14.01.2020

Wtorkowy poranek, godzina 5:00 i absolutne ciemności za oknami. Zima w kalendarzu trwa w najlepsze, za oknami to raczej jesień i tej prawdziwej zimy sprzed lat w prognozach niestety nie widać. Poranne termometry wskazują okolice -1 kreski. Najbliższa pełnia 9 lutego, do końca roku 352 dni. To drugi dzień ferii na Śląsku. Jak prezentuje się poranna wizytówka dnia?

Tymczasem jeszcze w sierpniu, w tym samym miejscu, o tej samej porze (5:00), poranek prezentował się tak:

IMIENINY:

Feliks, Hilary, Nina, Helga

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

 • Dzień Ukrytej Miłości
 • Dzień Osób Nieśmiałych

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

 • 1771 -- Zakończyło się oblężenie Jasnej Góry w ramach tzw. Konfederacji Barskiej. Uczestniczyły w niej wojska królewskie i rosyjskie (31.12.1970 -- 14.01.1971).
 • 2000 -- Premiera filmu „Prawo Ojca” -- reżyseria Marek Kondrat.
 • 2007 -- 15. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sumie zebrano nieco ponad 30 milionów złotych, co przy dzisiejszych 115 milionach wydaje się być niewielką kwotą. W tym roku zbieraliśmy na ratowanie życia dzieci w wypadkach.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

 • 1980 -- W Łodzi urodziła się Monika Kuszyńska, od 2001 roku wokalistka grupy Varius Manx. Wcześniej śpiewała w rockowym zespole Fahrenheit. 28 maja 2006 z zespołem miała poważny wypadek samochodowy niedaleko Milicza. Doznała przerwania rdzenia kręgowego, wskutek czego do dziś jest sparaliżowana od pasa w dół i porusza się na wózku inwalidzkim. 16 lipca 2006, w trakcie festiwalu TOPtrendy 2006 w Sopocie, odbył się koncert charytatywny na rzecz poszkodowanych w wypadku członków zespołu.

 • 1984 -- Na świat przyszła polska wokalistka pop Gosia Andrzejewicz. Urodzona w Bytomiu artystka, która debiutowała na rynku muzycznym w 2004. Do 2019 wydała pięć albumów studyjnych i wylansowała przeboje, takie jak „Pozwól żyć”, „Słowa”, „Trochę ciepła” czy „Otwórz oczy”. Otrzymała dwie złote płyty.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

 • Gliwiccy chirurdzy po raz kolejny nagrodzeni! Tym razem w Ameryce i tym razem zespół z prof. Adamem Maciejewskim na czele, otrzymał nagrodę Godina, prawdziwego ojca chirurgii rekonstrukcyjnej. To prestiżowa nagroda wręczana przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. Polski lekarz otrzymał nagrodę za całokształt pracy.
 • Politycy zapowiadają -- w tym tygodniu zajmiemy się problemem zwałów węgla zalegających przy kopalniach! Sprawa ma być konsultowana i rozwiązana, pożyjemy zobaczymy.
 • Lotnisko w Pyrzowicach ogłasza sukces. Z połączeń obiektu skorzystało w 2019 roku blisko 5 milionów osób, to o prawie 6 tysięcy więcej niż w roku 2018. Najwięcej lotów odbyliśmy do Turcji.
 • Zamknięty tunel w Katowicach i ogromne korki w okolicy. Wszystko przez ciężarówkę z której wysypała się glina. W oczekiwaniu na uprzątnięcie nietypowego ładunku policjanci zarządzili zamknięcie drogi.
 • Negocjacje płacowe w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy stawiają twarde warunki -- chcą 12 procent podwyżki. Niestety nadal nie widać końca walki -- kolejne spotkanie wyznaczono na 30 stycznia.

POGODA:

W ciągu dnia chłodno bo maksymalnie okolice 2-3 kreski na plusie. Słońce na przemian z chmurami i na ogół bez opadów deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *