16.09.2019

Kolejny wrześniowy weekend za nami, był słoneczny ale był też rześki jeśli chodzi o temperaturę. Zwłaszcza o poranku gdy na termometrach wielu miast, zwłaszcza w sobotę nawet 5 stopni celsjusza. Dziś poniedziałek, 16. dzień września. To 259 dzień roku i do końca pozostało nam juz zaledwie 106 dni, co ciekawe do końca lata już tylko 6. Jak wygląda poranek za oknami? Tradycyjnie godzina 5:00 i znane wszystkim miejsce wygląda tak:

Od piątku na naszym niebie wyjątkowe, inne oblicze księżyca, który również i dziś świecił wyjątkowo jasno:

To tak zwany efekt pełni żniwiarzy -- Wywodzi się jeszcze z kultury starożytnych Egipcjan. Wrześniowa pełnia była kiedyś oznaką nadchodzącej pory deszczowej, a wyjątkowo jasne światło księżyca umożliwiało żniwiarzom zbieranie plonów po zmierzchu. Dlatego też czasem mówi się o nim Pełnia Księżyca Plonów czy Kukurydziany Księżyc.

Słońce wstanie dopiero 10 minut po godzinie 6:00, zachód planowany jest na 18:51, dzień jest już krótszy od najdłuższego o 6 godziny i 6 minut. Znak zodiaku to Panna.

IMIENINY:

Edyta, Kamila, Kornel, Ludmiła, Łucja, Wiktor.

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Maszynisty

  • Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej
  • Dzień Bluesa

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1956 -- Marian Więckowski wygrywa 13. Tour De Pologne
  • 1977 -- Premiera filmu Wielka Podróż Bolka i Lolka -- Władysław Nehrebecki, Stanisław Dulza.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1963 -- W Chicago urodził się Richard Marx -- amerykański wokalista pop.

  • 1984 -- W Gruzji, przyszła na świat Ketevan Melua. W 1993 przeniosła się wraz z rodziną do Belfastu w Irlandii Północnej, w 1998 do Londynu, a w 2003 -- już jako Katie Melua -- wydała swą debiutancką płytę „Call Off the Search”, która szybko zawędrowała na pierwsze miejsce brytyjskich list przebojów. Dziś Katie znamy głónie z przeboju Nine Milion Bicycles.

  • 2000 -- Łukasz Golec, z grupy Golec uOrkiestra, wziął ślub z Edytą Mędrzak, grającą w tym zespole na skrzypcach. Ceremonia odbyła się w zabytkowym kościółku w Łodygowicach -- rodzinnej miejscowości panny młodej.

POGODA:

Poniedziałek pod znakiem zachmurzenia umiarkowanego wzrastającego do dużego, możliwe są przelotne opady deszczu. Na termometrach maksymalnie 18 stopni celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *