21.11.2019

21 dzień listopada 2019 roku w kalendarzu, już za kilka chwil kończy się listopad i z radością przywitamy najbardziej radosny miesiąc w roku, miesiąc świąteczny i pełen zimowych uniesień. Dokładnie za 40 dni pożegnamy 2019 rok i przywitamy 2020. Jednocześnie tylko 27 dni roboczych nam pozostało. Dzieciaki w szkołach i przedszkolach z niecierpliwością czekają najpierw na czas przerwy świątecznej, a później ferie! Poranek chłodny z przelotnymi niewielkimi opadami deszczu, na termometrach 7-8 stopni celsjusza, w dalszym ciągu na czerwonym polu. Poranna wizytówka dnia ( godzina 5:00) w tym samym miejscu co zwykle wygląda dziś tak:

Tymczasem jeszcze w sierpniu o tej samej godzinie, w tym samym miejscu na Śląsku, poranek wyglądał tak:

I jeszcze dla porównania fotografia z 21.06.2019, również wykonana o tej samej godzinie (5:00) i w tym samym miejscu

Do jasnych poranków trochę nam jeszcze pozostało, podobnie jak do porannego śpiewu ptaków.

IMIENINY:

Janusz, Konrad, Elwira, Maria, Piotr, Wiesław

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
 • Światowy Dzień Filozofii
 • Dzień Pracownika Socjalnego
 • Światowy Dzień Telewizji

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1997 -- Uniewinnieniem kończy się sprawa wszystkich oskarżonych, w pierwszym procesie 24 zomowców biorących udział w pacyfikacji w kopalni Wujek w Katowicach.
 • 1998 -- Powstaje Jurajska grupa GOPR. Historia sięga jednak głębiej, bo 93 roku, gdy w Podlesicach powstała Sezonowa Stacja Ratunkowa Grupy Beskidzkiej GOPR. Ze względu na brak wsparcia i specjalistycznego sprzętu najpierw w 96 powstaje Jurajskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a później oficjalnie w 98 powołana zostaje Jurajska grupa GOPR.
 • 2006 -- W kopalni węgla kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej doszło do wybuchu metanu, zginęło 23 górników.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1995 -- Na atak serca zmarł słynny menedżer grupy Led Zeppelin -- Peter Grant. Pochodzący z Wielkiej Brytanii zespół założony w Londynie, będący jednym z pionierów hard rocka. Uważany za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country- to wyznacznik. Zespół sprzedał 200–300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Koleje Ślaskie nie wyrabiają z terminowymi połączeniami! Trzecie miejsce, ale od końca zajął nasz przewoźnik w rankingu Urzędu Transportu Kolejowego. Przedstawione zostały dane z miniony, ostatni kwartał. Kto znalazł się na szczycie braku punktualności? Tradycyjnie niechlubny laur powędrował do PKP Intercity.
 • Nie milkną echa meczu Polska -- Słowenia na Narodowym. Jakość murawy pozostawiała wiele do życzenia. Tymczasem władze Stadionu Ślaskiego są wręcz dumne z murawy na Śląskim stadionie. O takim zielonym dywanie kadra w Warszawie mogła tylko pomarzyć. Niestety czasy gdy to właśnie tu rozgrywano najważniejsze dla nas Polaków wydarzenia sportowe już dawno minął, dziś nie wystarczy tylko dobrej jakości trawnik!
 • Strażnicy Miejscy z Katowic zapowiadają, że jeśli nie dostaną podwyżki, to nie przyjdą pilnować porządku w noc sylwestrową. Związkowcy napisali w tej sprawie do prezydenta, ale odpowiedzi do tej pory brak. Chodzi o 1000 złotych podwyżki.
 • Pożar domu w Jankowicach, niedaleko Rybnika. Zginęła 62 latka. O ogniu straż pożarną poinformowali sąsiedzi, którzy próbowali wcześniej uratować starszą panią, niestety akcja nie powiodła się.
 • Wypadek na DK 78 w Zawierciu -- Żerkowicach. Tir wylądował w rowie, kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Do zdarzenia doszło około godziny 15:00. Na szczęście nikomu nie stało się nic poważnego.

POGODA:

W ciągu dnia niestety więcej chmur niż słońca i przelotne opady deszczu. Temperatura raczej nie wyższa niż 10-11 stopni celsjusza. Biomet daleki od ideału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *