12.05.2020

by

Wtorek 12 dzień maja 2020 roku. Wczoraj synoptycy ostrzegali nas przed załamaniem pogody. Również wczoraj o poranku na termometrach nawet 13 stopni na plusie, dziś okolice 2 kreski. Niebo pełne chmur i przelotne opady deszczu. To wszystko znak, że zbliża się zimna Zośka. Słońce wstało o 4:45, zajdzie natomiast o 20:19. Do końca astronomicznej wiosny 38 dni, to 133 dzień roku. Poranna wizytówka w przeciwieństwie do wczorajszej pełna chmur:

Dla porównania prezentujemy jeszcze fotografię z lipca 2019 roku. Dokładnie 12.07.2019, godzina 5:00, to samo miejsce:

IMIENINY:

Dominik, Pankracy, Achilles, Joanna

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
  • Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 12.05.1706 – z terenu Śląska widoczne było całkowite zaćmienie Słońca. To naturalne zjawisko, które w starożytności przypisywane było do zjawiski nadprzyrodzonych, kojarzone było ze złymi znakami.
  • 12.05.2017 – Ostrzeżenia IMGW o możliwości wystąpienia burz z deszczem i gradem – wszystko to na terenie naszego województwa. Prognozuje się też wystąpienie opadów deszczu – od 15 do 25 mm, lokalnie do 35 mm. Możliwe są także opady gradu. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk istnieje na południu województwa śląskiego.
  • 12.05.2017 – Trwają uroczystości na Kanale Gliwickim. To dni otwarte śluzy Rudziniec. Można zwiedzać obiekt, wybrać się w rejs statkiem pasażerskim. Uczniowie i studenci zwiedzą obiekt od strony lądu z operatorami, by z bliska zobaczyć maszynownię i sterownię śluzy. Będzie można przyjrzeć się urządzeniom, które wprawiają w ruch potężną maszynerię i poznać barwną historię Kanału Gliwickiego. Na najmłodszych będą czekały liczne atrakcje, w tym warsztaty tematyczne, w czasie których po okiem opiekunów i wychowanków Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, dzieci wcielą się np. w rolę pirata. Nie lada gratką będzie możliwość wejścia na pokład jednostki szkoleniowej „Major Sucharski”, jednej z największych jakie pływają po wodach Kanału Gliwickiego, która zacumuje przy nabrzeżu rudzinieckiej śluzy. Goście wyruszą również w rejs statkiem pasażerskim po Kanale Gliwickim, by doświadczyć śluzowania, zobaczyć śluzę i jej otoczenie od strony wody, a po rejsie opatrzonym komentarzem kapitana wrócić na teren śluzy – wylicza Linda Hofman, rzeczniczka prasowa RZGW w Gliwicach.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Utrudnienia związane z koronawirusem trwają, tymczasem policjanci publikują raporty. W czasie epidemii prawo jazdy straciło 455 kierowców i to niestety jest rekord z ostatnich pięciu lat. Wszystko to jest związane oczywiście z przekroczeniem prędkości o 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym.
  • Są kolejne deklaracje, są kolejne zapowiedzi. W sprawie koronawirusa w kopalniach na Śląsku wczoraj do Katowic przyjechał wiceminister zdrowia. Obiecał że do jutra zostanie przebadanych 15 tysięcy górników. Według polityków sytuację uda się opanować w ciągu kilku najbliższych dni.

POGODA:

W ciągu dnia przewaga chmur na niebie i niestety zdecydowanie niższe wartości na termometrach – maksymalnie 9 stopni. Przelotne opady deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *