13.09.2019

Połowa września coraz bliżej a to oznacza przy okazji, że coraz bliżej nam do końca kalendarzowego i astronomicznego lata. Precyzując – astronomiczne lato kończy się za 9 dni. To 256 dzień roku i do końca 109 dni. słońce wstanie o godzinie 6:06 i zajdzie o 18:58, o poranku coraz ciemniej. Zdjęcie zrobione tradycyjnie w tym samym miejscu o tej samej porze wygląda dziś tak:

A jeszcze miesiąc temu, nawet przy pochmurnym niebie poranek wyglądał tak:

Do końca roku pozostały nam 74 dni robocze i 36 dni wolnych od pracy.

IMIENINY:

Filip, Jan, Aleksander, Julian, Maria

DZIŚ OBCHODZIMY:

  • Dzień Programisty
  • Dzień Całowania Chłopaków w Usta

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1443 – Koniecpol uzyskał prawa miejskie.
  • 1763 – Na Śląsku władze Pruskie wprowadziły ustawy germanizacyjne
  • 1897 – Rozpoczyna się wydobycie w kopalni „Chwałowice” w Rybniku, wtedy kopalnia nazywała się „Donnersmarck-Grube”.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1944 – W Chicago urodził się Peter Cetera, amerykański, piosenkarz, wokalista i basista „Chicago”.

INFORMATOR KULTURALNY ZE ŚLĄSKA:

  • 16:00 – Sosnowiecki Park Sielecki – Inwazja FoodTrucków & Luźny Festiwal Piwa Sosnowiec 2019. Impreza, której specjalnie nie trzeba zapowiadać – będzie smacznie.

  • 18:00 – Chorzów, Nowy Rynek – One Man Act – Patryk Filipowicz Od Chopina do Bluesmana. Koncert One Man Act Festival – Classic w Chorzowie. Kolejny raz organizatorem festiwalu jest Chorzowskie Centrum Kultury. Tym razem w przestrzeni Nowy Rynek Chorzów posłuchamy recitalu gitarowego Patryka Filipowicza – gitarzysty fingerstyle!
  • 18:00 – Katowice, plac przed galerią. Kultowy Zegar Powraca. W Piątek 13 Będzie Się Działo! O godzinie 18:00, na placu przed Galerią Katowicką, uroczyście zostanie odsłonięty dawny zegar dworcowy, symbol wielu emocji i spotkaniowych wzruszeń. Wydarzeniu towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje – projekcja filmu o historii miasta oraz koncert Sebastiana Riedla.

POGODA:

W ciągu dnia duże słońca i na ogół bez opadów deszczu, dopiero późnym wieczorem może pokropić. Temperatura na poziomie 23 stopni celsjusza – maksymalnie. Wiatr słaby i umiarkowany z zachodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *