20.11.2019

Środek tygodnia, druga połowa miesiąca i w dalszym ciągu zaskakująca aura. Europa w wielu miastach zmaga się z intensywnymi opadami śniegu, a u nas w dalszym ciągu jesień. Jest ciepło, jak na tę porę roku -- wczoraj na Śląsku nawet 13 stopni na plusie. Co prawda synoptycy zapowiadają już ochłodzenie, ale mimo wszystko i tak sporo nas ominęło. Dziś 20 dzień listopada 2019 roku. Do sylwestrowej nocy pozostało nam zaledwie 28 dni roboczych i 14 dni wolnych od pracy. Poranna wizytówka dnia,  nadal pod znakiem ciemności:

Dokładnie miesiąc temu, o tej samej porze, w tym samym miejscu, było tak:

Dwa miesiące wcześniej, również w tym samym miejscu, o tej samej porze ( godzina 5:00 rano), było tak:

I jeszcze wizytówka z sierpnia:

Ubywający nam dzień widoczny, jak na załączonym obrazku.

IMIENINY:

Feliks, Rafał, Agnieszka, Grzegorz, Maria, Sylwester, Sędzimir

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Uprzemysłowienia Afryki
 • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
 • Powszechny Dzień Dziecka

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1870 -- Poświęcony został kościół Mariacki w Katowicach. Budynek został wzniesiony w stylu neogotyckim, o charakterystycznym układzie krzyża łacińskiego. Jego początki sięgają 1858 roku, gdy to po raz pierwszy pojawiła się koncepcja przeniesienia drewnianego kościółka z Biskupic. O budowie większego zdecydował ówczesny biskup. Architekt został wybrany w Raciborzu. Kilka lat później ruszyła budowa.
 • 1945 -- Sojusznicy Rady Kontroli ogłaszają wysiedlenie całej niemieckiej ludności Śląska.
 • 1990 -- Do Polski został wysłany pierwszy e-mail

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1957 -- Urodził się James Brown, perkusista brytyjskiej grupy UB40. Nazwa zespołu pochodzi od oznaczenia brytyjskiego formularza wydawanego osobom pobierającym zasiłek dla bezrobotnych. Powstał w 1978 w Birmingham.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Prokuratura w Katowicach kieruje akt oskarżenia przeciwko jednemu z byłych urzędników w Jaworznie. Podejrzenie to przyjęcie 19 łapówek o łącznej wartości prawie 30 tysięcy złotych.
 • Jedna z firm opracowała i zaprojektowała kolej jednoszynową do Pyrzowic. Na wyjątkowej animacji można zobaczyć jak może wyglądać w przyszłości nowoczesna komunikacja na Śląsku.
 • Władze miasta zapowiadają, że będą zwracać mieszkańcom pieniądze za budowę systemów łapania i magazynowania deszczówki. Można dostać nawet 4 tysiące złotych. To zdaniem urzędników jeden z elementów strategii przygotowującej miasto do zmian klimatycznych.
 • Do pracowni endoskopii, szpitala Uniwersyteckiego w Katowicach przekazano nowy sprzęt. Pieniądze wyłożyło między innymi miasto. Zakup to wsparcie w leczeniu chorób zapalnych jelita, zapalenia trzustki itp.
 • Wypadek na torach w Czechowicach -- Dziedzicach. Pociąg wjechał w ciężarówkę, na szczęście nikomu nic się nie stało, ale droga i tory były zablokowane do późnych godzin popołudniowych. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym.

POGODA:

Kolejny piękny dzień przed nami! O ile o poranku jeszcze chłodno bo nawet 2 stopnie pokazują termometry, to w ciągu dnia już 12 i ze sporą ilością słońca. Biomet korzystny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *