18.09.2019

Silne porywy wiatru budzą nas o poranku na Śląsku. Chmury pędzą po niebie w zastraszającym tempie, jest przez to chłodno i nieprzyjemnie. To 18 dzień września i już coraz częściej odczuwamy zbliżającą się jesień. Trudno się dziwić bo do końca lata astronomicznego już tylko 4 dni i powitamy jesień na Śląsku. To 261 dzień roku i do końca pozostało nam 104 dni, z czego 71 dni roboczych i 34 dni wolne od zawodowych zajęć. Jak wygląda poranna wizytówka dnia? Przypominamy zdjęcie wykonane jest jak zawsze w tym samym miejscu na Śląsku o godzinie 5:00:

O tym jak silne porywy wiatru mamy za oknami, niech świadczy krótki film wykonany nad ranem (godzina 6:30):

 

IMIENINY:

Irena, Stanisław, Zofia, Józef, Baltazar

DZIŚ OBCHODZIMY:

  • Międzynarodowy Dzień Geologa

  • Światowy Dzień Monitoringu Wody

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1719 -- Poświęcenie kościoła Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach Łabędach
  • 1880 -- Do użytku została w tym dniu oddana drewniana wieża widokowa na wzgórzu Widok -- Racibórz.
  • 1963 -- 120 tysięcy osób oglądało na Stadionie Śląskim mecz Pucharu Europy Mistrzostw Krajowych -- Górnik Zabrze kontra Austria Wiedeń, mecz wygraliśmy 1:0.
  • 1975 -- W fabryce w Tychach rozpoczyna się seryjna produkcja Fiata 126p, do tej pory auto było produkowane jedynie w Bielsku-Białej.
  • 2009 -- 20 górników zginęło w katastrofie w kopalni Wujek w Rudzie Śląskiej.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1933 -- Urodził się znany polski piosenkarz Jerzy Połomski. Wylansował wiele przebojów lat 60. i 70., między innymi „Cała sala śpiewa z nami”, „Woziwoda”, „Komu piosenkę?”, „Bo z dziewczynami”. Artysta koncertował zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, między innymi w Wielkiej Brytanii, Danii, Czechosłowacji, ZSRR, Jugosławii, Rumunii i na Węgrzech, jak również na Kubie oraz wielokrotnie w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Trzykrotnie uhonorowany przez mieszkańców Chicago tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej w latach 1967–1969

POGODA:

Dzień upłynie nam pod znakiem sporej ilości chmur i przelotnych opadów deszczu. O poranku w wielu miejscach termometry pokazują zaledwie 6 stopni celsjusza, w ciagu dnia mamy zobaczyć maksymalnie stopni 14. Spodziewajmy się również silnych porywów wiatru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *