14.11.2019

Czwartek 14 dzień listopada 2019 roku. Praktycznie połowa miesiąca za nami, synoptycy grożą nam, że na północy rozwija się arktyczny wir, który ma przynieść pod koniec listopada intensywne opady śniegu oraz siarczyste mrozy, czy do nas dotrą -- czas pokaże. Póki co o poranku (godzina 5:00), na termometrach 3-4 stopnie celsjusza. Jest ciepło jak na tę porę roku. Dzień będzie trwać 8 godzin i 53 minuty i jest krótszy od najdłuższego w roku o 7 godzin i 53 minuty. Znak zodiaku -- skorpion. Poranna wizytówka prezentuje się tak:

W tym samym dniu, w tym samym miejscu, o tej samej godzinie, ale w październiku wyglądała tak:

IMIENINY:

Agata, Wawrzyniec, Elżbieta, Jan, Józef, Mikołaj, Stefan, Teodor

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy Dzień Cukrzycy
  • Dzień Seniora
  • Światowy Dzień Jakości

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1982 -- Pożar w drewnianym kościele św. Wawrzyńca w Bytomiu. Kościół został podpalony i spłonął całkowicie, nie został odbudowany.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1955 -- W Rotterdamie urodził się Ocki Klootwijk, gitarzysta holenderskiej grupy Art Company, która zasłynęła w latach 80. hitem „Suzana”. W sumie w latach 1983 i 1984 pojawiły się 4 wydania tego utworu

  • 1972 -- W Ziębicach na Dolnym Śląsku urodziła się wokalistka pop -- Edyta Górniak. Debiutowała jako aktorka musicalowa na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie w musicalu Metro, wystawianym w teatrze Buffo oraz na Broadwayu. W roku 1994, reprezentując Polskę z piosenką „To nie ja!”, zajęła drugie miejsce w finale 39. Konkursu Piosenki Eurowizji. Od tamtej pory wydała siedem albumów studyjnych. Uznawana jest za jedną z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych postaci w historii polskiej sceny muzycznej.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka oddano wczoraj do użytku nową pracownią rezonansu magnetycznego. To dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  • Bakterie coli wykryto w kilku sołectwach w powiecie Raciborskim. Bez wody pitnej są Rudyszwałd, Chałupki, Zabełków. Woda jest niezdatna do picia.
  • Koniec remontu i będzie szybciej i bardziej komfortowo. Zakończyła się modernizacja 60 kilometrowej trasy kolejowej Chybie-Żory-Rybnik-Nędza. Koszt inwestycji to 375 milionów złotych. Już niebawem pociągi będą mogły na ty odcinku pędzić z zawrotną prędkością 120km/h.

POGODA

W ciągu dnia chmury na przemian ze słońcem. Temperatura maksymalna na poziomie 9-10 stopni celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *