12.11.2019

Pierwszy dzień w pracy po długim weekendzie, poniedziałek świąteczny za nami, zaczynamy zatem tydzień w pracy. Poranek chłodny, o godzinie 5:00 na termometrach na Śląsku zaledwie 3 stopnie celsjusza, ale w dalszym ciągu na czerwonym polu. Mamy pełnię:

Wtorek 12 dzień listopada, to 316 dzień roku, do końca pozostało nam zaledwie 49 dni. Dzień jest krótszy od najdłuższego o 7 godzin i 46 minut. Poranna wizytówka prezentuje się dziś tak:

Tymczasem jeszcze w sierpniu, o tej samej porze, w tym samym miejscu obrazek poranny wyglądał tak:

Nie ma żadnych wątpliwości -- dzień jest zdecydowanie krótszy.

IMIENINY:

Renata, Witold, Aureliusz, Jan, Jonasz, Witolda

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy Dzień Bicia Rekordów
  • Światowy Dzień Ergonomii
  • Światowy Dzień Zapalenia Płuc
  • Światowy Dzień Drwala

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 1933 -- Ruch Chorzów zdobywa po raz pierwszy zaszczytny tytuł piłkarskiego Mistrza Polski. Klub został założony 20 kwietnia 1920 roku. Dziś to 14 krotny mistrz Polski oraz ćwierćfinalista Ligi Mistrzów w latach 1974-1975. Ruch Chorzów ma bardzo bogatą tradycję piłkarską -- to między innymi pierwszy górnośląski klub, który zdobył tytuł Mistrza Polski i Pucharu Polski. Do roku 2019, gdy puchar mistrza powędrował do Piasta Gliwice, był ostatnim klubem ze Śląska, który zdobył ten tytuł.
  • 1962 -- odbyła się premiera filmu przygodowego „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w reżyserii Jana Batorego. Fabuła filmu oparta była o powieść Kornela Makuszyńskiego o tym samym tytule. W filmie zagrali między innymi Lech i Jarosław Kaczyńscy, grający jako Jacek i Placek.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1983 -- W Gorzowie Wielkopolskim urodził się francuski wokalista polskiego pochodzenia -- Michal (czyli Michał Kwiatkowski). W 2003 zgłosił się do udziału we francuskim talent show Star Academy, wysyłając do siedziby telewizji nagranie swojego wykonania jednej z piosenek Mylène Farmer. Zakwalifikował się do programu, w trakcie kolejnych odcinków wystąpił na scenie z artystami, takimi jak m.in.: Elton John, Phil Collins i Ricky Martin. Doszedł do finału, w którym zajął drugie miejsce. Zwyciężczyni programu.

POGODA:

W ciągu dnia słońce tylko w pierwszej części dnia, później opady deszczu i zdecydowanie więcej chmur. Termometry mają pokazać maksymalnie 12 stopni celsjusza. Biomet niekorzystny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *