18.02.2020

Dziś wtorek 18 dzień lutego 2020 roku, to 49 dzień roku, do końca zostało nam 317 dni. Do końca kalendarzowej zimy zaledwie 30. Dzień jest już dłuższy od najkrótszego o 2 godziny i 23 minuty, jednocześnie jest też krótszy od najdłuższego o 6 godzin i 41 minut. Poranek za oknami prezentuje się dziś tak:

Dla porównania to samo miejsce, o tej samej godzinie (5:00) ale w sierpniu 2019 roku (18.08.2019) wyglądało tak:

IMIENINY:

Konstancja, Sylwan, Agnieszka, Andrzej

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

Dzień Baterii

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 18.02.2009 -- Spektakularna akcja Bytomskiej Policji. Na parkingu przy ulicy Siemianowickiej stróże prawa zauważyli dziwnie zachowującą się grupę młodych mężczyzn, którzy stali przy samochodzie osobowym marki BMW. Postanowili ich skontrolować. Przy jednym z nich, 23-latku, znaleźli a następnie zabezpieczyli paczkę zawierająca biały proszek, z którego można by wyprodukować 15 tysięcy działek dilerskich amfetaminy o wartości rynkowej ponad 45 tys. zł. Ponad to w samochodzie znaleźli gotówkę -- 7 tys. zł -- oraz wagę elektroniczną. W efekcie bytomscy policjanci zatrzymali, podczas jak się okazało akcji narkotykowej, czterech młodzieńców w wieku od 19 do 28 lat. Wobec tych osób wysunięto podejrzenie o posiadanie i handel narkotykami.
  • 18.02.2017 -- Wielka wygrana Ruchu Chorzów! Drużyna miała jechać do Warszawy na skazanie, a wróciła na Śląsk z kompletem punktów, które dają nadzieję, że walka o utrzymanie w lidze nie musi być przegrana. Po tym, jak chorzowianie przegrali w pierwszym ligowym meczu w 2017 roku (0:1 z Cracovią), na Cichej trudno było o optymizm. Mariusz Śrutwa, były gracz Ruchu i Legii, dawał do zrozumienia, że warto zastanowić się nawet nad zmianą trenera. Waldemar Fornalik to rzeczywiście nie jest już dla kibiców tak pomnikowa postać jak jeszcze kilka lat temu, gdy doprowadził Ruch do wicemistrzostwa Polski. Jego rezygnacja czy też zwolnienie byłoby jednak wielką niespodzianką. Co ciekawe, przed meczem usłyszeliśmy plotkę, że jest już znany jego następca – a miałby nim być Krzysztof Warzycha, legenda Ruchu i Panathinaikosu. Ostateczny wynik -- Legia Warszawa -- Ruch Chorzów 1:3.
  • 18.02.2018 -- Po raz kolejny koleje śląskie wożą za darmo pasażerów.  Przyczyna darmowego transportu to dramatyczna jakość powietrza w beskidzkich dolinach. Aby uniknąć w jakimś stopniu, prognozowanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, bardzo fatalnej jakości powietrza (pył zawieszony PM 10), Kolej Śląska wprowadza darmowe przejazdy. Skorzystać z darmowej jazdy mógł każdy, wraz z osobą towarzyszącą, kto okazał dowód rejestracyjny pojazdu.
  • 18.02.2019 -- PKM Jastrzębie wznowiło kursowanie większości autobusów. Siedmiodniowy postój autobusów był spowodowany grupowymi przejściami kierowców na zwolnienia lekarskie. Był to swego rodzaju protest pracowników wobec planom likwidacji PKM-u przez zarząd Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju z powodu trudnej sytuacji finansowej. Po kilkudniowym paraliżu działalności PKM Jastrzębie, przewoźnik wznawia kursy i na ulice znów wyjeżdża 90 procent autobusów wożąc pasażerów przez krótki czas za darmo.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1972 -- Urodził się Wojciech Powaga -- gitarzysta i współzałożyciel grupy Myslovitz. Ukończył studia na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej, a tematem jego pracy magisterskiej było „Badanie wypadkowości na drodze krajowej nr 1. Urodził się w Mysłowicach.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Grypa zbiera swoje żniwo na Śląsku. W Bielskim szpitalu zmarła chora na grypę dziewięciolatka. Lekarzom nie udało się jej uratować, wiadomo natomiast, że przyczyną śmierci była grypa typu A.
  • Kryzys w górnictwie narasta! Węgiel importujemy z Rosji, a nasz leży na zwałach kopalnianych -- związkowcy apelują do polityków o opamiętanie! Jeśli sytuacja będzie trwać nadal, zakłady wydobywcze będą wstrzymywać pracę.
  • Nowe zwierzęta w Śląskim ZOO. Po blisko 40 latach wróciły tutaj pingwiny! W sumie to 11 osobników -- 4 samice i 7 samców. Z ciekawostek -- jeden pingwin zjada nawet kilogram ryb dziennie. Póki co zwierzęta się aklimatyzują.

POGODA:

W ciągu dnia sporo słońca, ale spodziwamy się również chmur. Zwłaszcza w pierwszej części dnia może popadać od Gliwic aż po Cieszyn i Bielsko. Ciepło jak na luty bo maksymalnie 10 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *