13.03.2020

Doczekaliśmy kolejnego piątku marcowego, dziś popołudniu większość z nas myślami będzie już odpoczywać w weekend. Pocieszający jest fakt iż już tylko 6 dni dzieli nas od początku astronomicznej wiosny. Słońce wstanie 5 minut przed godziną 6:00, zajdzie natomiast o 17:36. Znak zodiaku to Ryby. Poranna wizytówka dnia prezentuje się dziś tak:

Dla porównania jeszcze zdjęcie tego samego miejsca, wykonane o tej samej porze (5:00) ale w sierpniu 2019 (13.08.2019):

IMIENINY:

Bożena, Krystyna, Patrycja

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 13.03.1968 -- Wielkie zwycięstwo naszych! Górnik Zabrze wygrywa z Manchesterem ?United 1:0 w rozegranym na Stadionie Śląskim w Chorzowie meczu rewanżowym Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. Przypomnijmy, że w latach 70 Górnicy zdobyli 2 Misrzostwa Polski i trzykrotnie zwyciężyli w rozgrywkach o Puchar Polski.
  • 13.03.2018 -- Jest wyrok sądu w sprawie kontroli prędkości policyjnych na drogach! Katowiccy policjanci, którzy obsługują wideoradary, dokonują pomiarów „na oko”, a gdy zbliżają się od tyłu do namierzanych samochodów, automatycznie zwiększają prędkość na odczycie. Takie nagrania są dyskwalifikujące -- orzekł sąd uniewinniając jednocześnie kierowcę oskarżonego o zbyt szybką jazdę. Uzasadnienie wyroku jest miażdżące dla policji. Taki jest finał sprawy jednego z mieszkańców Tychów, który rzekomo przekroczył prędkość o prawie 40 kilometrów na godzinę. Na nagraniu widać jak samochód hamuje (świecą się światła stopu) a prędkość na urządzeniu stale rośnie. Kierowca mandatu ostatecznie nie przyjął a ciąg dalszy odbywał się przed Katowickim Sądem. Sędzia  w trakcie procesu powołał biegłego, który wydał opinię na temat używanego przez drogówkę wideorejestratora, analizując nagranie wykonane przez to urządzenie, zauważył, że wymiar auta tyszanina nagle się zwiększył na monitorze. „W trakcie dokonywania pomiaru pojazd, którym poruszali się funkcjonariusze, zbliżył się do pojazdu obwinionego, a zatem w tym samym czasie przebył większą drogę, niż pojazd obwinionego. Poruszał się więc z większą prędkością niż pojazd obwinionego (…). Zatem obwiniony z pewnością poruszał się z prędkością mniejszą niż 107 km na godz.” – wyjaśnił sędzia Dmowski. Należy pamiętać, że policyjny wideorejestrator mierzy prędkość aut na podstawie prędkości pojazdu, w którym urządzenie jest zamontowane. Zgodnie z instrukcją obsługi przy dokonywaniu pomiaru najważniejsze jest więc utrzymywanie stałego dystansu między radiowozem a namierzanym pojazdem, czego zabrakło.
  • 13.08.2018 -- Zuchwała kradzież w Katowicach! Złodzieje sforsowali kradzionym autem drzwi do Tesco, po czym włamali się do znajdującego się w środku kantoru. Teraz szuka ich policja.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1965 -- Urodził się Krzysztof „Grabaż” Grabowski -- wokalista, kompozytor i autor tekstów, udzielał się między innymi w zespole Strachy Na Lachy.
  • 2000 -- W katowickim Spodku odbył się koncert Stinga. Jako support wystąpiła Anna Maria Jopek. Wokalista zaśpiewał wszystkie swoje największe przeboje i utwory z najnowszego albumu „Brand New Day”. Dwa razy bisował. Na koniec powiedział: -- Dziękuję, Katowice, kocham was, jeszcze się spotkamy!

CZYM ŻYJE ŚLĄSK

  • Nie trzeba płacić za parkowanie w Tychach! Władze miasta postanowiły wyłączyć z użytkowania parkomaty w mieście. Ma to oczywiście związek z możliwością zarażenia koronawirusem. Aby zapłacić za postój wielokrotnie trzeba dotknąć ekranu a to może być przyczyną przenoszenia wirusa. Darmowe parkowanie obowiązuje do odwołania.
  • Dziś rozpoczyna się rozbiórka wiaduktu w katowickim Brynowie. Szykują się zatem zmiany w organizacji ruchu, kierowcy powinni wziąć to pod uwagę jadąc do pracy. Prace rozpoczynają się dziś i potrwają do 30 marca. Zostaje wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.
  • Szpital w Raciborzu w pełni dla chorych na koronawirusa! Wojewoda zdecydował, 200 pacjentów czeka teraz na przenosiny. Zorganizowanie sieci szpitali zakaźnych na wypadek epidemii zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. W każdym województwie powstać ma co najmniej jeden taki szpital.

POGODA:

W ciagu dnia chmury na przemian ze słońcem i przelotne opady deszczu. Do tego silne porywy wiatru i niekorzystny biomet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *