12.12.2019

Powoli docieramy do końca kolejnego grudniowego tygodnia. Dziś czwartek, 12 dzień grudnia. Poranek mroźny bo na termometrach nawet -7 stopni celsjusza. Szyby w samochodach zamarznięte i niestety trzeba się nastawić na skrobanie. To 346 dzień roku i do końca pozostało nam zaledwie 19 dni, by powitać 2020 rok. Znak zodiaku to Strzelec. Za oknami pełnia:

Do końca astronomicznej jesieni zaledwie 9 dni i powitamy zimę. Słońce wstanie o 7:35 i będzie z nami do 15:23. Poranna wizytóka dnia prezentuje się dziś tak:

Dla porównania ten sam dzień miesiąca (12), o tej samej porze (godzina 5:00), ale w sierpniu -- dzień wyglądał tak:

IMIENINY:

Aleksander, Dagmara, Franciszka, Konrad

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Dzień guzika

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1920 -- Pierwszy zjazd Komunistycznej Partii Górnego Śląska
  • 1930 -- Założony został Aeroklub Śląski. Jednostka powstała z połączenia Klubu Pilotów Śląska i Lotniczej Kadry Kolejowej w Katowicach. Z Aeroklubu wywodzi się między innymi szybowcowy mistrz świata z 1963 roku, Edward Makula.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1940 -- W East Orange (New Jersey) urodziła się Dionne Warwick, amerykańska piosenkarka soulowa. Debiutowała jako wykonawczyni gospel, na początku lat 60. Pracowała również jako wokalistka sesyjna. Zaśpiewała wiele przebojów, m.in. I Say a Little Prayer (1967), Do You Know the Way to San Jose (1968), I’ll Never Fall in Love Again (1969) i Heartbreaker (1982), autorstwa Bee Gees.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Akcja CBŚP na szeroką skalę w Zabrzu. Zatrzymano trzech mężczyzn w związku z zabójstwem w Lęborku. Zatrzymane osoby to mieszkańcy Słupska i Trójmiasta. Żaden z zatrzymanych nie przyznaje się do winy.
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza budowę ponad 6 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej między Dąbrową Górniczą a Podwarpiem. Teraz dyrekcja będzie czekać na ewentualne oferty. Wykonawca ma być znany w połowie 2020 roku.
  • Koniec objazdów na DK44 w Tychach. Do użytku oddany został wiadukt oraz fragment drogi pomiędzy ulicą Kościelną a ul. Turyńską w rejonie fabryki samochodów. Wczoraj droga została oddana do użytku.

POGODA:

W ciągu dnia wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura w okolicach zera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *