18.03.2020

Środa, środek tygodnia, kolejnego tygodnia marcowego. Wczoraj na termometrach w ciągu dnia nawet 17 stopni celsjusza, oczywiście na plusie. To prawdziwa wiosna. Szkoda tylko, że to wszystko odbywa się niejako w cieniu koronawirusa. Słońce wstaje już 20 minut przed godziną 5:00, zajdzie natomiast o 17:45. Dzień w sumie będzie trwać 12 godzin i 3 minuty. Do końca roku 288 dni, zima astronomiczna kończy się jutro.

IMIENINY:

Cyryl, Edward, Krystian

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Europejski Dzień Mózgu

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 18.03.1956 -- Debiut Górnika Zabrze w Ekstraklasie, drużyna wygrywa z Ruchem Chorzów 3:1. Rok 1957 przyniósł piłkarzom Górnika pierwszy tytuł mistrzowski oraz finał Pucharu Polski. Mistrzostwo ligi wywalczyli dla zabrzan: Machnik i Kaczmarczyk – bramkarze, Florenski, Franosz, Czech, Hajduk – obrońcy, Nowara, Gawlik, Olejnik – pomocnicy, Pol, Szalecki, Kowol, Jankowski, Fojcik, Lentner i Wiśniowski – napastnicy.
  • 18.03.2016 -- Kolejny sukces młodego naukowca ze Śląska! Michał Gala,18-letni uczeń z Gliwic, został przyjęty na najlepszy uniwersytet na świecie: Massachusetts Institute of Technology. Nieco wcześniej uzyskał też przepustkę na prestiżowy University of Cambridge. Rozgłos uzyskał niemal rok temu, zwyciężając w krajowej olimpiadzie chemicznej. Później zdobył między innymi srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w stolicy Azerbejdżanu. W wielu konkursach triumfy odnosił już w gimnazjum. Od 2013 roku Michał realizuje indywidualny tok nauczania na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Skąd takie zamiłowania u tak młodego człowieka?  Tak naprawdę wszystko wzięło się od najprostszych pytań -- dlaczego trawa jest zielona? dlaczego cyjanek jest trujący? itp. itd. Z początku zrozumienie odpowiedzi nie było dla mnie łatwe, trochę do tego się zraziłem. Dopiero w szkole wszystko wróciło na właściwe tory -- wspomina naukowiec. 
  • 18.03.2018 -- Jest decyzja, będą kontrole. Drony będą kontrolować jakość powietrza na Śląsku!  Eko Patrol to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Dzięki niej mieszkańcy zwłaszcza mniejszych miejscowości przekonają się, jak niebezpieczne jest zanieczyszczone powietrze. Jeden patrol skłąda się z drona, który zasysając powietrze analizuje ilość toksyn oraz samochodu, który dzięki zainstalowanemu na dachu systemowi dodatkowo bada jakość powietrza. Prowadzone w ten sposób pomiary zostaną wykonywane do 30 marca w ośmiu miastach: Czeladzi, Pyskowicach, Kłobucku, Kroczycach, Skoczowie, Radlinie, Gorzycach i Buczkowicach. Ich wyniki będzie można przedstawić mieszkańcom, aby dowiedzieli się, czym naprawdę oddychają.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1979 -- W Los Angeles urodził się Adam Noah Levine -- wokalista i gitarzysta amerykańskiej, pop-rockowej grupy Maroon 5. Zespół powstał w latach 90. i działał jako Kara’s Flowers. W 2001 roku zmieniona została na Maroon 5. W tym samym roku wydany został  pierwszy album, Songs About Jane, który promowali podczas trasy koncertowej w USA. Zespół współpracował m.in. z Robem Thomasem czy Kanye Westem.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Jedna z lekarek w Knurowie z koronawirusem leczyła pacjentów. Teraz wszyscy zostali objęci kwarantanną. Lekarka prawdopodobnie uległa zakażeniu podczas przyjmowania pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dane przypuszczalnego pacjenta zostały przekazane do Sanepidu.
  • Tymczasem w największym sądzie w regionie brakuje płynu do dezynfekcji! Pracownicy Sądu Okręgowego w Katowicach nie muszą co prawda przychodzić do pracy, pełnione są jedynie dyżury. Stale na miejscu są jednak pracownicy administracji, którzy skarżą się, że brakuje rękawiczek, płynów do dezynfekcji itp. itd.
  • I jeszcze koronawirusowe problemy na granicach naszego kraju. Kierowcy narzekają, że w kolejce do przejścia granicznego w Gorzyczkach trzeba spędzić nawet 10 -12 godzin. Na przejściu kontrolowani są wszyscy wjeżdżający do Polski, stąd spiętrzenia i ogromnych rozmiarów korki. Tymczasem jakby tego było mało GDDKiA informuje, że zamierza jeszcze bardziej uszczelnić granice. W tym celu zmknięty zostać ma węzeł Gorzyce. Ograniczenie ma obowiązywać od północy ze środy na czwartek.

POGODA:

W ciagu dnia dużo słońca i na ogół bez chmur deszczowych. Bardzo ciepło jak na marzec bo maksymalnie 17-18 stopni celsjusza. Biomet korzystny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *