19.03.2020

Ostatni dzień astronomicznej zimy, jutro teoretycznie zaczyna się wiosna, choć na sobotę synoptycy przewidują nawet opady śniegu. Tak czy owak zaczynamy zupełnie nową porę roku, przynajmniej w teorii, w kalendarzu. Dziś czwartek 19 dzień marca 2020 roku, do końca 287 dni. Dzień jest już dłuższy od najkrótszego o 4 godziny i 24 minuty. Jak wygląda poranna wizytówka dnia? Zdjęcie wykonane jak zwykle w tym samym miejscu, o tej samej porze (5:00) wygląda dziś tak:

Tymczasem jeszcze w sierpniu 2019 (19.08.2019), poranek (godzina 5:00) wyglądał tak:

IMIENINY:

Bogdan, Józef, Jan, Marek

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Jedności Kaszubów
 • Dzień Stolarza

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 19.03.1953 -- Pożar w schronisku Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na Hali Miziowej w Beskidzie Żywieckim. Budynek niestety spłonął doszczętnie. Początki schroniska sięgają 1927 roku, to właśnie wtedy rozpoczęła się jego budowa. Finał miał miejsce dopiero w 1930 -- piękny, piętrowy, drewniany obiekt w stylu zakopiańskim z przeszkloną widokową werandą, uważany wówczas za najładniejszy w Beskidach. Drewno otrzymano w darze od arcyksięcia Habsburga, który był w tym czasie właścicielem sporej części Żywiecczyzny. Na uroczyste otwarcie przybyło około…1500 osób z całej Polski i z zagranicy. W 1936 roku doprowadzono linię telefoniczną oraz uruchomiono łazienki z natryskami, co było wówczas sporym krokiem w kierunku nowoczesności. Pożar z 1953 roku został wzniecony prawdopodobnie przez nieostrożnego turystę. Na szczęście zachowały się schroniskowe zabudowania gospodarcze, które zaadoptowano na tymczasowy bufet i sypialnie dla pięćdziesięciu osób. Nowy obiekt został wybudowany dopiero w 1994 roku, otwarcie nastąpiło nieco ponad 10 lat później, dopiero wtedy zamknięto definitywnie stare „tymczasowe” schronisko, częściowo je rozebrano, a w pozostawionej części urządzono jedynie bufet.
 • 19.03.2016 -- Otwarcie ostatniego fragmentu Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach! Po ponad 30 latach zakończyła się największa inwestycja drogowa w województwie śląskim. Zanim na DTŚ wjechały pierwsze samochody można było pieszo pokonać tunel pod centrum Gliwic. Fragment śródmiejski DTŚ w Gliwcach ma 5,6 km długości, a jego realizacja kosztowała 761 mln zł. Był to zdecydowanie najtrudniejszy fragment całej inwestycji. Całość trasy Katowice -- Gliwice kosztowała w sumie około 3,4 mld zł. Co ważne, tylko dwa gliwickie odcinki pochłonęły nieco ponad 1 mld zł. Długość Drogowej Trasy Średnicowej wynosi 31,3 km. Prace przy jej budowie rozpoczęły się w 1979 r. Była to największa w ostatnich latach inwestycja w województwie śląskim.
 • 19.03.2017 -- Prawie 700 osób z całego województwa odpowiedziało na zaproszenie chirurgów naczyniowych ze Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu i zgłosiło się w sobotę na USG aorty brzusznej i tętnic biodrowych. U 43 osób wykryto tętniaka. Dwójka pacjentów będzie operowana. Przyjechały osoby m.in. z Ogrodzieńca, Gliwic, Katowic, Knurowa, Zabrza, Radzionkowa, a nawet Ustronia. Kolejka chętnych ustawiała się już od siódmej rano (badania zaczynały się od godz. 10). Tak duża liczba zainteresowanych była dla lekarzy zaskoczeniem.
 • 19.03.2018 -- Ruda Śląska ogłosiła konkurs na wybór inwestora, który będzie budował w mieście oceanarium. Oceanarium, którego wartość szacuje się na około 500 mln zł, chciało budować kilka śląskich miast. O inwestycji, przy współpracy z firmą PFI Future z Wrocławia, która zasłynęła budową Afrykanarium w tamtejszym ogrodzie zoologicznym, mówiono w Zabrzu, Chorzowie oraz Katowicach. Od wielu miesięcy rozmowy prowadziły także władze Rudy Śląskiej. Oceanarium miałoby powstać w pobliżu trasy N-S, łączącej autostradę A4 z DTŚ. Ostatecznie wiemy, że inwestor wycofał się z pomysłu i oceanarium miastu po prostu odpłynęło.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 19.03.1946 -- Urodziła się Ruth Pointer z formacji Pointer Sisters. Pochodząca z USA grupa muzyczna wykonująca R&B i pop założona została w 1970 przez cztery siostry -- June, Bonnie, Anitę i Ruth. Wkrótce jednak jedna z nich rozpoczęła karierę solową. Pointer Sisters zdobyły serca słuchaczy przebojem znanym i lubianym do dziś „I’m So Excited.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Sprawą lekarki z Knurowa, która leczyła będąc nosicielem koronawirusa ma się zająć prokuratura. Są niepotwierdzone informacje iż lekarka mogła zarazić się wirusem podczas pobytu w Hiszpanii. Mogło dojść do naruszenia zasad kwarantanny, wręcz spotykania się z pacjentami.
 • Odpowiedzialność karna grozi także właścicielce dyskoteki z Rudy Śląskiej, która pomimo stanu zagrożenia epidemiologicznego otworzyła lokal. Kobieta tłumaczy, że nie zdawała sobie sprawy z powagi zagrożenia. Teraz grozi jej nawet 8 lat więzienia.
 • Z powodu wirusa część kursów odwołują Koleje Śląskie. Pierwsze zmiany mają wejść do rozkładu jeszcze dziś, przypominamy również iż od 23 marca ma obowiązywać zupełnie nowy, okrojony rozkład.
 • Są także pozytywne odcienie koronawirusa. Katowicki urząd aż do odwołania nie będzie karać kierowców, którzy sprzedali samochód i nie zgłosili tego faktu w wydziale komunikacji. Przypomnijmy -- do tej pory groziło za to nawet 1000 kary.
 • Kolejne miasto zawiesza pobieranie opłat za parkowanie. Tym razem decyzję podjął Rybnik. Chodzi o to żeby maksymalnie ograniczyć możliwość przenoszenia wirusa. Zgodnie z zaleceniami im mniej dotykamy, tym mniejsza szansa przeniesienia wirusa na kolejne osoby.

POGODA:

Kolejny dzień pod znakiem pięknego wiosennego słońca. Co najmniej do połowy dnia spodziewamy się tylko słońca i błękitu. Na termometrach iście wiosenne wartości bo w pasie od Tarnowskich Gór przez Gliwice, Bytom aż po Bielsko nawet 17 stopni celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *