21.02.2020

Kończy się powoli kolejny tydzień lutego 2020 roku. Dziś piątek, weekendu początek. Dzień jest już dłuższy od najkrótszego o 2 godziny i 35 minut. Do końca astronomicznej zimy zaledwie 27 dni. Poranek za oknami nadal pod znakiem ciemności:

Choć dnia stale nam przybywa to do ideału wiosennego, letniego sporo jeszcze nam brakuje. Oto zdjęcie wykonane w tym samym miejscu, o tej samej porze (godzina 5:00) ale w czerwcu 2019 roku:

IMIENINY:

Feliks, Lena, Robert

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
  • Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 21.02.1828 – Zaczyna działalność dawna huta Florian, dziś to świętochłowicki ArcelorMittal Poland. Początki zakładu sięgają hrabiego Karol Łazarz Henckel von Donnersmarck z linii ewangelickiej świerklaniecko-tarnogórskiej, który kupił gospodarstwo rolne i na miejscu zburzonego młyna rozpoczął budowę huty żelaza, którą nazwał „Bethlen-Falva”. W jej skład wszedł m.in. 13-metrowy wielki piec koksowy oraz urządzenia parowe: walcownia sztab, żeliwiak. Budowa zakończona została z początkiem lat 30. XIX wieku. Zakład w Świętochłowicach obecnie zajmuje się produkcją blach ocynkowanych i powlekanych lakierami oraz profili, od 1979 roku nie posiada wielkich pieców hutniczych, a stalownia przestała pracować w pierwszej połowie lat 90. Dziś po stalowni i wielkich piecach nie ma już śladu.
  • 21.02.1919 – Powstał klub sportowy Szombierki Bytom! Założycielami byli Wiktor Maks, Wiktor Kostka, Józef Matusiuk, Jan Pakuła, Jan Skrzypek oraz Robert Kosoń. Pierwsze spotkanie rozegrane zostało rok po założeniu, drużyna wygrała z Polonią Bytom 4:1. Klub wraz z zakończeniem II wojny światowej został zamknięty. Po wojnie został reaktywowany, tym razem pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy Szombierki. Przełomowym meczem było spotkanie z Wisłą Kraków. Drużyna z Bytomia w dwóch pierwszych minutach zdobyła aż dwie bramki, wywołało to takie zainteresowanie ze strony górników pracujących „na dole”, że władze zakładu zastanawiały się czy nie wstrzymać na czas spotkania wydobycia. Ostatecznie zorganizowana została tak zwana transmisja podziemna, była to prawdopodobnie pierwsza taka transmisja sportowa. Do prawdziwych sukcesów klub może zaliczyć jeszcze rok 1964/65, gdy wywalczone zostało wicemistrzostwo Polski. W lipcu 1997 roku na specjalne polecenie władz miasta oraz Bytomskiej Spółki Węglowej klub został wcielony w szeregi dotychczasowego rywala – Polonii Bytom. Szybko jednak okazało się, że obu klubów nie da się połączyć, ostatecznie zrezygnowano z seniorów i klub skupił się na trenowaniu młodzieży.
  • 21.02.1974 – Tragedia w kopalni „Szombierki” w Bytomiu. W skutek tąpnięcia zginęło 8 górników. Zakłąd działał od 1870 roku do 1996 w jednej z dzielnic Bytomia. W grudniu 2004 roku wieża wyciągowa szybu Krystyna została wpisana do rejestru zabytków, ochrona obejmuje również wieżę wyciągową wraz z wyposażeniem oraz najbliższym otoczeniem.
  • 21.02.2017 – Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz podpisał w siedzibie Ministerstwa Rozwoju umowę na dofinansowanie budowy fragmentu zachodniej obwodnicy miasta. Miasto na ukończenie inwestycji drogowej dostaną 116 mln zł. Budowę obwodnicy Gliwic od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej zaplanowano na lata 2018-2019. Budowa odcinka ul. Sowińskiego – ul. Daszyńskiego będzie prawdopodobnie przebiegać w tym samym czasie – zostanie ona sfinansowana z miejskiego budżetu. Ponad 6-kilometrowa obwodnica docelowo ma połączyć Drogę Krajową nr 88 z ulicą Rybnicką i odciążyć ruch w centrum Gliwic.
  • 21.02.2019 – Akcja strajkowa przed tyskim Fiatem. Związkowcy przypominają iż pracownicy od 4 lat nie widzieli podwyżek, tymczasem wszystko w koło drożeje. protest miał być wezwaniem do „poszanowania praw pracowniczych i związkowych oraz zasad dialogu społecznego”. Ich zdaniem dyrekcja od wielu lat nie chce podejmować rozmów płacowych i nie wywiązuje się z postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *