23.01.2021

by

Za nami noc niespodzianek jeśli chodzi o pogodę. Jeszcze całkiem niedawno temperatura na poziomie -20 stopni celsjusza a dziś okolice 8 kreski na plusie. Pogoda przypomina bardziej wczesnojesienną niż zimową, śnieg stale się topi. Dziś23 dzień stycznia 2021 roku, do końca pozostało 343 dni. Znak zodiaku to Wodnik. Słońce obudzi się o 7:30, zajdzie zgodnie z założeniami 4 minuty po 16:00. Dzień jest dłuższy od najkrótszego o 52 minuty. Jak prezentuje się poranna wizytówka dnia?

Tymczasem sięgając wstecz, z naszego kalendarza jasno wynika, że w dalszym ciągu dnia mamy mało. Oto fotografia tego samego miejsca, o tej samej godzinie (5:00 rano), ale 23.07.2019

Warto wspomnieć, że dokładnie za miesiąc o tej samej porze dzień będzie już dłuższy o prawie 3 godziny.

Imieniny dziś świętują:

Ildeofons, Rajmund, Bartłomiej, Daniel, Henryk, Maria, Michał

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Najbardziej Kochanych
 • Dzień Pisma ręcznego
 • Dzień Bez Opakowań Foliowych

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1914 – Poświęcenie Cmentarza Komunalnego w Katowicach przy ulicy Panewnickiej. Fundatorem i założycielem był Napomucen Wielebski, to naczelnik zarówno gminy, jak i urzędu w Ligocie Pszczyńskiej. Poświęcenia dokonał kanonik Jan Kapica z Tychów.
 • 1919 – Zajęcie części Śląska Cieszyńskiego przez wojska Czechosłowackie – początek wojny polsko-czechosłowackiej. W konflikcie chodziło o opanowania terenu na którym prężnie działał przemysł ciężki oraz odcinek kolei koszycko-bogumińskiej. Czechosłowacji zależało na połączeniu zapewniającemu prawidłowe komunikowanie Czech i Słowacją. W efekcie wojny terytorium Czechosłowacji zostało poszerzone. Śląsk Cieszyński został podzielony, znaczna część mniejszości Polskiej pozostała w Czechosłowacji. W przyszłości owy podział doprowadził do Polskiej aneksji Zaolzia w 1938 roku.
 • 1929 – Działalność zaczyna Muzeum Ślaskie w Katowicach.
 • 2000 – Premierowa emisja serialu komediowego Święta wojna. Serial był wielokrotnie nominowany do Telekamer w kategorii najlepszy serial komediowy. Na Śląsku nie trzeba specjalnie opowiadać o fabule serialu, gdyż to właśnie Śląsk niejako był bohaterem serialu. W serialu zagrali Krzysztof Hanke, Zbigniew Buczkowski, Joanna Bartel, Józef Polok, Grzegorz Stasiak.

 • 2020 –  O włos od tragedii w Katowicach. Pożar kontenerów na śmieci oraz samochodu osobowego przy ulicy Grażyńskiego to zdaniem strażaków celowe podpalenie. Zagrożenie było spore ponieważ w sąsiedztwie kontenerów znajdowały się również butle z gazem. Sprawę wyjaśnia policja.
 • 2020 –  Seria wypadków z udziałem narciarzy w Beskidach. W akcje zaangażowany był nawet śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do zdarzeń doszło między innymi w Istebnej oraz na przełęczy Kubalonka.
 • Na terenie całego kraju, w tym także Śląska wprowadzony został pierwszy stopień alarmowy ALFA. Ma to związek z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Ostrzeżenie wprowadzane jest w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1948 – W East Oakland w Kalifornii urodziła się Anita Pointer, wokalistka amerykańskiej żeńskiej grupy Pointer Sisters. Amerykańska grupa specjalizująca się  R&B i pop założona została w 1970 przez cztery siostry Pointer z Oakland – June, Bonnie, Anitę i Ruth.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • To już pewne, bez względu na postanowienia rządu w sprawie lockdownu, branża turystyczna planuje oficjalne otwarcie wraz z początkiem lutego 2021 roku. Właściciele wyciągów, restauracji, hoteli są zdeterminowani, na każdym kroku jednak podkreślają, że zależy im tylko na pracy, bo bez niej większość może upaść. Informację o otwarciu stoków narciarskich potwierdzają przedstawiciele wiślańskiego skipasu, którzy dodają że narciarstwo to w obecnej sytuacji bardzo bezpieczny sport, który w żaden sposób nie wpływa na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wczoraj pomimo obostrzeń i nakazów rządu otwarty został po godzinie 16:00 ośrodek Klepki w Wiśle.
 • 529 nowych zakażeń koronawirusem na Śląsku. Najwięcej w Bielsku-Białej i Katowicach.
 • Blisko 4,5 miliona euro ma trafić na Śląsk z funduszy unijnych. Pieniądze mają zasilić proces transformacji górnictwa. Związki zawodowe tłumaczą tymczasem, że są to pieniądze, które wystarczą zaledwie dla jednej gminy.

POGODA:

W ciągu dnia głównie chmury na niebie oraz w pierwszej części dnia opady deszczu. Temperatura maksymalna to 10 stopni celsjusza na plusie. W nocy okolice zera. Do tego wszystkiego może silnie wiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *