13.12.2019

Pierwszy taki dzień podczas tej jesieni. Budzimy się o poranku, wsiadamy do zamarzniętego, oblodzonego samochodu i po tak zwanej szklance, zwłaszcza na osiedlowych drogach zmierzamy do pracy. O godzinie 5:00 na drogach meldowały się już solniczki drogowe i rozpoczęło się solenie dróg. Wychodzimy wcześniej do pracy, by zdążyć na czas. Dziś piątek weekendu początek, to 347 dzień roku i do końca pozostało nam zaledwie 18 dni, z czego 8 dni to jeszcze jesień, później rozpocznie się na Śląsku astronomiczna zima. Słońce wstanie dopiero o 7:36 i będzie oficjalnie naszym towarzyszem na niebie do 15:23.

IMIENINY:

Łucja, Otylia, Antoni, Róża

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień Księgarza
  • Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1930 -- Śląski Sejm przyjął specjalną uchwałę domagającą się uwolnienia posła Wojciecha Korfantego. To jedna z najważniejszych postaci Śląska, nieustannie walczył o przyłączenie Śląska do Polski. Zmarł 17 sierpnia 1939 roku w Warszawie.
  • 1936 -- W kopalni „Eminencja” w Katowicach rozpoczyna się strajk okupacyjny w obronie górników zagrożonych zwolnieniami. Kopalnia znajdująca się w dzielnicy Dąb w okolicach ulicy Chorzowskiej powstała w 1904 roku. Właścicielem był szpital świętego Ducha w Bytomiu i parafia katolicka w Chorzowie. Obecnie na byłych terenach kopalni znajduje się Silesia City Center.
  • 1991 -- Premiera komedii „Rozmowy Kontrolowane” Sylwestra Chęcińskiego. To druga część trylogii filmowej mieszczącej również Misia i Rysia. Akcja filmu toczy się w czasach stanu wojennego, przedstawiane są różne postawy społeczne obywateli PRLu. W filmie wystąpili: Stanisław Ty, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Jerzy Turek, Irena Kwiatkowska i wielu innych znanych Polskich aktorów.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1959 -- Urodził się Pat Torpey, perkusista grupy Mr. Big. Wcześniej był najlepiej opłacanym perkusistą studyjnym w Stanach Zjednoczonych. Urodził się 13 grudnia 1953 w Cleveland w USA. Zaczął grać na perkusji w wieku 7 lat. Karierę zaczynał jako muzyk sesyjny, występował na koncertach i w programach telewizyjnych z wieloma gwiazdami, m.in. Tiną Turner, Belindą Carlisle i Robertem Palmerem.  W 2014 roku perkusista ujawnił, że zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona, co uniemożliwiało mu grę na perkusji. Na trasach koncertowych Mr. Big zastępował go Matt Starr, choć Pat wciąż grał na perkusjonaliach. Pat Torpey zmarł 7 lutego 2018 w wyniku komplikacji związanych z chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *