17.03.2020

Ten najtrudniejszy dzień tygodnia za nami, dziś mierzymy się z wtorkiem! Dzieciaki w szkołach mają wolne od zajęć, zamknięte są kina, teatry, a nawet Urzędy Skarbowe. Coraz więcej instytucji i firm zamyka się na klientów. Wszystko ma oczywiście związek z szalejącym koronawirusem. Dziś 17 dzień marca 2020 roku za dwa dni kończy się oficjalnie, astronomicznie zima. To 77 dzień roku, do końca zostało nam 289. Słońce będzie z nami w sumie prawie 12 godzin, dzień jest nadal krótszy od najdłuższego w roku o 4 godziny i 48 minut. Poranna wizytówka dnia coraz jaśniejsza, dziś prezentuje się tak:

Porównując to samo miejsce, o tej samej godzinie (5:00) ale w styczniu (17.01.2020) ewidentnie widać, ze dnia nam przybywa:

IMIENINY:

Gertruda, Patryk, Zbigniew, Józef

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Światowy Dzień Pracy Socjalnej
 • Dzień Łodzi Podwodnej
 • Dzień Świętego Patryka

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 17.03.2016 -- Kompania Węglowa prezentuje wyniki audytu społecznego przeprowadzonego w spółce. Wśród przyczyn trudnej sytuacji  wskazano m. in. zbyt dużą ilość stanowisk kierowniczych i dyrektorskich, nieefektywne wydobycie oraz duży koszt usług wykonywanych w kopalniach przez firmy zewnętrzne. Zespołem w Kompanii Węglowej kierował senator Adam Gawęda. -- Nasz zespół zauważył bardzo dużą ilość stanowisk kierowniczych nie związanych często z produkcją. Wnioskujemy o to, żeby uprościć ten schemat organizacyjny. Uważamy, że powinien zostać wprowadzony program dobrowolnych odejść. W obecnej sytuacji ponad 600 osób jest uprawnionych do odejścia na emeryturę. To powoduje, że nie następuje prawidłowa rotacja kadry, również tej kadry zarządzającej i pracowników. Młodzi absolwenci szkół nie potrafią zdobyć zatrudnienia -- tłumaczył. Wśród głównych punktów raportu wymienił też bardzo duży wzrost kosztów związanych z usługami obcymi. -- Na samo wsparcie i usługi doradcze spółka w ostatnich latach przekazała ponad 44 mln zł. Rocznie zlecane usługi do podmiotów zewnętrznych to koszt ponad 700 mln zł. Dokument miał być jeszcze analizowany.
 • 17.03.2018 -- Na Śląsku szaleje grypa! W sumie zachorowało już ponad 300 tysięcy osób!Rekordowy był pierwszy tydzień marca odnotowano blisko 30 tysięcy nowych zachorowań, w kolejnym tygodniu to około 27 tysięcy. Statystyki jasno pokazują, że od końca stycznia, kiedy liczba zachorowań po raz pierwszy przekroczyła 20 tys., grypa wciąż jest w natarciu. Infekcje wręcz się nasilają. Według danych Państwowego Zakładu Higieny tylko od początku roku zachorowało na grypę już ponad 180 tys. mieszkańców województwa śląskiego, ponad 400 trafiło do szpitali. Z powodu powikłań, których pierwotną przyczyną była grypa, odnotowano już sześć zgonów, z czego dwa w ostatnim tygodniu. Dziś w obliczu pandemii koronawirusa, grypa nie wydaje się tak groźna, tymczasem jak sie okazuje i ona zbierała rokrocznie swoje żniwo.
 • 17.03.2019 -- Jedna z restauracji przy ul. Gliwickiej w Golejowie, dzielnicy Rybnika, bohaterką kolejnego odcinka „Kuchennych rewolucji”. Magda Gessler przemieniła lokal w Szynk u Fojermana. W karcie znalazły się typowe śląskie dania. Właściciele szybko przekonali się, że ich restauracja jest mało widoczna. Pomimo szyldu nad drzwiami traktowani byli jako integralna część remizy. Tym samym restauracja przyjmowała głównie rezerwacje na przyjęcia komunijne, a na śląski obiad goście zachodzili jedynie w niedziele. W tygodniu restauracja była zamykana. Dziś po roku wiemy, że restauracja miała wielokrotnie problemy z wynajmującymi lokal strażakami, którzy podnosili czynsz najmu. Gości jest co prawda więcej, ale wyższe koszty mogą doprowadzić do zamknięcia lokalu.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 17.03.1980 -- W Koszalinie przyszła na świat wokalistka pop -- Kasia Cerekwicka. W wieku 17 lat wygrała program TV „Szansę na sukces”, śpiewając piosenkę Ewy Bem. Zdobyła także 1. miejsce w IV koncercie finałowym „Szansy” w Sali Kongresowej w Warszawie.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Tragedia w kopalni „Bobrek” -- wczoraj przed południem doszło do załamania fragmentu chodnika w wyniku czego niestety jeden przysypany górnik nie żyje. Dwie osoby wyszły o własnych siłach. O życie górnika walczyli ratownicy CSRG z Bytomia.
 • Gliwicki Opel przez koronawirusa zawiesza produkcję! Taśmy fabryk mają stanąć dziś, nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co ostatecznie z zakładem w Tychach. Gliwickie taśmy zostały wstrzymane wstępnie do 27 marca. Warto zaznaczyć iż produkcja samochodów została wstrzymana w 14 innych fabrykach koncernu PSA w innych krajach.
 • Pozytywne oblicze obecności koronawirusa na Śląsku? Zdecydowanie spadła ilość samochodów na drogach. Natężenie ruchu w Gliwicach spadło nawet o 3/4!
 • I na zakończenie jeszcze przestroga dla innych! Wczoraj około południa strażacy z Katowic otryzmali zgłoszenie -- w jednym z budynków z okien wyleciały szyby, prawdopodobnie doszło do eksplozji. Jak się okazało na miejscu mieszkaniec jako rozpałkę wrzucił do pieca butelkę po oleju rzepakowym. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

POGODA:

O poranku budzące się słońce i całe mnóstwo błękitu na niebie. W ciagu dnia nawet 14 stopni celsjusza, bez opadów deszczu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *