18.11.2019

To niewyobrażalne, ale wczoraj na śląskich termometrach notowaliśmy w cieniu 19 stopni celsjusza. Było słonecznie i baaardzo ciepło, jak na drugą połowę listopada. Dziś poniedziałek, początek kolejnego tygodnia w pracy. Do końca astronomicznej jesieni pozostało już zaledwie 33 dni. To 322 dzień roku i do końca zaledwie 43 dni. Dzień trwać będzie 8 godzin i 41 minut, jest już krótszy od najdłuższego w roku o 8 godzin i 6 minut. Poranna wizytówka dnia wygląda dziś tak:

Tak wyglądało zdjęcie wykonane w tym samym miejscu, o tej samej godzinie (5:00), ale we wrześniu (18.09.2019):

I jeszcze dla porównania to samo miejsce, ten sam poranny czas, ale w lipcu 2019:

Dzień jest dłuższy od najkrótszego w roku o 58 minut, jeszcze 33 dni i będzie dnia nam przybywało 😉

IMIENINY:

Roman, Tomasz, Agnieszka, Józefa, Karolina, Odon

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1972 -- Ministerstwo Łączności wprowadza na terenie całego kraju, w tym również Śląska rozporządzenie o wprowadzeniu kodów pocztowych. Przepis wchodził w życie wraz z początkiem kolejnego roku.
  • 1997 -- Premiera komedii sensacyjnej „Killer”, w reżyserii Juliusza Machulskiego. Głównie bohaterowie, to dzisiejsze gwiazdy Polskiego kina. Cezary Pazura, Małgorzata Kożuchowska, Jerzy Stuhr, Janusz Rewiński, Katarzyna Figura, Jan Englert, Marek Kondrat i wielu innych.
  • 2007 -- Ostatni mecz eliminacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie Polska pokonała Belgię 2:0. Ostatecznie mistrzostwo zdobyła Hiszpania.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1960 -- W Londynie urodziła się popularna w latach 80. wokalistka -- Kim Wilde. Zadebiutowała w 1981 z piosenką „Kids in America”, która trafiła na 2. miejsce brytyjskiej listy przebojów.  W tym samym roku ukazał się debiutancki album zatytułowany Kim Wilde. Po spadku popularności w latach 90. odeszła od przemysłu muzycznego.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Na dziś zaplanowano wizję lokalną w kopalni Borynia. W sobotę nad ranem zanotowano znaczny wzrost metanu na pokładzie 409/4. Doszło do ewakuacji 10 górników.
  • Górnicy z JSW oraz Arcelor Mittal z Huty Sendzimira w Krakowie będą dziś wspólnie protestować przeciw decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca w hucie.
  • Studenckie Radio EGIDA obchodzi swoje 50 urodziny. To jedna z najstarszych rozgłośni studenckich w Polsce.
  • SLD wystawia kandydata na prezydenta Gliwic. Swój start ogłosił Marek Widuch.

POGODA:

Chmury na przemian ze słońcem i nadal wysokie temperatury. Dziś do 15 stopni celsjusza na plusie, bez opadów deszczu. Biomet obojętny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *