22.01.2021

by

Kumulacja dwójek, jedynek i zer  w dzisiejszej dacie 22.01.2021, to piątek, koniec tygodnia roboczego i powoli szykujemy się już do przed ostatniego weekendu stycznia na Śląsku. Poranek ciepły, termometry pokazują +6 stopni celsjusza.  Niebo pochmurne z wyglądającymi gwiazdami od czasu do czasu. Uwaga na silne porywy wiatru. To 22 dzień roku, do końca zostało nam 344 dni, zima kalendarzowa kończy się za 57 dni. Dzień jest już dłuższy od najkrótszego o 50 minut, jednocześnie jest też krótszy od najdłuższego o 8 godzin i 31 minut. Słońce wstanie o 7:31, zajdzie natomiast 2 minuty po 16:00. Wizytówka dnia przedstawia się dziś następująco:

Dla porównania w tym samym miejscu na Śląsku, o tej samej porze ( godzina 5:00), ale w lipcu (22.07.2019), poranek wyglądał tak:

IMIENINY:

Anastazy, Wincenty, Dorian, Laura, Sulisław

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Dziadka

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1945 – Do Wodzisławia Śląskiego dociera marsz śmierci z obozu Auschwitz-Birkenau. Marsz ten był największym, jaki odbywał się na ziemiach polskich. Warto zwrócić uwagę iż odbywał się w bardzo trudnych warunkach ze względu na warunki atmosferyczne, był mroźny styczeń.
  • 1945 – Pyskowice zostały wyzwolone spod okupacji niemieckiej.
  • 2020 –  Półtora miliona złotych kosztowała modernizacja oddziału intensywnej terapii w Sosnowcu. Oddany został do użytku wyremontowany oddział szpitala św. Barbary. Oddział należy do największych w regionie.
  • 2020 –  Rozpoczyna się termomodernizacja zabytkowego budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Prace będą wsparte funduszami unijnymi, całość projektu opiewa na kwotę 23 milionów złotych. Modernizacja wiąże się również z montażem instalacji fotowoltaicznych oraz solarów.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1960 – W Sydney urodził się Michael Hutchence, frontman australijskiej grupy INXS. Popełnił samobójstwo w roku 1997.  W wieku ośmiu lat po raz pierwszy nagrywał dźwięk zabawki Świętego Mikołaja w lokalnym sklepie. W wieku jedenastu lat nagrał kolędę dla fabryki zabawek. INXS – jest zapisem zwrotu In Excess (ang. przesada; w nadmiarze). 11.11.2012 roku INXS wystąpili jako support Matchbox Twenty na Perth Arena w Australii. Niestety był to zarazem ich ostatni występ w karierze.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • W Beskidach nadal nie działają wyciągi narciarskie dla narciarzy. W ramach ogólnokrajowej kwarantanny obowiązuje zakaz. Tymczasem coraz większym zainteresowaniem cieszą się loty na stok narciarski za pomocą śmigłowca. W cenie karnetu narciarskiego można polecieć na szczyt.
  • Do komisariatu policji w Mikołowie zgłosił się mieszkaniec, któremu stale ktoś wybijał szybę w oknie. Szybko okazało się że kamieniem rzucał pewien mieszkaniec z okolic Radomia. Policjantom tłumaczył, że myślał iż mieszka tam teściowa. Raczej nie pałał do niej miłością bezwzględną.
  • Dziś mają się otworzyć kolejne 3 lokale gastronomiczne na Śląsku. Przypomnijmy, że dzieje się to wbrew zakazowi stacjonarnej działalności w czasie pandemii. Wszystkie trzy restauracje zlokalizowane są w Katowicach.

POGODA:

W ciagu dnia od Gliwic po Żywiec i Cieszyn zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu. Maksymalnie na termometrach mamy zobaczyć okolice 9 stopnia na plusie. Biomet niekorzystny. W górach halny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *