22.04.2020

by

Kolejny dzień kwietnia 2020 roku, kolejny dzień walki z koronawirusem, w dalszym ciągu niestety przybywa nam chorych, zakażonych. Środa to 113 dzień roku i do końca 253 dni, wiosna astronomiczna kończy się za 58 dni. Dzień będzie trwać w sumie 14 godzin i 22 minuty i jest dłuższy od  najkrótszego w roku o 6 godzin i 39 minut. Poranek na Śląsku prezentuje się dziś tak:

Jak to samo miejsce prezentowało się o tej samej porze w lipcu zeszłego roku? Oto zdjęcie wykonane dokładnie 22.07.2019

Ważne jest to, że tak piękne widoki o poranku jeszcze w tym roku przed nami 😉

IMIENINY:

Kaja, Wanesa, Leon

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi
  • Dzień Ziemi

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 22.04.1998 – utworzony został Euroregion Śląsk Cieszyński. Powstał w celu wspierania współpracy transgranicznej w tym obszarze. Obecnie obejmuje on powierzchnię około 1400 km², a zamieszkuje go około 630 tys. osób. Najważniejszym miastem Euroregionu jest Cieszyn, zaś największym Jastrzębie-Zdrój. Siedzibami są partnerskie miasta Cieszyn – po polskiej i czeskiej granicy. W skład Euroregionu wchodzą: gminy powiatów cieszyńskiego (Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, Zebrzydowice), bielskiego (Jasienica, Jaworze), wodzisławskiego (Godów) oraz  miasto Jastrzębie-Zdrój. Po stonie naszych południowych sąsiadów jest to Karwina (16 gmin) oraz Frydek-Mistek. Warto dodać, że euroregion Śląsk Cieszyński nie pokrywa się z historycznymi granicami Śląska Cieszyńskiego, gdyż w jego skład wchodzą gminy Jastrzębie-Zdrój i Godów, które powszechnie zaliczane są do Górnego Śląska, a część dawnych ziem Księstwa Cieszyńskiego znajduje się w innym euroregionie Beskidy (jak ziemie powiatu bielskiego na zachód od rzeki Białej, czy miasta: Bielsko-Biała i Frydek-Mistek).

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Szpital okręgowy, kolejowy w Katowicach działa nadal. Nie potwierdziły się informacje o zakażeniu koronawirusem u jednego z pacjentów.
  • Koronawirus może uderzyć w huty! Arcellor Mittal już zapowiada obniżenie pensji oraz postojowe. Włąściciel jut w Chorzowie i Świętochłowicach zamierza wysłać część załogi na urlopy postojowe, wstępne zapowiedzi są takie, że będzie się to wiązało z obniżką wynagrodzeń.
  • Urządzenie do badań koronawirusa kosztuje obecnie około 900 tysięcy złotych, miasto Katowice zamierza zainwestować. Maszyna może wykonywać aż 96 testów jednocześnie.

POGODA:

W ciągu dnia dużo słońca i bez opadów deszczu, coraz cieplej – dziś termometry na Śląsku mają wskazać maksymalnie 16 stopni w cieniu, w słońcu będzie znacznie cieplej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *