20.02.2020

Kumulacja zer oraz dwójek w dzisiejszej dacie, to 20.02.2020. Druga połowa lutego nie przypomina za oknami tego co odczuwaliśmy na własnej skórze jeszcze przed 10, 20 latami. Jak na luty temperatury są zdecydowanie zbyt wysokie. Słońce wstanie o 6:43, zajdzie natomiast 4 minuty przed godziną 17:00. Znak zodiaku to Ryby. Poranna wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

Prawdziwe ciemności nadal za oknami, dla porównania jeszcze w sierpniu 2019 roku, w tym samym miejscu, o tej samej godzinie (5:00) poranek wyglądał tak:

I jeszcze dla porównania 20.07.2019

IMIENINY:

Leon, Zenobiusz, Amata, Elżbieta

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Tłusty Czwartek

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 20.02.1920 -- za sprawą  Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Świętochłowicach odbyło się zebranie, podczas którego wybrano pierwszego prezesa- Stefana Szafranka- klubu sportowego „Śląsk Świętochłowice”. Po raz pierwszy mecz rozegrano 21 marca 1920 roku jednocześnie pokonując 2:1 Polonię Bytom.  Skład zwycięskiej drużyny „Śląsk Świętochłowice” to: Jan Zejman, Walenty Szołtysek, Bronisław Kluba, Henryk Woźnica, Franciszek Hajduk, Józef Hajduk, Ryszard Nowak, Jerzy Nowrotek, Zygfryd Majer, Antoni Szmagoń i Rudolf Woźnica. Po wielu perypetiach, problemach z własnym boiskiem, awansach i spadkach z ekstraklasy nastąpił przełom. Znów „Śląsk Świętochłowice” wraca do ekstraklasy (1935r) stabilizuje swoją sytuację oraz powołuje nowego prezesa, którym jest dyrektor Szpitala Miejskiego dr Antoni Wojcieszyn. Letnią porą w 1939 roku drużyna „Śląsk Świętochłowice” przewodziła w finałowej grupie czterech drużyn toczących walkę o dwie premie w ekstraklasie, niestety jednak rozgrywki te przerwała II woja światowa.
  • 20.02.2017 -- Katarzyna Moś wygrała krajowe eliminacje do konkursu  Piosenki Eurowizji. Wokalistka z Bytomia wygrała po trzecim podejściu, pierwsze odbyło się w 2006 roku, zakwalifikowała się i wzięła udział w konkursie Eurowizji na Ukrainie niestety bez głównej wygranej. Katarzyna Moś urodziła się 3 marca 1987 w Rudzie Śląskiej. To polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i aktywistka społeczna. Pochodzi z rodziny, w której muzyka była prawie od zawsze. Jej ojciec jest dyrygentem a matka przez lata grała na altówce. Kasia ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie wiolonczeli i fortepianu. Jest także absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
  • 20.02.2017 -- Policyjna akcja w kopalni! Śląscy stróże prawa zatrzymali czterech mężczyzn, którzy ingerując w komputerowy system wag wywozili z kopalni Marcel węgiel bez płacenia. Wpadli na gorącym uczynku podczas transportu kilkudziesięciu ton węgla. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty kradzieży węgla. Objęto ich dozorem policji. Funkcjonariusze na poczet przyszłych kar zabezpieczyli u nich 60 tys. zł. Polska Grupa Górnicza nie komentuje akcji policji na kopalni Marcel. – Zapewniam jednak, że cały czas współpracujemy z policją i prokuraturą – zapewnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.
  • 20.02.2019 -- Rybnicki Focus ewakuowany. Około godziny 12:00 w rybnickim centrum handlowym rozległ się sygnał alarmowy, przeciwpożarowy. Ochrona obiektu natychmiast rozpoczęła procedurę ewakuacji i poprosiła wszystkich klientów o opuszczenie sklepu. Po gruntownych oględzinach wszystkich pomieszczeń znajdujących się na terenie Focusa przez strażaków z zastępów PSP Rybnik, stwierdzono iż nie ma żadnego zagrożenia. Czujkę, aktywującą alarm przeciwpożarowy, uruchomiły opary wydostające podczas gotowania w jednej z kuchni pewnej restauracji znajdującej się  na terenie obiektu.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1988 -- Na Barbadosie przyszła na świat wokalistka Robyn Rihanna Fenty, znana jako Rihanna. Powszechnie znana stała się po wydaniu singla „Umbrella” pochodzącego z krążka Good Girl Gone Bad (2007). Album był nominowany do dziewięciu nagród Grammy, wygrywając kategorię „Najlepsza współpraca rapowa/śpiewana”.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Kradzież w centrum Katowic! Policjanci poszukują trzech mężczyzn którzy okradli biznesmena, w sumie chodzi o kwotę w wysokości 40 tysięcy euro. Poszukiwaniem sprawców zajmuje się już także Krzysztof Rutkowski.
  • Wypadek w kopalni „Piast -- Ziemowit”! Do zdarzenia doszło na poziomie 500, ranny został 24 latek, to pracownik obsługujący lokomotywę, został poturbowany przez elementy stalowe. Ranny śmigłowcem zostął przetransportowany do szpitala.
  • Czechowice -Dziedzice liczą na naturę w walce z komarami. Do walki z kąsającymi miłośnikami ludzkiej krwi mają wkroczyć jeżyki. Miasto zamierza kupić dla ptaków budki lęgowe, warto zaznaczyć, że jeden osobnik tego gatunku jest w stanie upolować do 20 tysięcy komarów.
  • Ogromne straty po pożarze w Czerwionce -- Leszczynach! Łącznie po podliczeniu wstępnym wyszło 2 miliony złotych. Póki co wiadomo, że oba budynki dotknięte pożarem zostały wyłączone z użytkowania. Ich odbudowa już po wstępnej ocenie będzie bardzo trudna.

POGODA:

W nocy okolice 4 kreski na plusie, w ciągu dnia w zasadzie niewiele się zmieni, słońce odwiedzi nas dopiero późną popołudniową porą. Biomet niestety niekorzystny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *