15.11.2019

Wir arktyczny ma do nas dotrzeć już pod koniec listopada, coraz częściej słyszymy o nadciągającej zimie. Wczoraj południe Polski było alarmowane w sprawie śliskich dróg oraz możliwych opadów śniegu. Na Śląsku póki co zimy nie widać i temperatury w dalszym ciągu bardziej jesienne niż zimowe. O poranku 4 stopnie na plusie, w ciągu dnia nawet 15 na plusie i sporo słońca, jednym słowem pogoda w tym roku nas rozpieszcza. Poranna wizytówka dnia?

Dla porównania wizytówka z tego samego dnia, tego samego miejsca, ale z lipca 2019:

O godzinie 5:00 mieliśmy już pełną jasność, to kolejny dowód na to, że dnia sporo nam już ubyło.

IMIENINY:

Albert, Leopold, Artur, Józef, Roger

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Uwięzionego Pisarza
  • Światowy Dzień Krwi Pępowinowej

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1978 -- Katastrofa autobusów pod Żywcem. Zderzyły się dwa pojazdy, 30 osób zginęło a 9 odniosło obrażenia.
  • 2010 -- Wprowadzony został zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Według danych szacunkowych z powodu biernego palenia rocznie umiera w Polsce tysiąc osób.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1974 -- W Vancouver urodził się Chad Kroeger, wokalista oraz gitarzysta kanadyjskiego zespołu rockowego Nickelback. Prócz aktywności w zespole, jest także producentem muzycznym, oraz komponuje muzykę do filmów. Urodził się i wychowywał w małym miasteczku Hanna, 215 km, na północny wschód od Calgary. Gdy miał 2 lata, rodzinę opuścił ojciec. Na gitarze zaczął grać w wieku 13 lat, za namową swojej matki. W młodości był niepokornym dzieckiem. Kiedy miał 14 lat trafił do zakładu dla nieletnich, za włamanie się do swojej szkoły.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • W Bielsku stworzona została pierwsza w Polsce tlenodajnia. Dzięki dużej ilości zieleni, roślin można tutaj pooddychać świeżym powietrzem. To pomysł Fundacji Ekologicznej ARKA.
  • Reprezentanci miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przypieczętowali zgodę, by na tym terenie powstała spalarnia śmieci. Jej budowa docelowo ma zapobiec drastycznym podwyżkom za wywóz śmieci. Nie wiadomo na razie gdzie miałaby powstać.
  • GDDKiA ogłasza przetarg na budowę dwóch miejsc obsługi podróżnych -- chodzi o MOP’y Woźniki Wschód o Woźniki Zachód.
  • Rodzice w Rybniku oburzeni decyzją dotyczącą obniżenia dotacji dla żłobków. W efekcie tej decyzji rodzice mieliby płacić więcej za pobyt dziecka nawet o 500zł więcej, w przypadku dwójki dzieci byłoby to prawie 1000zł. Rodzice kalkulują i tłumaczą, że w tej sytuacji lepiej będzie po prostu zrezygnować z pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *