14.10.2019

Połowa października za nami, budzimy się w nowej rzeczywistości, bo prawdziwą złotą polską jesień o ile nie lato mamy za oknami. Dziś ciąg dalszy wysokich temperatur za oknami. O poranku swą jasnością szokuje nas księżyc nad Śląskiem:

Dziś 14 dzień października 2019 roku, słońce wstanie o 6:58, zajdzie natomiast 14 minut przed godziną 18:00. Do końca astronomicznej jesieni zostało nam 68 dni. Jak wygląda poranna wizytówka dnia?

IMIENINY:

Alan, Dominik, Bernard, Donacjan, Małgorzata, Witalia

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Nauczyciela

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1919 -- Sejm Pruski przyjmuje uchwałę o podziale Niemieckiego Śląska na poszczególne prowincje. Stolica Dolnego Śląska to Wrocław, Opole Górnego.
  • 1959 -- W Rybniku spłonęła północna wieża Bazyliki św. Antoniego. Kościół został wybudowany w latach 1903-1906. To najwyższa świątynia na Górnym Śląsku, wieże wznoszą się na wysokość 95 metrów.
  • 1966 -- Rekordowo wysokie temperatury w całym kraju. Rekord padł w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie słupki rtęci pokazały prawie 29 stopni celsjusza.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1981 -- W stolicy Senegalu Dakarze urodził się Akon -- wokalistka R&B, który od siódmego roku życia mieszka w New Jersey. Pierwsze nagrania z domowego studia trafiły do wytwórni SRC/Universal. Akon zadebiutował w czerwcu 2004 r. albumem Trouble. Z tej właśnie płyty pochodzi przebój Lonely.

CZYM ŻYJE POLSKA

  •  Wybory do parlamentu wygrywa wstępnie PIS z poparciem na poziomie 43,6 procent głosów, Koalicja Obywatelska -- 27,4 procent, SLD -- 12,4 procent, PSL -- 9,1 procent, Konfederacja -- 6,4 procent. Prawdziwie rekordowa była frekwencja, która wyniosła nieco ponad 61%.
  • Polska reprezentacja w piłce nożnej wygrywa z Macedonią 2:0 i oficjalnie awansuje do Mistrzostw Europy.

POGODA:

Wysokie temperatury, jak na październik nie tylko w ciągu dnia ale również w nocy. Pomimo pełni termometry wskazują 10-11 stopni celsjusza. W ciągu dnia mamy zobaczyć nawet 21-22 stopnie. Chmur niewiele, przewaga słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *