12.03.2020

Nie da się ukryć, czas ucieka coraz szybciej! Jeszcze niedawno wszyscy składaliśmy sobie życzenia noworoczne a tymczasem już za kilka dni przywitamy wiosnę, do Świąt Wielkanocnych coraz mniej czasu. To 72 dzień roku, do końca zostało nam 294. Słońce wstanie 4 minuty przed godziną 6:00, zajdzie natomiast o 17:34. Do końca astronomicznej zimy pozostało nam 7 dni. Poranna wizytówka dnia prezentuje sie dziś tak:

Dla zainteresowanych jeszcze zdjęcie wykonane w tym samym miejscu, o tej samej porze (5:00) ale sierpniu (12.08.2019):

IMIENINY:

Bernard, Grzegorz, Józefina, Maksymilian

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy Dzień Nerek
  • Dzień Matematyki

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  • 12.03.2016 -- Silny wstrząs w Katowicach. Około godziny 10:00 mieszkańcy odczuli trzy silne tąpnięcia, były odczuwalne w kilku dzielnicach, seria była oddzielona kilkoma minutami. Według wstępnych informacji do wstrząsu podczas urobku doszło w kopalni Murcki -- Staszic. Na szczęście nikomu nic się nie stało, nie odnotowano również żadnych zniszczeń.
  • 12.03.2016 -- Bielska walka o Puszczę Białowieską! Przebrani za duchy lasu ekolodzy organizują protest przy pomniku Reksia w Bielsku-Białej. Były transparenty i ulotki. Protest bielskich aktywistów jest częścią trwającego od miesięcy sporu między leśnikami, politykami i ekologami. W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku zaopiniowała aż trzykrotny wzrost wycinki z 64 do 188 tys. metrów sześciennych drewna. Zdaniem ekologów pod pretekstem walki z kornikami i zagrożeniem pożarowym pod siekierę trafi wielokrotnie więcej drzew niż do tej pory, a wycinka nie ominie nawet ponad 100-letnich okazów.
  • 12.03.2018 -- Awantura na budowie w Katowicach! Policjanci z Katowic zatrzymali dwóch budowlańców, którzy okradli pracodawcę, pobili interweniującego kolegę, po czym zniszczyli świeżo wybudowana ścianę konstrukcyjną. Cała sytuacja była związana z odmową wypłacenia zaliczki przez wykonawcę robót. Do zdarzenia doszło na budowie w Katowicach-Ligocie. Straty wstępnie wyceniono na 20 tysięcy złotych, bo rozjuszeni pracownicy zabrali z placu budowy również maszyny i urządzenia oraz sprzęt komputerowy. Kilkanaście minut później sprawcy zostali zatrzymani przez policjantów z komisariatu III. Udało się odzyskać skradziony sprzęt. 23-latek odpowie za kradzież rozbójniczą, grozi mu 10 lat więzienia. Jego koledze przedstawiono zarzut kradzieży oraz zniszczenia mienia. Obaj mężczyźni zostali objęci dozorem policji.
  • 12.03.2019 -- PKM Gliwice szykuje się do zakupu elektrycznych autobusów. Spółka złożyła już wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych, trwa także postępowanie dotyczące budowy stacji ładowania autobusów w mieście. Wedle wstępnego projektu stacje ładowania mają powstać w trzech lokalizacjach: w zajezdni PKM Gliwice przy ul. Chorzowskiej 150 (w miejscu, gdzie obecnie znajduje się parking dla autobusów powstanie 10 stanowisk powolnego ładowania autobusów i jedno do ładowania szybkiego o mocy 200 kW), a także na końcowych przystankach przy ul. Nowy Świat i Czapli. Wiadomo również, że miasto ma szansę na spore dofinansowanie projektu -- kwota opiewa na 32 miliony złotych.  Chodzi o 10 autobusów: trzy modele 18-metrowe i siedem modeli 12-metrowych.
  • 12.03.2019 -- Zabrzańska firma pozywa Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach! Domaga się od niej zapłaty blisko 2,5 mln zł. -- Chodzi o świeżo wybudowany w Gliwicach nowoczesny komisariat, wykonawca robót twierdzi, że do tej pory nie dostał wszystkich pieniędzy za wykonane roboty. Sprawę bada prokuratura. Policja twierdzi, że nie zapłaciła jedynie za prace związane z usunięciem wcześniej źle wykonanej pracy. Spór znajdzie finał w sądzie.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 12.03.1963 -- W Warszawie urodził się Kazik Staszewski (Kazimierz Piotr Staszewski) -- muzyk, poeta, aranżer oraz lider i wokalista Kultu. Wychowały go babcia i matka, gdyż ojciec wyjechał do Francji, gdy Kazik miał 4 lata. Po ukończeniu liceum im. Reja podjął studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale ich nie ukończył.

CZYM ŻYJE ŚLĄSK:

  • Ciag dalszy walki z koronawirusem na Śląsku. Premier zamyka na dwa tygodnie szkoły i przedszkola, odwoływane są imprezy masowe, zamykane są teatry i kina. O swój dalszy los martwią się również restauratorzy, którzy już teraz narzekają na brak klientów. Towary z półek sklepowych zaczynają znikać. Trzeci przypadek koronawirusa został odnotowany w Cieszynie -- tym razem zakażone jest 8 letnie dziecko. Do walki z wirusem wkracza policja -- dzielnicowi i funkcjonariusze z jednostek patrolowych mają kontrolować osoby objęte kwarantanną, tymczasem policjanci się skarżą, że nie mają odpowiedniego wyposażenia medycznego do przeprowadzania takich operacji.
  • Wypadek karetki w Bielsku-Białej! Auto przewróciło się na matkę z dwójką dzieci. Świadkowie są zgodni -- to cud, że wszyscy przeżyli! Do wypadku doszło na skutek wymuszenia pierwszeństwa przejazdu przez samochód dostawczy. Siła uderzenia była tak duża, że karetka przewróciła się na bok. Trzy osoby zostały przewiezione do szpitala.

POGODA:

W ciągu dnia chmury na przemian ze słońcem i silne porywy wiatru. Na termometrach do 13 stopni celsjusza.  Biomet niestety daleki od ideału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *