16.03.2020

Poniedziałek 16 dzień marca 2020 roku, to kolejny poniedziałek marca. Tylko 3 dni zostały nam do astronomicznej wiosny, czwartek to ostatni dzień zimy. Dzień z dnia na dzień jest coraz dłuższy, co widać zwłaszcza o poranku oraz późnym popołudniem. Oficjalnie słońce wstanie dziś o godzinie 5:48, zachód przewidywany jest na 17:41, w sumie dzień będzie trwać 11 godzin i 54 minuty, jest już dłuższy od najkrótszego w roku o 4 godziny i 11 minut. Do końca roku 290 dni, znak zodiaku to Ryby. Poranna wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

Standardowo porównujemy zdjęcie wykonane w tym samym miejscu, o tej samej godzinie (5:00), ale w styczniu 2019 (16.01.2019)

I jeszcze zdjęcie wykonane 16.07.2019:

Niebo nad Śląskiem

Jak na załączonym obrazku widać, że jesteśmy na dobrej drodze ale do ideału jeszcze sporo brakuje.

IMIENINY:

Gabriela, Hilary, Izabela, Antoni

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY

  • Dzień Pandy

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 16.03.2016 – Smutna informacja z Katowic. Nie  żyje Krzysztof Niesporek! To znany i ceniony fotograf, który od 1919 roku prowadził w katowickim Nikiszowcu zakład fotograficzny. Ukończył Technikum Fototechniczne w Katowicach – Piotrowicach, to tu po egzaminie maturalnym zdobył tytuł Technika Fotografa. W 1970r. rozpoczął pracę w studiu fotograficznym założonym przez swojego dziadka Augustyna Niesporka. Trzy lata później uzyskał tytuł mistrza fotografii. Do śmierci pracował w zakładzie w Nikiszowcu. Wielu mieszkańców naszego regionu zapamięta go jednak jako specjalistę od portretów ślubnych. Pan Krzysztof miał 65 lat.
  • 16.03.2017 – Pierwszy w Polsce zabieg nietypowego usunięcia jaskry – lekarze dali popis swoich umiejętności w Katowicach. Zespół pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi leczenia jaskry za pomocą ultradźwięków. Technologia dobrze znana jest w Europie, jej główną zaletą jest to, że po zabiegu pacjenci nie czują bólu, który towarzyszy im po operacjach z użyciem lasera. Warto zaznaczyć iż jaskra to jedna z najczęstszych chorób oczu. Nieleczona prowadzi konsekwentnie do utraty wzroku. Wskutek degradacji komórek zwojowych siatkówki, które tworzą nerw wzrokowy. Komórki te ulegają zniszczeniu z powodu zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Powody wysokiego ciśnienia mogą być dwa: nadmierna produkcja cieczy wodnistej, która wypełnia wnętrze gałki ocznej, lub utrudniony jej odpływ.
  • 16.03.2017 – Związkowcy z gliwickiego Opla piszą do premiera! Z uwagi na przejęcie fabryki przez francuski koncern PSA związkowcy z zakładu w Gliwicach wystosowali pismo z prośbą o spotkanie i podjęcie działań zabezpieczających przyszłość pracowników zakładu. – W fabryce panuje ogólna niewiedza i zdezorientowanie, wszyscy chcę wiedzieć co będzie dalej. Sytuacja nagłej zmiany, chaosu informacyjnego i permanentnej niepewności temu nie sprzyja – podkreślają. Warto przypomnieć, że wraz z początkiem marca francuski koncern PSA za 2,2 mld euro kupił od General Motors firmę Opel. Dzięki transakcji koncern (produkuje m.in. samochody marki Peugeot) będzie drugim co do wielkości – po Volkswagenie – koncernem motoryzacyjnym w Europie.
  • 16.03.2019 – Po zimowej przerwie ruszyły prace przy budowie rybnickiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna. To najważniejsza od lat inwestycja miasta. W sumie całość prac ma kosztować finalnie 400 milionów złotych, założenie było takie, by zakończyły się wraz z 2019 rokiem, dziś wiemy, że droga nadal nie jest otwarta, choć zdaniem wielu kierowców odcinek Żory – Rybnik jest już w pełni gotowy. Droga regionalna to jedna z najważniejszych od lat inwestycji Rybnika. Trasa przetnie duże dzielnice po południowej stronie Rybnika i będzie alternatywą dla tych osób, które dziś przejeżdżają przez miasto w stronę autostrady A1 oraz centrum.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Kolejne dwie osoby zarażone koronawirusem na Śląsku! W sumie to już 14 pacjentów z naszego województwa. Tym razem wirus pojawił się w Zawierciu i Tarnowskich Górach. To dwie starsze kobiety, obie w stanie dobrym są w szpitalach. Jedna z nich wróciła niedawno z Hiszpanii.
  • Okres kwarantanny przechodzi również dyrektor szpitala w Raciborzu. Powód? Dyrektor, podobnie jak wojewoda Jarosław Wieczorek uczestniczył w spotkaniu z udziałem lekarza z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, który zachorował kilka dni temu.
  • Tymczasem w Rudzie Śląskiej pomimo zagrożenia otwarta została dyskoteka, w związku z ograniczeniami interweniować musieli policjanci. W sumie bawiło się tutaj 25 osób, sprawą w trybie pilnym ma zająć się teraz prokurator. To skrajnie nieodpowiedzialne – twierdzą władze miasta i apelują o rozsądek.
  • W związku z koronawirusem pracę wstrzymuje fabryka w Tychach! W dniach 16-17 marca przeprowadzana ma być tutaj dezynfekcja, protestowali w tej sprawie związkowcy i pracownicy.

POGODA:

Poranek pod znakiem budzącego się słońca, w ciagu dnia sporo chmur ale słońca również nie będzie brakować. Termometry wskażą maksymalnie 11 stopni celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *