19.02.2020

Środek tygodnia, druga połowa lutego i z każdym dniem coraz bliżej nam do kalendarzowej wiosny, ta termiczna jakby od kilku dni już nam towarzyszy. 19.02.2020 to 50 dzień roku, do końca 316 dni. Słońce wstanie o godzinie 6:46 a zajdzie 6 minut przed 16:00. Poranek środowy prezentuje się dziś tak:

Tymczasem jeszcze w sierpniu 2019 roku w tym samym miejscu, o tej samej porze (godzina 5:00) krajobraz śląski prezentował się zgoła inaczej:

IMIENINY:

Konrada, Marceli, Henryk, Jerzy

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Nauki Polskiej

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 19.02.1920 -- Trwa plebiscyt na Śląsku, w Bytomiu powołany został Polski Komitet Plebiscytowy, na czele którego stanął Wojciech Korfanty. Był to jeden z dwóch plebiscytów związanych bezpośrednio z etnicznym pograniczem Polski i Niemiec. Wyznaczone w 1919 traktaty wersalskie kończyły I wojnę światową.
 • 19.02.2016 -Przed dworcem kolejowym w Katowicach pojawia się nietypowe urządzenie. To śląski gadkomat. Wystarczyło wcisnąć odpowiedni guzik, a maszyna, a raczej człowiek schowany wewnątrz, opowiadał po śląsku. Urządzenie postawione zostało z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. To wspólna inicjatywa Ślonskij Ferajny i europosła Marka Plury. Działanie było banalne -- wystarczyło nacisnąć panel z odpowiednim zdjęciem, np. wusztu (kiełbasy), a usłyszeliśmy jego opis po śląsku. Jak tłumaczyli pomysłodawcy -- jest to oczywiście happening, bo na takie nowinki technologiczne przyjdzie nam jeszcze poczekać. Urządzenie na wpół elektroniczne ma być inspiracją do budowy prawdziwych, w pełni elektronicznych „gadkomatów”. Dziś po 4 latach wiemy, że z realizacją są spore problemy.
 • 19.02.2016 -- Nietypowy złodziejaszek działał w Jastrzębiu. Mężczyzna specjalizował się w kradzieży katalizatorów z zaparkowanych samochodów. Straty, które spowodował, oszacowano na prawie 61 tysięcy złotych. Mężczyzna przyznał się do winy, tłumacząc swoje działania  trudną sytuacją finansową. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu pięć lat więzienia.
 • 19.02.2017 -- Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie wydaje ostrzeżenie przed roztopami na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Wszystko to ma związek z topniejącym śniegiem oraz zapowiadanymi opadami deszczu.
 • 19.02.2018 -- Zapowiedzi remontów linii kolejowej Katowice -- Tychy. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 50 mln zł ma zmodernizować linię. Inwestycja ma docelowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa i sprawność ruchu towarowego. Plan zakłada wymianę 15 kilometrów torów kolejowych a także przebudowę sieci trakcyjnej. Sprawniejszy przejazd przez tory zapewni nowe oświetlenie i wymiana nawierzchni drogowej, a poziom bezpieczeństwa zwiększą nowoczesne urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej. Po modernizacji linii prędkość pociągów wzrośnie z 40 do 80 km na godz. Prace zakończą się w maju 2019 roku.
 • 19.02.2018 -- Trening przed kursem na prawo jazdy po kilku głębszych. 39-latka, która pijana i bez prawa jazdy prowadziła samochód ulicami Tarnowskich Gór, została zatrzymana przez policjantów kontrolujących w miniony weekend trzeźwość kierowców. Kobieta wyjaśniła stróżom prawa, że właśnie planuje zapisać się na kurs jazdy, ale przedtem chciała trochę poćwiczyć. W sumie w wydychanym powietrzu miała nieco ponad 1,5 promila alkoholu. Sprawą ma zająć się sąd.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1963 -- W Londynie urodził się brytyjski wokalista Seal (Seal Henry Samuel). Trzykrotny zdobywca nagrody Grammy. Zadebiutował jako wokalista na singlu Adamskiego „Killer” w 1990 r. Debiutancki album wydał rok później.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Polowania na Śląsku tak, ale nie w Katowicach! W najbliższym czasie mają zostać ustalone nowe obwody łowieckie, w związku z tym faktem do władz wpłynął wniosek by z tej mapy w całości wyciąć Katowice. Wszystko to dzieje się w obliczu ustawy regulującej polowania na terenie kraju tzw. „Lex Ardanowski”.
 • Miało być referendum odwołujące prezydenta, część osób zrezygnowała co oznacza, że głosowania nie będzie. Ciąg dalszy zamieszania wokół prezydenta Świętochłowic. Jedna z osób, która podjęła decyzję o rezygnacji tłumaczy swoje zachowanie upolitycznieniem akcji oraz wybiórczą wiedzą na temat tego co faktycznie się dzieje.
 • Wciąż gorąco w Polskiej Grupie Górniczej! Tym tym razem związkowcy zablokowali tory w Sławkowie. Jak twierdzą to dopiero początek batalii z rządem w temacie importu węgla z Rosji. Przypomnijmy, że kopalniane zapasy węgla w Polsce rosną z dnia na dzień. Związkowcy zapowiadają eskalację protestów.
 • Pożar familoków w Czerwionce-Leszczynach. Ogień pojawił się na poddaszu, w sumie 9 rodzin straciło dach nad głową. Strażacy walczyli z ogniem wczoraj do późnych godzin wieczornych. W familoku przy ulicy Hallera zameldowanych było łącznie 28 osób. Wiadomo, że w pożarze nikt nie ucierpiał.

POGODA:

Za nami ciepła jak na luty noc. Termometry wskazywały 3-4 stopnie celsjusza na plusie. W ciagu dnia chmury na przemian ze słońcem i maksymalnie 6 stopni celsjusza. Nadal będą nam dokuczać silne porywy wiatru.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *