11.10.2019

Ogromne brawa dla Olgi Tokarczuk za kolejną nagrodę Nobla dla Polskiego pisarza -- tak każdy z nas powinien zacząć dzień!  Co oprócz tego?  „Zimny prysznic o poranku to idealny sposób na wieloletnie zdrowie oraz dobry nastrój na cały dzień” -- takie zdanie ostatnio usłyszałem od jednego ze znajomych. Podobno coś w tym jest, ponieważ hartowanie organizmu, zwłaszcza o tej porze roku to idealny sposób na uniknięcie przeziębień. Problem tylko polega na tym, że łatwo jest powiedzieć, trudniej wykonać. Ale jak to się mówi -- dla chcącego nic trudnego. Piątek w kalendarzu, 11. dzień października 2019 roku. Dzień coraz krótszy, obecnie trwa 11 godzin i jest krótszy od najdłuższego o prawie 6 godzin. To 284 dzień roku i do końca zostało nam zaledwie 81 dni. Poranna wizytówka dnia dziś wyjątkowo jasna, to zasługa porannego nieba ze sporą ilością przejaśnień, są gwiazdy a to zapowiedź pięknego dnia.

Jak wyglądał poranek miesiąc temu o tej samej porze, w tym samym miejscu?

Wniosek jest prosty -- miesiąc temu było zdecydowanie ciemniej.

IMIENINY:

Aldona, Brunon, Aleksander, Emilian, Maria, Marian

DZIŚ ŚWIĘTUJEMY:

  • Światowy Dzień Jaja
  • Dzień Dziewcząt

  • Dzień Wychodzenia z Szafy

KALENDARIUM ŚLĄSKIE:

  •  1976 -- w Częstochowie oficjalnie otwarta została tzw. Gierkówka -- droga łącząca Warszawę z Katowicami. Droga, którą poruszamy się do dziś kierując się w stronę stolicy. Na ukończeniu jest już co prawda alternatywa w postaci A1, jednak poruszać się tędy tylko samochody osobowe.
  • 2006 -- Na stadionie w Chorzowie w meczu eliminacyjnym do piłkarskich Mistrzostw Europy, Polska pokonała Portugalię 2:1, w obliczu naszej wygranej wczoraj z Łotwą 3:0 to jeszcze bardziej doniosłe wydarzenie.

KALENDARIUM MUZYCZNE:

  • 1957 -- W Manchesterze urodził się Chris Joyce -- perkusista i współzałożyciel zespołu Simply Red. My znamy zespół między innymi z tego przeboju:

  • 1963 -- Na południu Francji zmarła w wieku 48 lat słynna francuska piosenkarka Edith Piaf. Ciało przewieziono w tajemnicy do jej apartamentu przy Boulevard Lannes, tak by fani myśleli, że zmarła w Paryżu. Uznawana za jedną z najwybitniejszych francuskich artystek XX wieku oraz za ikonę francuskiej piosenki.

PROGNOZA POGODY:

Bezchmurne niemal niebo o poranku to znak, że w ciągu dnia będzie sporo słońca. Dziś także spodziewajmy się maksymalnie 15 stopni celsjusza oraz silniejszych porywów wiatru. Jutro i w niedzielę nawet 20 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *