20.03.2020

Piątek 20 dzień marca 2020 roku, to kolejny piątek miesiąca ale to także początek astronomicznej wiosny. Dzień trwać będzie 12 godzin i 10 minut i jest dłuższy od najkrótszego o 4 godziny i 28 minut. Znak zodiaku to ryby. To 80 dzień roku, do końca pozostaje 286 dni. Słońce obudziło się o 5:38, zajdzie natomiast o 17:48. Noc pochmurna, ale ciepła bo maksymalnie 7-8 stopni na termometrach na Śląsku. Poranna wizytówka dnia wygląda dziś tak:

Porównując ten sam dzień miesiąca (20.08.2019), w tym samym miejscu obserwowaliśmy taki widok:

IMIENINY:

Aleksandra, Anatol, Klaudia

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Bez Mięsa
 • Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
 • Międzynarodowy Dzień Astrologii
 • Międzynarodowy Dzień Wróbla
 • Międzynarodowy Dzień Szczęścia

KALENDARIUM śLĄSKIE:

 • 20.03.1921 -- Na Śląsku odbywa się plebiscyt narodowościowy. Do Komisji byli oddelegowani przedstawiciele Polski, Niemiec, Czechosłowacji i Watykanu. Polskę reprezentował konsul generalny Daniel Kęszycki. Oprócz przeprowadzenia plebiscytu Komisja miała później na podstawie jego wyników zaproponować podział spornego terytorium. Zadaniem Komisji i towarzyszących jej wojsk alianckich było dopilnowanie prawidłowego przebiegu kampanii plebiscytowej i samego głosowania oraz utrzymanie porządku i spokoju. Plebiscyt objął 1573 gminy prowincji górnośląskiej w powiatach: bytomskim, katowickim, gliwickim, tarnogórskim, rybnickim, pszczyńskim, strzeleckim, opolskim, lublinieckim, kozielskim, kluczborskim, głubczyckim i części powiatu prudnickiego. Głosowano również w niewielkiej części powiatu namysłowskiego, leżącego historycznie i administracyjnie na Dolnym Śląsku. W efekcie podliczenia głosów w sposób globalny za Polską opowiedziało się 40,4%, a za Niemcami 59,5% uprawnionych do głosowania. Niekorzystny dla Polski podział obszaru plebiscytowego, według większości w powiatach, był jedną z przyczyn wybuchu III powstania śląskiego. Według poszczególnych gmin w których przeprowadzono plebiscyt, oraz wyników jakie w nich uzyskano – 693 gminy (to jest 45,1%) głosowały za przynależnością do Polski(według innych danych 674, a za Niemcami 624). Ogólnie niemal wszystkie miasta głosowały za Niemcami, natomiast obwody głosowania na terenach wiejskich we wschodniej części obszaru plebiscytowego najczęściej głosowały za Polską. Im dalej w kierunku zachodnim, tym wyniki głosowania na obszarach wiejskich były korzystniejsze dla Niemiec, ale zawsze liczba głosów za Polską była tam większa niż w miastach.
 • 20.03.1948 -- Założona została Akademia Lekarska w Bytomiu, dziś to Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Obecnie to Publiczna Szkoła Wyższa o profilu medycznym, kształcą się tutaj lekarze różnych specjalności oraz szeroko pojętego personelu medycznego (farmaceutów, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, menedżerów ochrony zdrowia i in.), prowadząca działalność dydaktyczną, naukową i kliniczną.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 20.03.2000 -- Artur Gadowski zeznawał w sprawie wypadku samochodowego, który spowodował w 1999 roku. Rozprawa trwała trzy godziny i szczęśliwie dla wokalisty zakończyła się umorzeniem sprawy. Gadowski został skazany jedynie na 2000 zł grzywny, ponieważ uznano, że wypadek -- podczas którego uszkodził cztery samochody (w tym swój własny) -- nie został spowodowany umyślnie.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Nowe przypadki koronawirusa na Śląsku. To łącznie już 42 osoby zakażone.
 • Są niestety także kolejne przypadki złamania kwarantanny, rodzina z Sosnowca zlekceważyła nakaz i jak gdyby nigdy nic poszła sobie na zakupy. Wiadomo już, że bez kary się nie obejdzie -- rodzinie grozi 5 tysięcy złotych kary a w skrajnych przypadkach nawet rok więzienia.
 • O tym że z powodu koronawirusa zostały odwołane w większości imprezy wiemy nie od dziś. Na tę chwilę wiemy także, że na zaplanowany majowy koncert nie przyjedzie do Gliwic Nick Cave. Koncert miał się odbyć 28 maja, dokładna nowa data niestety nie jest znana.
 • To jeszcze coś z poza koronawirusa -- ponownie ruszyły przebudowy na trasie z Ustronia do Wisły, wprowadzony został ruch wahadłowy i od razu zaczęło się korkować. Koszt inwestycji w sumie to blisko 100 milionów złotych.

POGODA:

W ciagu dnia chmury i wyglądające słońce. Na termometrach maksymalnie 15 stopni celsjusza. Biomet obojętny, wiatr umiarkowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *