rozwój osady bezpośrednio związany był z wydobywaniem rud srebra i ołowiu. Gdy w 1921 roku, dokładnie 20 marca doszło do Plebiscytu Górnego Śląska w Miasteczku Śląskim większość mieszkańców głosowała za przyłączeniem do Polski. W sumie 56 procent było za Polską a 44 za Niemcami. Dlatego właśnie rok później oficjalnie Miasteczko Śląskie zostało przyłączone do Polski. Co ciekawe z zapisów jasno wynika iż w 1945 roku Miasteczko utraciło prawa miejskie, by odzyskać je dopiero po 1963 roku, natomiast po przeprowadzeniu reformy administracyjnej (1975 rok) stało się dzielnicą Tarnowskich Gór. Dopiero wieloletnie starania, wraz z końcem 1994 roku odzyskane zostały prawa miejskie. Ciekawostką jest działająca na terenie miasta od 1990 roku kolej wąskotorowa. Wagoniki poruszają się na odcinku Bytom – Miasteczko Śląskie. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe umożliwiają skorzystanie z przejazdów koleją o prześwicie 785 mm, która w 2003 r. skończyła 150 lat swego istnienia. W granicach miasta zaczyna się jeden z największych węzłów kolejowych w Europie – stacja rozrządowa Tarnowskie Góry.
  • 23.04.1890 – W jednej z dzisiejszych dzielnic Bielska Białej (Białej Krakowskiej) doszło do demonstracji robotników, które później przerodziły się również w zamieszki antysemickie. W wyniku starć z żandarmerią w sumie zginęło 11 osób. Biała Krakowska dziś to wschodnia część śródmieścia, położona u zbiegu rzek Niwki i Białej. Obok Starego Miasta, Dolnego PRzedmieścia, Górnego Przedmieścia i Żywieckiego Przedmieścia jest jedną z historycznych części bielskiego śródmieścia. Do najbardziej znanych, zabytków tej części miasta należy renesansowy ratusz z 1897 roku.
  • 23.04.2007 – Tragedia w Kopalni Węgla Kamiennego „Staszic” w Katowicach. W wyniku zawału chodnika zginęło 2 górników a kolejnych 3 zostało rannych.

POGODA:

W ciągu dnia dużo słońca i bez opadów deszczu. Nawet 20 stopni na termometrach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *